هزینه کشیدن دندان عقل: قیمت کشیدن دندان عقل فک بالا و پایین

بسیاری از افراد در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی دندان عقل خود را می‌کشند، اما لازم نیست که همه این کار را انجام بدهند. با اینکه متخصصان دندانپزشکی درباره کشیدن دندان عقل عقاید متفاوتی دارند اما اگر فکر می‌کنید که باید دندان عقل خود را بکشید، بهترین کار این است که با یک دندانپزشک مشورت کنید. هزینه کشیدن دندان عقل با جراحی بیشتر از کشیدن ساده دندان خواهد بود. همچنین متغیرهای زیادی وجود دارد که می‌تواند بر هزینه کشیدن یک یا چند دندان عقل تأثیر بگذارد.

آیا باید دندان‌های عقل را کشید؟

بسیاری از افراد با دندان‌های عقل خود مشکلی ندارند و نیازی به کشیدن آن‌ها ندارند. با وجود این، بسیاری از متخصصان دندانپزشکی توصیه می‌کنند اگر موارد زیر را تجربه کردید، دندان عقل خود را بکشید:

نبودن فضای کافی برای دندان‌های عقل

 بیشتر ما در دهان خود تقریباً 28 دندان داریم که تعداد دندان‌های ما قبل از رشد دندان عقل است. وقتی چهار دندان عقل به آن‌ها اضافه شود، 32 دندان خواهیم داشت که سعی می‌کنند در فضای محدود موجود در فک جا بگیرند. وقتی فک به اندازه کافی بزرگ نباشد، دندان‌های عقل ممکن است تحت فشار قرار بگیرند. در این صورت آن‌ها قادر به رشد کامل نیستند و یا به صورت اشتباهی رشد می‌کنند. در این حالت، کشیدن دندان‌های عقل باعث می‌شود که تمام دندان‌های شما فضای کافی داشته باشد.

تجربه درد لثه دندان عقل 

 این درد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد که می‌تواند از دندان‌های عقل نیمه رشد کرده شما ناشی شده باشد. هنگامی که مواد غذایی و باکتری‌ها در این مناطق به دام می‌افتند، می‌توانند یک عفونت بسیار دردناک معروف به پریکورونییت را ایجاد کنند. کشیدن دندان‌های عقل در این حالت از بروز عفونت بیشتر جلوگیری می‌کند.

کج رشد کردن دندان‌های عقل

 اگر دندان‌های عقل شما کاملاً رشد کنند اما به کج باشند، می‌توانند باعث شوند دندان‌های شما به مرور زمان تغییر و حرکت کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که دندان‌های عقل کج بتوانند به دندان‌های اطراف خود آسیب برسانند. در این صورت اگر دندان عقل خود را بکشید، از سایر دندان‌های خود محافظت کرده‌اید.

وجود کیست روی دندان عقل

 این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه کنار دندان پر از مایع شود. وقتی این اتفاق بیفتد، می‌تواند ساختارهای اطراف آن مانند ریشه استخوان یا دندان را از بین ببرد. در موارد نادر، کیست درمان نشده می‌تواند منجر به توموری شود که ممکن است برای برطرف کردن آن به یک عمل جراحی جدی‌تر نیاز باشد.

با اینکه جراحی دندان عقل ممکن است خیلی جالب به نظر نرسد اما خارج کردن دندان عقل یک روال بسیار معمول است که می‌تواند به اطمینان از سلامت طولانی مدت دهان و دندان شما کمک کند. کشیدن دندان‌های عقل اغلب بهترین گزینه برای جلوگیری از عوارض دردناکی است که وقتی دندان‌های عقل شما به درستی رشد نمی‌کنند یا تحت فشار قرار می‌گیرند، ایجاد می‌شود. اگر متخصص دندانپزشکی اخیرا جراحی دندان عقل را به شما توصیه کرده است، ممکن است جای هیچونه نگرانی نیست. از آنجا که میلیون‌ها نفر از جراحی دندانپزشکی می‌ترسند، این نگرانی شما کاملاً طبیعی است. از آنجایی که جراحی دندان عقل ممکن است ترسناک به نظر برسد، کشیدن آن از اینکه هیچ کاری برای دندانتان نکنید و آن را به حال خود رها کنید بسیار بهتر است. بهترین راه برای پیشگیری از این اضطراب این است که قبل از عمل، اطلاعات خود را درباره جراحی دندان عقل بالا ببرید.

