[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_raw_html]JTNDYnIlM0UlM0NiciUzRQ==[/vc_raw_html][vc_cta_button call_text=”مشاهده بروشور جرم گیری دندان” title=”کلیک کنید” target=”_self” color=”btn-primary” icon=”none” size=”btn-large” position=”cta_align_left” href=”https://tehrandentalclinic.com/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%B1%D9%85-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text animation=”no_animation”]

مقدمه

داشتن دندان هایی سفید و سالم یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی و سلامت دهان می باشد. یکی از علائم و نشانه های جرم دندان، تغییر رنگ و زرد شدن دندان میباشد. جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده، رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند سیاهی دندان کودکان که می‌تواند به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه منجر شود البته جرم دندان بیشتر در زیر لثه است و از دید شما پنهان میباشد که ممکن است باعث التهاب و بیماری لثه شود. پس بهتر است برای سلامت دندان های خود برای معاینه به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید و در صورت صلاحدید متخصص دندانپزشک ، یکی از روشهای شیار بندی دندان، جرمگیری و بروساژ دندان مانند جرمگیری با ابزارهای دستی یا التراسونیک را برای درمان جرم دندان انجام دهید.

سعی ما در این مقاله بر آن است که شما را با روش ها و هزینه جرم گیری دندان به همراه راههای پیشگیری از آن مانند مسواک زدن، خمیردندان های مخصوص کنترل جرم، نخ دندان و ترک سیگار به همچنین عوارض جرم گیری دندان آشنا کنیم.

جرم دندان چیست؟

images (1)

جرم دندان، یا رسوب دندان از مجموعه­ای از پلاک­های دندان تشکیل شده که می­تواند منجر به آسیب رسیدن به سلامت دندان شود.هنگامی که رسوب دندان بر روی دندان شما جمع می­شود، حذف و پاک کردن آن از دندان و روش سفید کردن دندان بسیار دشوارتر از حذف پلاک­ها است.

جرم دندان که اغلب به آن رسوب دندان نیز گفته می­شود، در حقیقت پلاکی است که بر روی دندان سفت می­شود. این رسوب همچنین می­تواند بر روی لثه یا در زیر آن تشکیل شود و در نتیجه می­تواند مشکلات لثه را به همراه داشته باشد. جرم دندان فضای بیشتری را برای رشد در اختیار پلاک­ها قرار می­دهد و چسبندگی آنها را در سطح افزایش می­دهد که این موضوع می­تواند مشکلات جدی­تری را به همراه داشته و مسائلی همچون پوسیدگی دندان و بیماری­های لثه را به همراه داشته باشد.

نه تنها جرم دندان می­تواند برای سلامتی دندان­ها و لثه شما تهدید جدی باشد، بلکه علاوه بر این می­تواند مشکلات زیبایی طرح لبخند برای شما به همراه داشته باشد. به دلیل اینکه رسوب دندان متخلخل است، به سادگی می­تواند آلودگی را به خود جذب کند. بنابراین اگر شما مصرف­کننده قهوه یا چای باشید و یا اگر عادت به کشیدن سیگار داشته باشید، بطور خاص جلوگیری از تشکیل رسوب و جرم دندان از اهمیت بیشتری برای شما برخوردار خواهد بود.

علائم و نشانه

برخلاف پلاک، که یک لایه پنهان از باکتری است، جرم دندان از مواد معدنی تشکیل شده که امکان مشاهده آن به سادگی در دهان وجود دارد. رایج­ترین نشانه رسوب دندان وجود یک رنگ زرد یا قهوه­ای بر روی دندان یا لثه است. تنها راه برای اطمینان از وجود رسوب و جرم دندان و حذف آن مراجعه به دندان­پزشک است.

download (1)

روش جرم­گیری دندان چیست؟

در عمل دو ابزار اصلی برای جرم­گیری دندان وجود دارد و برخی دندان­پزشکان ممکن است از هر دو دستگاه به شرح زیر استفاده کنند:

جرم­گیری با ابزارهای دستی

 دندان­پزشک شما در این حالت از یک جرم­گیر دندان استفاده می­کند و به این ترتیب به صورت دستی پلاک­های موجود بر روی دندان شما را از بین میبرد. در این حالت به دلیل اینکه دندان­پزشک توانایی مشاهده فیزیکی پلاک­ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان­ها استفاده کند.

