مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

ارتودنسیکلیک کنید

مشاهده بروشور ارتودنسی

ارتودونسی 2

علل دندان نامنظم

 •  عوامل ارثی

عدم تطابق در اندازه فک بالا و پایین

اگر طرح دندان های بالایی به صورتی باشد که استخوان فک بالا طولانی تر از استخوان فک پائینی باشد میتواند باعث ایجاد دندان های نامنظم یا علت فاصله افتادن بین دندان ها شود

اگراستخوان فک بالایی کوچکتر  باشد نیش معکوس میتواند باعث ایجاد دندان های نامنظم شود

عدم تطابق در دندان و فک اندازه

اگر اندازه دندان ها بیش از حد بزرگ باشد، و یا اندازه  فک خیلی کوچک باشد، ممکن  است  فک فضای کافی برای تمام دندان ها  نداشته باشد و منجر به شلوغی دندان شود برعکس اگر اندازه دندانها خیلی کوچک باشد یا اندازه فک خیلی بزرگ باشد فضاهای بین دندانها همترازی بین دندانها و زیبایی طرح لبخند را دچار مشکل میکند

تعداد غیر طبیعی دندان

به طور معمول باید به جز دندان عقل 28 دندان در هر فک وجود داشته باشد اگر تعداد دندانها بیشتر از حد معمول باشد فضای کافی برای دندان ها در فک وجود نخواهد داشت و اگر کمبود دندانها بیش از حد باشد وجود فضای خالی بین دندانها همترازی دندانها را از بین میبرد

 • عوامل محیطی

از دست دادن زود هنگام دندان های شیری

اگر دندان های شیری را زودتر از موعد مقرر به علت لق شدن دندان از دست بدهید  دندان های مجاور به سمت دندانهای ازدست رفته مهاجرت میکنند و فضای انها را اشغال میکنند شکاف کوچک از اینکه دندان بتواند در موقعیت درست خود رشد کند جلوگیری میکند

عادات بد

عادات بد مثل مکیدن انگشتان و گاز گرفتن مداد میتواند فشار بر روی دندانها ایجاد کند و انها را در یک موقت نارست قرار دهد

پوسیدگی دندان

پوسیدگی شدید در سطح دندان میتواند به دندانهای مجاور سرایت کند و فضای بین دندانها را از بین ببرد و دندانها را نامنظم کند

بیماری لثه

بیماری های شدید لثه معمولا در بزرگسالان رخ میدهد  و باعث میشود استخوان نتواند به طور کامل از دندان حمایت کند و دندان در جای نادرستی قرار بگیرد

از دست دادن دندانها به دلیلی بیماری های دهان و یا ضربه نیز میتواند دندانها را به جای نامناسب براند

ارتودنسی چیست؟

شما ممکن است بچه هایی که دندانهایشان با سیم پوشیده شده است را دیده باشید اتها در واقع درمان ارتودنسی کرده اند  این درمان برای  اصلاح بینظمی های دندانها مورد استفاده قرار میگیرد دندانها در موقعیت نامناسب شان باعث ظاهر و لبخند نامطلوب در دهان شما میشوند استفاده از سیم و براکت ارتودنسی کمک میکند دندانها از جای خود حرکت کنند و در جای مناسب خود قرار بگیرند درمان ارتودنسی به وضعیت درست بهداشت دهان و دندان و توسعه استخوان فک کمک میکند درمان ارتودنسی نه تنها باعث بهبود ظاهر دندانها میشود بلکه میتواند از مشکلات دندانی بزرگتر در آینده جلوگیری کند .

بی نظمی های دندان اغلب وقتی مورد توجه قرار میگیرد که دندانهای دائمی شروع به رشد میکنند. دندانهای دائمی در کودکان در سنین 6 تا 12 سال  شروع بع رشد میکنند زمانی که دندانها رشد میکنند میتوان نامنظمی در انها را با بازدید های منظم دهان تشخیص داد درمان و ردیف کردن دندان ها اغلب درسنین 8 تا 14 سال انجام میگیرد و هرچه درمان زودتر و درسال های اولیه شروع شود نتایج بهتری گرفته میشود.