بعد از کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر تصمیم دارید دندان عقل خود را بکشید، باید بدانید که دقیقا چه انتظاری از نتیجه جراحی باید داشته باشید. با متخصص و جراح دهان و دندان خود صحبت کنید تا روش و توصیه‌های مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل را به شما توضیح دهد. سوالاتی که ممکن است قبل از جراحی دندان عقل برای شما پیش بیاید عبارتند از:

 • چند دندان کشیده می‌شود؟ بعضی از متخصصان هر چهار دندان یا دو دندان را یکجا می‌کشند.
 • از چه نوع بیهوشی استفاده خواهد شد؟ به طور معمول، برای جلوگیری از ناراحتی در طول جراحی، از بی‌حسی موضعی یا عمومی استفاده می‌شود. اگر شما تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، لازم است شخصی شما را همراهی کند زیرا دچار گرسنگی و عدم توانایی در رانندگی خواهید شد.
 • جراحی دندان عقل چه مدت طول خواهد کشید؟ جواب این احتمالاً به تعداد دندان‌های عقل و وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد اما می تواند از یک ساعت تا چند ساعت متغیر باشد.
 • آیا دستورالعمل‌هایی برای قبل از جراحی وجود دارد؟ متخصص دندانپزشکی شما ممکن است به شما بگوید که از مصرف داروهای خاصی مانند رقیق کننده خون یا آسپیرین قبل از عمل خودداری کنید.

مطمئناً این لیست جامع نیست، بنابراین مهم است که قبل از انجام جراحی با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید. پاسخ این سوالات می‌تواند به رفع اضطراب شما و همچنین می‌تواند به جلوگیری از عوارض احتمالی کمک کند.

عوارض کشیدن دندانهای عقل (h2)

جراحی دندان عقل نسبتاً رایج است اما اگر دندان‌های عقل شما هنوز رشد نکرده باشند، این جراحی پیچیده خواهد شد. برخی از دندانپزشکان عمومی مهارت لازم را برای جراحی دندان‌های عقلی که نصفه رشد کرده‌اند یا دندان‌های عقل نهفته را دارند، اگرچه بیشتر افراد به خدمات جراح دهان و دندان نیاز دارند. در حقیقت، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند برای این عمل به شدت آرام باشند. بنابراین، دندانپزشکان باید از تجهیزات و مهارت لازم برای آرام کردن یا بیهوشی عمومی به بیماران برخوردار باشند.

خطرات مرتبط با کشیدن دندان عقل شامل موارد زیر است (اما به این موارد محدود نمی‌شود):

 • درد
 • خونریزی
 • ورم
 • باز شدن مداوم سینوس
 • بی‌حسی لب

دندانپزشکان کاملاً از مضرات نگه داشتن دندان عقل آگاه هستند که برخی از آن‌ها شامل تغییر شکل احتمالی دندان‌های اطراف دندان عقل، درد فک و قطع عملکرد طبیعی سینوس است. با این حال، تصمیم گیری برای کشیدن دندان عقل با دندانپزشک شماست.

دوره نقاهت کشیدن دندان عقل


با این که ناحیه لثه تقریباً در طی سه تا چهار هفته کاملاً بهبود می‌یابد اما دوره نقاهت تقریباً پنج تا هفت روز طول می‌کشد. اگر فک هنگام کشیدن دندان آسیب دیده باشد، بهبودی کامل ممکن است تا شش ماه نیز طول بکشد.

 • پس از انجام جراحی دندان عقل، برای اطمینان از بهبودی مناسب، چندین مرحله انجام می‌شود.
 • در طی 24 ساعت اول بعد از جراحی، ممکن است شاهد خونریزی باشید. برای کنترل خونریزی، می‌توانید یک قطعه گاز مرطوب و تمیز را بر روی محل جراحی قرار دهید. فشار نیش که به مدت 45 دقیقه روی گاز استریل اعمال می‌شود باید خونریزی را متوقف کند.
 • یک چای کیسه‌ای نیز می‌تواند به عنوان جایگزین گاز برای جلوگیری از خونریزی استفاده شود. زیرا چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است و می‌تواند نقش موثری در تشکیل لخته خون داشته باشد. اگر خونریزی دندان شما شدید است و به مدت طولانی ادامه دارد، با جراح دهان یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • ممکن است جراح برای بستن برش لثه شما از بخیه استفاده کند. اگر بخیه‌ها جذبی باشند خود به خود در بافت حل می‌شوند، اما در غیر این صورت باید بعد از عمل کشیده شوند. جراح دندانپزشک در این باره با شما صحبت خواهد کرد و اگر نیاز به کشیدن بخیه باشد به شما می‌گوید که چند روز بعد برای کشیدن آن‌ها باید به مطب مراجعه کنید.
 • تورم صورت نیز پس از کشیدن دندان عقل پیش‌بینی می‌شود. برای تسکین تورم، یخ را در یک پارچه بپیچید و آن را در ناحیه متورم صورت بگذارید. یخ را باید به مدت 10 دقیقه روی موضع بگذارید و به مدت 20 دقیقه بردارید و سپس تکرار کنید. این چرخه می‌تواند در 24 ساعت اول پس از جراحی تکرار شود.
 • برای کاهش درد و ناراحتی ممکن است از داروهای ضد نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده شود. جراح دندانپزشک شما ممکن است در صورت لزوم سایر داروهای تسکین دهنده درد را تجویز کند. همچنین ممکن است نیاز باشد قبل از عمل برای از بین بردن هرگونه عفونت در بافت اطراف دندان عقل، آنتی‌بیتیک تجویز شوند. پس از جراحی، ادامه مصرف دارو برای جلوگیری از بروز عفونت مهم است.