جرم­گیری با ابزارهای التراسونیک

 ابزار جرم­گیری التراسونیک پلاک­ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی حذف می­کند و در این روش از اسپری آب برای شستن پلاک­ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می­شود. از مزایای جرم گیری با اولتراسونیک می توان به پاک کردن جرم‌های سطح ریشه دندان و پاکت‌های پریودنتال اشاره کرد.

خمیر دندان­های کنترل جرم

اکثر مطالعات نشان می­دهد خمیردندان­های کنترل کننده جرم نمی­تواند جرم را از روی دندان پاک کند. این خمیردندان­ها می­تواند به جلوگیری از تشکیل جرم (سخت شدن پلاک­هایی که ممکن است علت ایجاد بیماری لثه باشند) بر روی دندان کمک کند. در عمل ماده فعالی که در خمیرداندان­های کنترل جرم استفاده می­شود معمولاً پیروفسفات است. برخی از شواهد درمانی در این حوزه نشان می­دهد این خمیردندان­ها می­تواند تا 36 درصد ایجاد جرم در دهان را کاهش دهد. این خمیردندان­ها نمی­تواند جرم تشکیل شده زیر خط لثه را کاهش دهد. این ناحیه محلی است که جرم می­تواند منجر به ایجاد بیماری لثه شود. به همین دلیل توصیه می­شود از خدمات دندان­پزشک برای تمیز کردن منظم دندان­ها استفاده شود تا به این ترتیب از مشکلات احتمالی مربوط به این ایجاد جرم بر روی دندان جلوگیری شود.

چگونه انجام میشود؟

با تقبل هزینه جرمگیری دندان جرم­گیری و جلای دندان انجام می­شود، در حقیقت انجام این کار تمیز کردن عمیق دهان شما است. برای این کار از یک ابزار خاص استفاده می­شود که از طریق آن می­توان از رسوب سخت (جرم) تشکیل شده بر روی دندان رهایی یافت و در ادامه دندان­های جرم­گیری شده بطور کامل صیقل داده خواهند شد. برای انجام این کار بر روی ناحیه­ هایی تمرکز می­شود که دقیقاً زیر خط لثه، پشت دندان­ها و نیز فاصله موجود بین آنها قرار دارد، زیرا این نواحی معمولاً هنگام مسواک زدن مورد بی­ توجهی قرار می­گیرند. جرم گیری دندانها به جلوگیری از بیماری­های لثه کمک می­کند.

در کلینیک دندان­پزشکی، مراکز ما از تکنولوژی پیشرفته پیزون برای جرم­گیری استفاده می­کنند. در این روش جرم گیری دندان از ضربات کوچک با تناوب بالا به همراه اسپری آب استفاده می­شود و به این ترتیب بیمار راحتی بیشتری در جرم­گیری احساس می­کند و اثربخشی زمانی حذف جرم و رسوب افزایش پیدا میکند. در حقیقت تکنولوژی پیزون در مقایسه با روش­های درمان سنتی اثربخشی بیشتری دارد و نیازمند صرف زمان کمتر است. همچنین در این حالت دستگاه به صورت کاملاً استریل عملیات جرم­گیری را انجام می­دهد و این موضوع مورد تاکید خاص در فعالیت کلینیک­های دندان­پزشکی است.

روشهای پیشگیری

مسواک زدن صحیح به ویژه با استفاده از خمیردندان مخصوص جرم دندان و استفاده از نخ دندان از اقدام­های اصلی برای کاهش تشکیل جرم و رسوب دندان و سفید کردن دندانها است.

هنگامی که جرم دندان تشکیل شد، فقط دندان­پزشک یا متخصص دهان می­تواند آن را از دهان حذف کند. فرآیند حذف جرم در اصطلاح جرم­گیری نامیده­می­شود. در طول جرم­گیری، دندان­پزشک یا متخصص دهان از ابزارهای خاص برای حذف جرم از روی دندان و نیز از زیر لثه شما استفاده می­کند.

در این حالت یک متخصص می­تواند جرم و رسوب دندان را از طریق جرم­گیری و واکس زدن دندان­ها با ابزار مخصوص حذف کند. آیا نکات و تکنیک­های مشخصی وجود دارد که بتوانند به کنترل ایجاد جرم بر روی دندان کمک کند؟

بهترین راه برای جلوگیری از تاثیرات جدی مخرب ناشی از ایجاد جرم در دهان پیشگیری از ایجاد آن است.در ادامه شما می­توانید نکاتی را در این ارتباط مطالعه کنید:

مسواک زدن

مسواک زدن منظم با استفاده از تکنیک مناسب. یک مسواک سریع در 30 ثانیه هر صبح و هر شب نمی­تواند برای حذف پلاک دندان و جلوگیری از تشکیل جرم کافی باشد. برای این کار از یک مسواک با موهای نرم استفاده کنید که به اندازه کافی برای رسیدن به تمام نقاط موجود در دهان شما کوچک باشد. مطمئن شوید که سطح پشتی دندان­ها و نیز دندان­های آسیب در انتهای دهان مسواک زده شوند.

مطالعات انجام شده نشان می­دهند مسواک­های الکترونیک یا برقی می­توانند در حذف پلاک از دهان موثرتر از مسواک­های دستی باشند. بدون توجه به نوع مسواک مورد استفاده شما، مطمئن شوید مسواک استفاده شده مورد تایید یک دندان­پزشک باشد، زیرا استفاده از این روش نیازمند کنترل کیفیت و بررسی­های لازم در ارتباط با ایمنی است.

خمیردندان­

از خمیردندان­های مخصوص کنترل جرم محتوی فلوراید استفاده کنید. خمیردندان­های حاوی پیروفسفات می­توانند از سفت شدن پلاک­ها و تبدیل آنها به جرم جلوگیری کنند. علاوه بر این، فلوراید می­تواند به ترمیم آسیب­های وارد شده به مینای دندان که هم­اکنون در دهان شما ممکن است وجود داشته باشد، کمک کند. برخی فرمول­ها نیز دارای ماده تری­کلوسان است که این ماده یک آنتی­بیوتیک است که می­تواند با باکتری­های موجود در پلاک مبارزه کند.

نخ دندان

بدون توجه به میزان تلاش شما برای مسواک کردن دندان­ها، فقط استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می­تواند منجر به حذف پلاک موجود بین دندان­ها و نیز جلوگیری از پیدایش جرم و رسوب در این نقاط دارای سطح دسترسی دشوار شود.

مراقب تغذیه خود باشید. باکتری­های موجود در دهان شما با افزایش استفاده از شکر و غذاهای حاوی نشاسته بطور چشمگیر افزایش پیدا می­کنند. خوردن این غذاها منجر به آزادسازی اسید می­شود که در عمل می­تواند به دندان­های شما آسیب رساند. با توجه به این موضوع سعی کنید از غذاهای سالم استفاده کنید و مقدار استفاده از غذاهای حاوی شکر در تغذیه روزانه خود را کاهش دهید. همچنین بدانید که هر زمان شما غذا می­خورید، هم­زمان برای باکتری­های موجود در دهان خود غذا تامین می­کنید. آشامیدن مقدار زیاد آب در طول مدت صرف غذا و پس از آن می­تواند به حداقل شدن پلاک­های ایجاد شده در دهان شما کمک کند.

سیگار نکشید

مطالعات نشان می­دهد افراد سیگاری یا افرادی که از سایر انواع تنباکو استفاده می­کنند به احتمال بیشتر با جرم و رسوب بر روی دندان­ها و لثه خود مواجه خواهند شد.

هنگامی که جرم و رسوب در دهان ایجاد شود، باید بدانیم که فقط یک دندان­پزشک حرفه­ای توانایی حذف آن را از دهان شما خواهد داشت. مطمئن شوید که بطور منظم دندان­پزشک یا متخصص دهان خود را ملاقات می­کنید تا به این ترتیب بتوانید هر گونه جرم ایجاد شده در دهان خود را حذف کنید و از ایجاد جرم بیشتر جلوگیری نمایید.

images

فواید

یکی از دلایل از دست دادن دندان، بیماری لثه می باشد، علاوه بر این بیماری لثه می تواند دردناک نیز باشد. یکی از روش های درمانی این مشکل که نیاز به عمل جراحی ندارد، جرم گیری دندان می باشد. از دیگر مزایای این روش می توان اشاره به موارد زیر داشت:

عوارض

هنگامی که جرم ایجاد می­شود، احتمالاً مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور موثر برای شما دشوار خواهد شد. اسید منتشر شده توسط باکتری­ها در دهان شما احتمالاً منجر به از بین رفتن مینای دندان خواهد شد. این موضوع منجر به پوسیدگی و فساد دندان می­شود که یکی از رایج­ترین مشکلات مربوط به سلامتی در جهان است. جرم و رسوب ایجاد شده بر روی لثه علاوه بر نیاز به سفید کردن دندان نیز می­تواند مشکلات جدی برای افراد به همراه داشته باشد. این موضوع به خاطر این است که باکتری­های ایجاد شده می­توانند منجر به ایجاد صدمه و آسیب رسیدن به لثه شود. با گذر زمان، این التهاب می­تواند بیماری­های پیشرفته لثه را به همراه داشته باشد که در صورت درمان نشدن می­تواند نتایج جدی و ناگوار برای فرد به همراه داشته باشد. ساده­ترین شکل این بیماری­ها التهاب لثه نامیده­می­شود. این بیماری از نشانه ­های اولیه ایجاد عفونت لثه و آبسه دندان  است که در نتیجه وجود پلاک و جرم بر روی دندان ایجاد می­شود. معمولاً التهاب لثه از طریق مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و جرم­گیری منظم توسط دندان­پزشکان حرفه­ای می­تواند متوقف شده یا فرآیند معکوس پیدا کند.

با وجودی که روش‌های درمانی جرم گیری دندان و تمیز کردن عمیق ریشه‌های دندان پر خطر نیستند، اما خطر ایجاد عفونت در لثه‌ها همواره وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل پس از جرمگیری دندان، ممکن است دندان پزشک از فیبرهای آنتی بیوتیک بر روی لثه برای مدت یک هفته پس از درمان استفاده کند. اگر شما با خطر بالای عفونت مواجه هستید، ممکن است به شما توصیه شود قبل و بعد از انجام جرم گیری از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید تا به این ترتیب از ورود باکتری‌ها به جریان خون پیشگیری شود.

اگر جرم از دهان خارج نشود و درمان نشده رها شود، می­تواند منجر به مبتلا شدن فرد به بیماری­های جدی­تر لثه شود که در اصطلاح به آنها پریودنتیت گفته می­شود. در این بیماری بین لثه و دندان­ها کیست ایجاد می­شود. این کیست­ها تحت تاثیر باکتری­های موجود زیر لثه عفونی می­شوند. در نتیجه، سیستم ایمنی بدن مواد شیمیایی برای مبارزه با باکتری­ها منتشر می­کنند که این مواد به همراه باکتری­های موجود می­توانند منجر به ایجاد آسیب برای استخوان و بافت­هایی می­شود که دندان را در محل خود نگه می­دارند. این موضوع در نهایت می­تواند باعث از دست دادن دندان و ایجاد آسیب استخوانی شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می­دهند که باکتری­های موجود در بیماری­های لثه می­توانند منجر به بروز بیماری قلبی و دیگر مسائل مربوط به آن شوند.

نتیجه گیری

سلامت دندان ، معیاری است که از زیبایی دندان مهم تر است.  تقبل قیمت جرم گیری دندان هم بر سلامت و هم بر زیبایی دندان تاثیرگذار است. در صورت تشخیص پزشک، یکی از روشهای جرم گیری دندان مانند استفاده از ابزارهای دستی یا التراسونیک را انجام دهید تا علاوه بر سفید شدن دندان ، دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید. بهتر است بعد از جرم گیری هم حتی روشهای پیشگیری از جرم دندان را مانند مسواک زدن، استفاده از خمیر دندان های مخصوص،نخ دندان و ترک سیگار را دنبال کنید زیرا عوارض جرم دندان عواقب بدی دارد. هزینه جرم‌ گیری دندان در صورتی که عمقی باشد نیز می‌تواند برای هر یک از چهار بخش دهان تا سه برابر بیشتر از قیمت جرمگیری دندان بصورت معمولی باشد که در آن جرم و پلاک از بالای خط لثه زدوده و مینای دندان پولیش می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مشاوره رایگان