همه اشخاص یک لبخند خوب ندارند و بسیاری از اشخاص به خاطر فاصله بین دندان ها یشان یا به هم ریختگی دندان هایشان احساس ضعف در شخصیت خود میکنند . شما هم اگر از این مشکلات رنج میبرید میتوانید از ارتودنسی استفاده کنید. گاهی افراد به دلیل هزینه ارتودنسی، مرتب کردن دندان ها و فاصله بین دندان های خود را به تعویق می اندازند. دندان های نامرتب یا شلوغ و کجی دندان میتواند منجر به سایش بین دندانها یا مشکلات فک شوند و یا افراد را در تمیز کردن دندانها دچار مشکل کند و این حالات میتواند منجر به عوارضی در طول زندگی انها شود . متخصص ارتودنسی میتواند به بهداشت دهان و دندان شما کمک کند. در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم‌کشی برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. اما باردار بودن لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید ارتودنسی در دوران بارداری انجام دهید.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی را از دو جهت می توان دسته بندی کرد.

دسته بندی اول از انواع ارتودنسی از جهت رنگ بست های مورد استفاده است:

 • بست  مرسوم در ارتودنسی فلزی از جنس فولاد ضد زنگ، گاهی اوقات در ترکیب با تیتانیوم نیکل، و به طور گسترده استفاده می شود.
 • بست روشن  جایگزین زیباتر از بست مرسوم است که  هماهنگ با رنگ طبیعی دندان است و ظاهر پنهان تری نسبت به حالت اول در ارتودنسی فلزی دارد به طور معمول، این براکت از مواد و عملکرد سرامیک یا پلاستیک به شیوه ای مشابه با براکت های فلزی سنتی  ساخته میشود. بست روشن متحرک برای به حرکت در اوردن دندانها به جایگاه نهایی شان در حالتهای پیچیده ارتودنسی مثل عمل ارتودنسی جراحی فک صورت یا توسعه ضروری کام مورد استفاده قرار میگیرد این نوع بست از جدیدترین بست های ارتودنسی مخفی است. مزیت اصلی ارتودنسی مخفی اینست که تقریبا نامرئی است و روی دندان ها به سختی جلب توجه میکند . ترازکننده‌ها یا بریس‌های تقریباً نامرئی از مصالح ترموپلاستیک قوی با درجه‌ی طبی که منحصراً برای سیستم ارتودنسی نامرئی ایجاد شده‌اند، ساخته می‌شوند. بریس‌ها بصورت سفارشی برای شما ساخته شده و به شکل چسبیده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در درمان به وسیله اینویزیلاین‌ها از بریس‌های نامرئی، متحرک و راحت برای مرتب کردن دندان استفاده می‌شود که به شما اجازه می‌دهد در طول درمان و پس از آن بدون نگرانی و استرس لبخند بزنید. ارتودنسی نامرئی ترازکننده‌های نامرئی بوده که با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی کامپیوتری ساخته شده و اثربخشی آن‌ها اثبات شده است. بریس‌های واقعاً نامرئی که از مواد ترموپلاستیک که منحصراً برای ساخت این بریس‌ها تهیه می‌شوند ساخته شده‌اند، شبیه به دندان کیت‌های سفیدکننده دندان هستند. پس از تشخیص متخصص ارتودنسی، این بریس‌های نامرئی برای مرتب کردن دندان‌های شما ساخته می‌شوند. بریس‌های نامرئی حاوی بیسفنول آ یا فتالات نیستند. این اینویزیلاین‌ها از رزین‌های پلی یورتان با گرید پزشکی ساخته شده‌اند که پس از انجام آزمایش‌های زیست سازگاری مورد تأیید سازمان غذا و داروی امریکا قرار گرفته است.

دسته بندی دوم از جهت ثابت یا بودن پلاک متحرک ارتودنسی است:

 •  نوع ثابت که درای براکت است.
 • نوع متحرک؛ روش متداولی است که برای اصلاح گاز گرفتن استفاده میشود.

قیمت پلاک متحرک ارتودنسی و هزینه سیم کشی دندان کودکان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

توصیه مشترک تمام متخصصین ارتودنسی این است که هر چند نخ دندان کشیدن در حین درمان ارتودنسی فلزی دشوار است، اما یادگیری نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی باید بیش از هر وقت دیگری جدی گرفته شود تا فاصله‌های بین دندانی در زمان ارتودنسی تمیز نگه داشته شود و پوسیدگی بروز نیابد. اگر توصیه‌های بهترین دکتر ارتودنسی را جدی بگیرید و از نخ دندان، چه گونه‌های قدیمی نخ دندان و چه وسایل نخ کشیدن جدید مخصوص سیم کشی دندان کودکان، استفاده کنید، می‌توان انتظار داشت که در پایان دوره درمان و برداشتن بریس برق دندان‌های ردیف و مرتبتان چشم‌ها را خیره کند.

به طور معمول، سیم‌کشی دندان یا بریس‌ها شامل سیم‌ها و براکت‌های دندان می‌شود. روش صاف کردن دندان به طور تدریجی در مدت حدود 2 سال انجام می شود . بهبود ظاهر صورت و ترتیب مطلوب دندان‌ها در دهان می‌تواند نتیجه نهایی این نوع درمان باشد. مردم به دلایل مختلف از جمله زیبایی، بهبود عملکرد جویدن و افزایش سلامت دندان‌ها تمایل دارند که دندان‌های آنها صاف و مرتب باشد. در صورتی که دندان‌ها نامرتب باشند تمیز نگه داشتن آنها کاری دشوار است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ارتودنسی، بسیاری از متخصصین ارتودنسی نوع جدیدی از ارتودنسی بنام ارتودنسی به روش دیمون را با توجه به مزایای استفاده از آن هم برای سهولت در امر درمان، زیبایی ظاهری در صورت و همچنین کوتاه شدن مدت زمان استفاده از بریس‌های ارتودنسی به بیمارانشان توصیه می‌کنند. واژه لینگوال یا زبانی به الحاق بریس‌هایی بر روی سطوح داخلی دندان در داخل دهان بطوری که قابل مشاهده نمی‌باشند، اشاره دارد. این بریس‌ها کاملاً مخفی هستند و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. از آنجایی که بریس‌های لینگوال یا ارتودنسی زبانی در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند، در حین درمان رضایت بیشتری خواهید داشت. در حالی که از اصلاح طرح لبخند خود بصورت پنهانی لذت می‌برید، با نگاه کردن در آینه متوجه تغییر دندان‌های خود خواهید شد. بریس‌های لینگوال مطابق با دهان شما ساخته می‌شوند در نتیجه کارایی آنها بیشتر بوده و کمتر مزاحمت ایجاد می‌کنند.

روش

درمان ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است با تقبل هزینه ارتودنسی  نامتناسب بودن های دندان ها را که براثر دندان های نامتناسب یا وضعیت نادرست فک ها ایجاد میشود را  مطالعه و درمان میکند

برای درمان ارتودنسی فلزی، اغلب، از یک سیم فلزی که  در داخل براکت های ارتودنسی قرار میگیرد و  می تواند از فولاد ضد زنگ و یا مواد سرامیکی زیبا ساخته شده وارد می شود استفاده میکنند ارتودنسی با براکت سرامیکی که در اصطلاح براکت های بی رنگ، شفاف یا شیشه ای هم نامیده می شوند از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان تهیه می شوند. بیماران بزرگسال تمایل بیشتر به انتخاب این براکت ها دارند زیرا بسیار شبیه دندان بوده و حتی از فاصله یک متری هم قابل تشخیص روی دندانها نیستند. هنرپیشه هایی نظیر تام کروز نیز از همین براکت ها جهت درمان ارتودنسی خود استفاده کرده اند.

لوازم مختلفی و دستگاه های مختلفی برای به حرکت در اوردن دندانها و استخوان فک به کار گرفته میشود به عنوان مثال برای افراد در حال رشد (سنین 5 تا 14 سال) برای اصلاح ابعاد و تناسب فک ها از یک براکت جند منظوره ثابت استفاده میشود و به این روش ارتوپدی دهان و صورت میگویند.

رایجترین نوع مورد استفاده ارتودنسی ثابت می باشد، معمولا دندانپزشکان از این روش استفاده می کنند. از این روش زمانی استفاده می‌شود که دقت عملکرد برای ارتودنتیست اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می‌تواند بطور عادی غذا بخورد، باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها در طی مراحل ارتودنسی دندان ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی‌های حاوی کربونات، شیرینی سفت، یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن‌ها خودداری کند. افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند باید دندانپزشک را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ‌های لثه خاص برای وی تجویز شود.

لق شدن دندان در ارتودنسی طبیعی است. این امر در واقع نشان دهنده حرکت کردن آنهاست. با این وجود در صورت مشاهده لقی بیش از اندازه دندانها حتما” با مطب تماس بگیرید.

ارتودونسی 1

درمان ارتودنسی و تقبل هزینه سیم کشی دندان  برای دندان نه تنها برای زیبایی استفاده میشود  بلکه برای درمان اصلی برخی از بیماری های جدی دهان و دندان نیز  مهم است. برای پیشگیری تراز نامنظم دندان  ها باید از دوران کودکی آغاز شود، که در طی آن دوره فرد  باید از عادات بد مثل  گاز گرفتن انگشتان دست ، ازبیرون  قرار دادن زبان و غیره اجتناب کند،همچنین باید معاینه دندان به طور منظم را دریافت شود  و از عوامل ناسالم فورا دوری کنید بیشترین درمان ارتودنسی در سن 12 سالگی انجام میگیرد زریا دندانها در این سی در حال رشد هستند و اگر نامرتبی دندانها به خاطر وضعیت نادرست فک ها باشد باید در سن رشد دندانهای شیری این عمل رخ دهد

برای بزرگسالان که بهترین دوره درمانی را ازدست داده اند ارتودنسی نیز انجام میگیرد ولی زمان درمان طولانی تر خواهد بود هر فردی که ارتودنسی میکند نیاز به کشیدن دندانها ندارد اغلب ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام می شود . تنها افرادی که نیاز به فضای کافی بین دندانها دارند ممکن است به کشیدن دنها احتیاج داشته باشند اگر دندانهای نیش بیرون زده باشد در صورت امکان میتوانید انها را نگه دارید زیرا وجود این دندانها ارتباط مستقیمی با ساختار وویژگی های صورت شما دارد.

مزایا

در این روش جویدن گاز گرفتن و صحبت کردن به اسانی انجام میگیرد

سلامت دندان و جلوگیری از پوسیدگی با تقبل هزینه ارتودنسی دندان ، به این صورت که دندان های کج و نامرتب را نمی توان به سادگی و بطور کامل تمیز کرد، که این مورد باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. بعد از استفاده از ارتودنسی، دندان ها مرتب شده و به سادگی تمیز می شوند و احتمال پوسیدگی کمتری دارند.

ارائه لبخندی زیبا و جذاب با ردیف کردن دندان و تراز کردن دندان ها

دندانها در موقعیت صحیح خود قرار میگیرند

دندانهای اصلی به طور کامل حفظ میشوند  معایب:زمان درمان طولانی است (چند ماه تا جند سال) و به معاینه منظم مورد نیاز است

مزایای روش ثابت نسبت به روش متحرک

1.در ارتودنسی متحرک فقط میتوان بینظمی های جزئی را درمان کرد در حالی که مشکلات بزرگتر با روش ثابت قابل درمان میباشد . صحبت کردن با وجود بریس در دهان نیز در شروع استفاده از بریس قدری دشوار است. البته اگر بیمار بریس را در تمام ساعات شبانه‌روز طبق دستور متخصص در دهان داشته باشد، به تدریج به آن عادت می‌کند و می‌تواند شیوه صحبت کردن با آن را در مدت چند روز یاد بگیرد. هزینه ارتودنسی  متحرک با توجه به امکان انتخاب از بین بریس‌های متفاوت و طرح‌های درمانی منحصر به فرد برای هر بیمار به مورد خاص هر فرد بستگی دارد. هنگامی که بریس های فلزی دندان از دهان خارج می شوند، مرحله نگهداری و حفظ نتایج درمان آغاز می گردد. این مرحله حداقل برای ۱۲ ماه ادامه پیدا می کند. نتایج نهایی روش های درمان ارتودنسی بستگی به استفاده مناسب از پلاک های ارتودنسی متحرک دارد و استفاده منظم و مناسب از این پلاک ها می تواند حفظ این نتایج را برای مدت طولانی تر امکان پذیر نماید.

2.در روش ارتودنسی متحرک احتمال اینکه دندانها به حالت نامنظم اولیه خودبرگردندد وجود دارد

3. روش ثابت برای ارتودنسی کودکان که عادت به خارج کردن نوع متحرک از دهان خود دارند و نمیتوانند با این نوع درمان همکاری کنند بهتر است .

4.همواره نتیجه نهایی در درمان با روش ارتودنسی ثابت  بهتر از  درمان با پلاک متحرک ارتودنسی بوده است.

طول درمان

مدت زمان درمان ارتودنسی متفاوت است  اما ممکن است درمان بین 12 تا 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان این زمان ممکن است طولانی تر باشد.  زیرا رشد استخوان صورت انها متوقف شده است  رعایت بهداشت دندانها و لثه ها کمک میکند تا درمان در زمان خودش و در مسیر درست انجام گیرد.

ارتودونسی 2

علل دندان نامنظم

 •  عوامل ارثی

عدم تطابق در اندازه فک بالا و پایین

اگر طرح دندان های بالایی به صورتی باشد که استخوان فک بالا طولانی تر از استخوان فک پائینی باشد میتواند باعث ایجاد دندان های نامنظم شود

اگراستخوان فک بالایی کوچکتر  باشد نیش معکوس میتواند باعث ایجاد دندان های نامنظم شود

عدم تطابق در دندان و فک اندازه

اگر اندازه دندان ها بیش از حد بزرگ باشد، و یا اندازه  فک خیلی کوچک باشد، ممکن  است  فک فضای کافی برای تمام دندان ها  نداشته باشد و منجر به شلوغی دندان شود برعکس اگر اندازه دندانها خیلی کوچک باشد یا اندازه فک خیلی بزرگ باشد فضاهای بین دندانها همترازی بین دندانها را دچار مشکل میکند

تعداد غیر طبیعی دندان

به طور معمول باید به جز دندان عقل 28 دندان در هر فک وجود داشته باشد اگر تعداد دندانها بیشتر از حد معمول باشد فضای کافی برای دندان ها در فک وجود نخواهد داشت و اگر کمبود دندانها بیش از حد باشد وجود فضای خالی بین دندانها همترازی دندانها را از بین میبرد

 • عوامل محیطی

از دست دادن زود هنگام دندان های شیری

اگر دندان های شیری را زودتر از موعد مقرر از دست بدهید  دندان های مجاور به سمت دندانهای ازدست رفته مهاجرت میکنند و فضای انها را اشغال میکنند شکاف کوچک از اینکه دندان بتواند در موقعیت درست خود رشد کند جلوگیری میکند

عادات بد

عادات بد مثل مکیدن انگشتان و گاز گرفتن  مداد میتواند فشار بر روی دندانها ایجاد کند و انها را در یک موقت نارست قرار دهد

پوسیدگی دندان

پوسیدگی شدید در سطح دندان میتواند به دندانهای مجاور سرایت کند و فضای بین دندانها را از بین ببرد و دندانها را نامنظم کند

بیماری لثه

بیماری های شدید لثه معمولا در بزرگسالان رخ میدهد  و باعث میشود استخوان نتواند به طور کامل از دندان حمایت کند و دندان در جای نادرستی قرار بگیرد

از دست دادن دندانها به دلیلی بیماری های دهان و یا ضربه نیز میتواند دندانها را به جای نامناسب براند

ارتودنسی چیست؟

شما ممکن است بچه هایی که دندانهایشان با سیم پوشیده شده است را دیده باشید اتها در واقع درمان ارتودنسی کرده اند  این درمان برای  اصلاح بینظمی های دندانها مورد استفاده قرار میگیرد دندانها در موقعیت نامناسب شان باعث ظاهر و لبخند نامطلوب در دهان شما میشوند استفاده از سیم و براکت ها کمک میکند دندانها از جای خود حرکت منند و در جای مناسب خود قرار بگیرند درمان ارتودنسی به وضعیت درست بهداشت دهان و دندان و توسعه استخوان فک کمک میکند درمان ارتونسی نه تنها باعث بهبود ظاهر دندانها میشود بلکه میتواند از مشکلات دندانی بزرگتر در آینده جلوگیری کند .

بی نظمی های دندان اغلب وقتی مورد توجه قرار میگیرد که دندانهای دائمی شروع به رشد میکنند. دندانهای دائمی در کودکان در سنین 6 تا 12 سال  شروع بع رشد میکنند زمانی که دندانها رشد میکنند میتوان نامنظمی در انها را با بازدید های منظم دهان تشخیص داد درمان اغلب درسنین 8 تا 14 سال انجام میگیرد و هرچه درمان زودتر و درسال های اولیه شروع شود نتایج بهتری گرفته میشود.

همه اشخاص یک لبخند خوب ندارند و بسیاری از اشخاص به خاطر دندان های فاصله دار یا شلوغی دندانهایشان احساس ضعف در شخصیت خود میکنند . شما هم اگر از این مشکلات رنج میبرید میتوانید از ارتودنسی استفاده کنید. گاهی افراد به دلیل هزینه ارتودنسی، مرتب کردن فاصله بین دندان های خود را به تعویق می اندازند. دندان های کج یا شلوغ میتواند منجر به سایش بین دندانها یا مشکلات فک شوند و یا افراد را در تمیز کردن دندانها دچار مشکل کند و این حالات و عدم درمان فاصله بین دندانها میتواند منجر به عوارضی در طول زندگی انها شود . درمان ارتودنسی میتواند به بهداشت دهان و دندان  شما کمک کند.

انواع ارتودنسی

ارتودونسی را از دو جهت می توان دسته بندی کرد.

دسته بندی اول از جهت رنگ بست های مورد استفاده است:

 • بست  مرسوم از جنس فولاد ضد زنگ، گاهی اوقات در ترکیب با تیتانیوم نیکل، و به طور گسترده استفاده می شود.
 • بست روشن  جایگزین زیباتر از بست مرسوم است که  هماهنگ با رنگ طبیعی دندان است و ظاهر پنهان تری نسبت به حالت اول دارد به طور معمول، این براکت از مواد و عملکرد سرامیک یا پلاستیک به شیوه ای مشابه با  براکت های فلزی سنتی  ساخته میشود. بست روشن متحرک برای به حرکت در اوردن دندانها به جایگاه نهایی شان در حالتهای پیچیده ارتودنسی مثل عمل جراحی فک صورت یا توسعه ضروری کام مورد استفاده قرار میگیرد این نوع بست از جدیدترین بست های ارتودنسی است. مزیت اصلی ان اینست که تقریبا نامرئی است و روی دندان ها به سختی جلب توجه میکند .

دسته بندی دوم از جهت ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی است:

 •  نوع ثابت که درای براکت است.
 • نوع متحرک؛ روش متداولی است که برای اصلاح گاز گرفتن استفاده میشود.

روش

درمان ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که نامتناسب بودن های دندان ها را که براثر دندان های نامتناسب یا وضعیت نادرست فک ها ایجاد میشود را  مطالعه و درمان میکند

برای درمان ارتودنسی با تقبل قیمت ارتودنسی ، اغلب، از یک سیم فلزی که  در داخل براکت های ارتودنسی قرار میگیرد و  می تواند از فولاد ضد زنگ و یا مواد سرامیکی زیبا ساخته شده وارد می شود استفاده میکنند

لوازم مختلفی و دتگاه های مختلفی برای به حرکت در اوردن دندانها و استخوان فک به کار گرفته میشود به عنوان مثال برای افراد در حال رشد (سنین 5 تا 14 سال) برای اصلاح ابعاد و تناسب فک ها از یک براکت جند منظوره ثابت استفاده میشود و به این روش ارتوپدی دهان و صورت میگویند.

رایجترین نوع مورد استفاده ارتودنسی ثابت می باشد، معمولا دکتر متخصص ارتودنسی از این روش استفاده می کنند. از این روش زمانی استفاده می‌شود که دقت عملکرد برای پزشک اهمیت داشته باشد. هر چند در این حالت بیمار می‌تواند بطور عادی غذا بخورد، باید از مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها در هنگام استفاده از ارتودنسی دندان ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی‌های حاوی کربونات، شیرینی سفت، یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آن‌ها خودداری کند. افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند باید دکتر ارتودنسی را در جریان قرار دهند تا در صورت لزوم محافظ‌های لثه خاص برای وی تجویز شود.

ارتودونسی 1

با تقبل هزینه ارتودنسی ، درمان ارتودنسی برای دندان نه تنها برای زیبایی استفاده میشود  بلکه برای درمان اصلی برخی از بیماری های جدی دهان و دندان نیز  مهم است. برای پیشگیری تراز نامنظم دندان  ها باید از دوران کودکی آغاز شود، که در طی آن دوره فرد  باید از عادات بد مثل  گاز گرفتن انگشتان دست ، ازبیرون  قرار دادن زبان و غیره اجتناب کند،همچنین باید معاینه دندان به طور منظم را دریافت شود  و از عوامل ناسالم فورا دوری کنید بیشترین درمان ارتودنسی در سن 12 سالگی انجام میگیرد زریا دندانها در این سی در حال رشد هستند و اگر نامرتبی دندانها به خاطر وضعیت نادرست فک ها باشد باید در سن رشد دندانهای شیری این عمل رخ دهد

برای بزرگسالان که بهترین دوره درمانی را ازدست داده اند ارتودنسی نیز انجام میگیرد ولی قیمت ارتودنسی بیشتر و زمان درمان طولانی تر خواهد بود هر فردی که ارتودنسی میکند نیاز به کشیدن دندانها ندارد تنها افرادی که نیاز به فضای کافی بین دندانها دارند ممکن است به کشیدن دنها احتیاج داشته باشند اگر دندانهای نیش بیرون زده باشد در صورت امکان میتوانید انها را نگه دارید زیرا وجود این دندانها ارتباط مستقیمی با ساختار وویژگی های صورت شما دارد.

مزایا

در این روش با تقبل قیمت ارتودنسی جویدن گاز گرفتن و صحبت کردن به اسانی انجام میگیرد

سلامت دندان و جلوگیری از پوسیدگی با ارتودنسی دندان، به این صورت که دندان های کج و نامرتب را نمی توان به سادگی و بطور کامل تمیز کرد، که این مورد باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. بعد از استفاده از ارتودنسی و تقبل قیمت ارتودنسی ثابت ، دندان ها مرتب شده و به سادگی تمیز می شوند و احتمال پوسیدگی کمتری دارند.

ارائه لبخندی زیبا و جذاب با ردیف و تراز کردن دندان ها

دندانها در موقعیت صحیح خود قرار میگیرند

دندانهای اصلی به طور کامل حفظ میشوند  معایب:زمان درمان طولانی است (چند ماه تا چند سال) و به معاینه منظم سیم کشی دندان مورد نیاز است

مزایای روش ثابت نسبت به روش متحرک

1.دردرمان با روش متحرک فقط میتوان بینظمی های جزئی را درمان کرد در حالی که مشکلات بزرگتر با روش ثابت و سیم کشی دندان  قابل درمان میباشد .

2.در روش متحرک احتمال اینکه دندانها به حالت نامنظم اولیه خودبرگردندد وجود دارد

3. برای کودکان که عادت به خارج کردن نوع متحرک از دهان خود داردن و نمیتوانند با این نوعدرمان همکاری کنند روش ثابت بهتر است .

4.همواره نتیجه نهایی در درمان با روش ارتودنسی ثابت  بهتر از  روش متحرک بوده است. البته برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی ثابت باید با پزشک مشورت شود.

طول درمان

طول درمان متفاوت است  اما ممکن است درمان بین 12 تا 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان ممکن است این زمان و قیمت ارتودنسی دندان  بیشتر باشد.  زیرا رشد استخوان صورت انها متوقف شده است  رعایت بهداشت دندانها و لثه ها کمک میکند تا درمان در زمان خودش و در مسیر درست انجام گیرد و  برگشت ارتودنسی بوجود نیاید .

قیمت سیم کشی دندان به نوع سیم‌ کشی دندان، متخصص ارتودنسی، محل جرافیایی مطب و تعداد مراجعات تکمیلی بستگی دارد. شرکت‌های بیمه بعضاً بخشی از قیمت سیم کشی دندان را پوشش می‌دهند، همچنین شکی نیست که ارتودنسی کودکان نیز ارزش سرمایه‌گذاری دارد، چرا که مشاهده لبخندی زیبا با دندان‌های صاف و مرتب بر روی لبان فرزند دلبندتان و مهم‌تر از آن ارتقاء سلامت مادام‌العمر دندان‌های این فرشته کوچک به اندازه یک دنیا ارزش دارد. بنابراین برای اطلاع از هزینه ارتودنسی کودکان و اینکه بیمه‌تان دقیقاً چه مواردی را پوشش می‌دهد باید با بیمه‌گر خود مشورت کنید. تعرفه ارتودنسی به مورد خاص هر بیمار، نوع بریس و درمان انتخابی و طول مدت درمان بستگی دارد. بهتر است بدانید که محدودیت‌ها و مزایای ارتودنسی به بودجه در نظر گرفته شده برای درمان بستگی دارد و حداقل باید 12 ماه از شروع استفاده از بریس بگذرد تا با تقبل هزینه ارتودنسی ثابت ، تاثیرگذاری درمان مشخص شود.