مراقبت‌های بعدی


پس از کشیدن دندان عقل، حفظ بهداشت دهان و دندان لازم است و همچنین این باید این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 • 24 ساعت اول بلافاصله پس از کشیدن دندان، دهان خود را بشویید.
 • در روز جراحی و روز بعد از آن غذاهای نرم یا مایع (شیر، بستنی، پوره سیب زمینی، پودینگ) مصرف کنید و به تدریج خوردن سایر غذاهای آسان برای جویدن را شروع کنید. با دندان‌هایی که دور از محل جراحی هستند بجوید.
 • دندان‌های دیگر را طبق معمول مسواک بزنید و نخ دندان بزنید، اما از مسواک کردن دندان و لثه کنار جای خالی دندان کشیده شده خودداری کنید.
 • بعد از 24 ساعت اول، به آرامی محل جراحی را با آب نمک گرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب) بعد از غذا و قبل از خواب بشویید. حداقل 5 روز بعد از جراحی این کار را تکرار کنید.

عوامل موثر در هزینه کشیدن دندان عقل


فاکتورهای متعددی در قیمت کشیدن دندان عقل موثرند که در این قسمت در مورد هر یک به طور جداگانه توضیح داده ده است:

پیچیدگی مورد

به طور کلی، کشیدن دندان عقل پیچیده‌تر از سایر دندان‌ها است و می‌توانید انتظار هزینه بیشتری برای آن داشته باشید. بنابراین اگر دندان عقل غیرنهفته داشته باشید (دندانی که از طریق لثه بیرون آمده و به طور طبیعی رشد کرده است) که بوسیله بی‌حس کننده موضعی به راحتی کشیده می‌شود، پس می‌توانید هزینه کمتری بپردازید.

از طرف دیگر، اگر دندان یا دندان عقل نهفته (دندانی که با زاویه در زیر لثه یا مقداری در بالای لثه رشد می‌کند و دندان‌های دیگر را نیز خراب می‌کند) دارید، پس قابل درک است که احتمالاً هزینه جراحی آن بیشتر خواهد بود. دلیل این امر این است که برای موارد پیچیده مانند این اغلب نیاز است که بیمار در بیمارستان بستری شود.

هزینه‌های‌ حرفه‌ای

یکی دیگر از عواملی که در هزینه کشیدن دندان عقل موثر است، هزینه‌های حرفه‌ای است. طبیعی است که هزینه کشیدن دندان عقل توسط یک جراح دهان و دندان نسبت یک دندانپزشک عمومی بیشتر است. به همین ترتیب، یک دندانپزشک عمومی باتجربه که دندان‌های عقل زیادی را کشیده است، احتمالاً دستمزد بیشتری نسبت به یک دندانپزشک بی‌تجریه خواهد داشت.

هزینه‌ای برای معاینه اولیه و اشعه ایکس

هزینه زمانی که دندانپزشک برای معاینه شما صرف می‌کند. هزینه‌های ناشی از پیچیدگی کشیدن دندان عقل، خواه جراحی در مطب انجام شود یا در یک بیمارستان. هزینه بیهوشی شامل مواد بی‌حسی موضعی، عمومی یا سایر انواع آرام بخش برای بیماران عصبی یا مضطرب. تعداد دندان‌هایی که کشیده می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، خبر خوب این است که با دانستن این موارد تقریبا می‌توانید هزینه کشیدن دندن عقل را محاسبه کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان