مراحل عصب کشی دندان : کاهش مدت زمان درد بعد از اندودنتیکس دندان

متخصص اندودنتیست یک متخصص دندانپزشکی است که در زمینه تشخیص درد دهان یا صورت و درمان این درد با عمل‌های کانال ریشه (عصب کشی) و سایر روش‌هایی که بر درمان بافت‌های نرم درون و بیرون دندان تمرکز دارند، یک تا دو سال آموزش اضافه دیده است. هدف از درمان‌های اندودنتیک، درمان و کاهش مشکلاتی که باعث درد دندان می‌شوند و درمان دندان مشکل دار، در صورت امکان با حفظ دندان به جای کشیدن و خارج کردن آن، است. اگرچه هیچ ضمانتی برای آن وجود ندارد، اما در بسیاری از موارد درمان اندودنتیک یا عمل جراحی اندودنتیک می‌تواند دندانی که دچار عفونت یا بیماری شده است را نجات دهد.

در درمان اندودنتیک از تجهیزات و ابزارهایی که معمولاً پیشرفته‌تر از آنچه که در مطب دندانپزشک عمومی یافت می‌شود هستند، استفاده می‌شود و این امکان فراهم می‌شود تا دقیق‌تر به اتفاقاتی که در دهان شما می‌افتد پرداخته شود. این روش به متخصص اندودنتیست شما اجازه می‌دهد تا علت درد شما را دقیق‌تر تشخیص داده و گزینه‌های درمانی متناسب با وضعیت خاص شما را برای شما فراهم نماید.

میزان موفقیت در درمان‌های اندودنتیک بسیار زیاد است و وقتی توسط یک متخصص اندودنتیکس انجام شوند، معمولاً در یک جلسه درمانی یک ساعته یا کمتر انجام می‌شوند.

بیمارانی که به عصب کشی نیاز دارند، معمولاً درد شدید ناشی از دندان عفونی شده را تجربه می‌کنند. با این حال همیشه هم اینگونه نیست. در صورت بروز هر یک از موارد زیر فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

  • درد شدید در دهان که با گذشت زمان بدتر می‌شود.
  • درد قابل توجه هنگام خوردن یا نوشیدن.
  • دندانی که به لمس حساس باشد.
  • سیاهی دندان
  • حساسیت به غذا یا نوشیدنی سرد یا گرم
  • ورم لثه در ناحیه‌ای که درد دندان را تجربه می‌کنید
  • تورم در اطراف فک و گونه‌ها
  • دیدن چیزی شبیه جوش روی لثه که همان آبسه است (آن را فشار ندهید)

ممکن است دندان شما شکسته شود اما درد زیادی را تجربه نکنید. در هر صورت همیشه وقتی دندان شما شکسته یا لبه دار و تیز می‌شود، در اولین فرصت ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است یک عصب کشی آن را نجات دهد.

چرا ممکن است به یک عمل عصب کشی نیاز داشته باشم؟

وقتی دندانی دارید که دچار عفونت شده است، به یک عمل اندودنتیک نیاز است. به این عفونت، آبسه گفته می‌شود و در ریشه دندان شما ایجاد می‌گردد. آبسه‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که بافت نرم که معمولاً به آن مغز دندان گفته می‌شود، در درون دندان شما از بین رفته و درمان نشود. این بافت ملتهب شده و سپس دچار عفونت می‌شود. اگر به دنبال روشی هستید که به جای کشیدن دندان آن را نجات دهید- که البته از عصب‌کشی گرانتر است و نتیجه آن جابجایی احتمالی دندان‌های دیگر شما می‌باشد- پس روش درمانی اندودنتیک، تنها شکل درمانی است که بافت عفونی شده درون دندان شما را از بین می‌برد.

برخی از بیماران درباره امکان مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت سوال می‌کنند. اگرچه مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند تا حدودی مفید باشد، اما عفونت را به طور کامل درمان نمی‌کند. از آنجا که مغز داخلی دندان شما آلوده شده است، آنتی‌بیوتیک‌ها منبع عفونت را از بین می‌برند. درمان اندودنتیک شامل برداشتن بافت آلوده است که تنها راه خلاص شدن از شر علت اصلی عفونت می‌باشد.

درمان اندودنتیک یا عصب کشی چگونه دندان را نجات می‌دهد؟


وقتی یک دندان دچار درد شدید می‌شود، اغلب به این معنا است که مغز داخلی دندان شما و بافت‌های نرم اطراف آن عفونی شده‌اند. این اتفاق زمانی می‌افتد که چیزی به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا به مغز و کانال ریشه دندان شما برسند. این وضعیت معمولاً از طریق چند راه اتفاق می‌افتد: بیشتر از همه، هنگامی که یک دندان شروع به پوسیدگی می‌کند؛ وقتی یک حفره در درون آن ایجاد می‌شود و درمان نشده باقی می‌ماند؛ یا زمانی که یک دندان شکسته شده یا ترک می‌خورد؛ یا در نتیجه بیماری پریودنتال. این باکتری ها باعث می‌شوند مغز دندان شما ملتهب شده و به تدریج دچار عفونت شود.

درمان این بیماری معمولاً عصب کشی است. عصب کشی یک روش اندودنتیک می‌باشد که در آن متخصص، مغز بیمار موجود در دندان شما را خارج می‌کند. هنگامی که این کار انجام شد، قسمت داخلی دندان شما استریل می‌شود و سپس کانال‌ها با یک ماده لاستیک مانند به نام «گوتا پرچا» پر می‌شوند که با فضاهای خالی باقی مانده در کانالهای شما تطابق پیدا می‌کند. سپس دندان شما با پنبه و الیاف موقتی پر می‌شود که هر دوی آنها می‌توانند وقتی برای گذاشتن تاج دائمی روی دندان خود به دندانپزشک عمومی مراجعه می‌کنید، توسط او برداشته شوند.

عصب کشی باعث می‌شود بافت آلوده درون دندان شما از بین برود و محل ایجاد عفونت درزگیری شده و در حالی که به دندان اجازه داده می‌شود عملکرد خود را به صورت طبیعی ادامه دهد، از احتمال ایجاد عفونت‌های بیشتر پیشگیری شود. تاج دندان باید طی یک یا دو هفته پس از عصب کشی، توسط دندانپزشک عمومی شما گذاشته شود. این تاج باعث محافظت بیشتر از دندان شده و از ترک خوردن و عفونت مجدد آن جلوگیری می‌کند.

آیا پس از معالجه اندودنتیک دندان، مراقبت خاصی یا معالجه بیشتری نیاز است؟


اگرچه پس از عصب کشی می‌توانید غذا بخورید اما مهم است که از جویدن غذا با دندان آسیب دیده خود خودداری کنید. این دندان بدون ترمیم توسط دندانپزشک، بسیار شکننده است و ممکن است به راحتی بشکند. غذاهای نرم بخورید و از مصرف خوراکی های شکستنی سخت خودداری کنید. شکستن آجیل، خوردن پاپ کورن یا هر چیز دیگری که به جویدن شدید نیاز داشته باشد یا مستعد گیر کردن در دندان باشد، ایده خوبی نیست.

داشتن عوارض جانبی پس از انجام یک عمل عصب‌کشی معمولی در میان بیماران بسیار نادر است. برای گذاشتن تاج روی دندان عصب کشی شده باید با دندانپزشک عمومی خود یک قرار ملاقات ترتیب دهید. این کار باید طی دو هفته پس از عمل عصب کشی انجام شود.

اگر عفونت درون دندان شما شدید باشد ، ممکن است عصب کشی کانال ریشه در دو جلسه درمانی، توسط اندودنتیست شما انجام شود. در اولین مراجعه، یک خمیر آنتی بیوتیک در درون دندان شما قرار می‌گیرد تا قبل از درمان دندان در طول جلسه دوم، مستقیماً ناحیه عفونی شده را درمان کند.

عصب کشی چه مدت طول می‌کشد؟


آغاز تا پایان عمل عصب کشی در حقیقت بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. بیماران در همان روز به مطب می‌آیند و سپس به خانه باز می‌گردند. در واقع نوبت‌های پزشکی صبحگاهی، هنگام ناهار تمام می‌شوند؛ و قرار ملاقات‌های بعد از ظهر، معمولاً هنگام شام به پایان می‌رسند.

چه عواملی باعث می‌شوند معالجه اندودنتیک دندان، به درمان اضافه نیاز داشته باشد؟


در بعضی موارد دندانی که تحت عمل عصب کشی قرار می‌گیرد، نیاز به درمان مجدد دارد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. ممکن است در حین عمل عصب کشی یکی از کانال‌های عصبی فراموش شود.  بدین معنا که از آنجا که تمام مغز دندان بیمار برداشته نشده است، ممکن است عفونت مجدداً به وجود بیاید. همچنین اگر تاج دندانی که پس از عمل روی دندان شما قرار گرفته است به درستی جاگذاری نشده باشد، عفونت می‌تواند مجدداً ایجاد شود. خوشبختانه عصب کشی‌هایی که توسط یک متخصص اندودنتیکس انجام می شوند، نسبت به عصب کشی که توسط یک دندانپزشک عمومی انجام می‌شود، نرخ موفقیت بیشتری دارد.

وقتی عمل عصب کشی انجام می‌‌دهید چه اتفاقی می‌افتد؟


اندودنتیست ناحیه آسیب دیده را بی‌حس می‌کند. پس از انجام برخی اقدامات محافظتی برای دندان، در قسمت بالای آن یک شکاف ایجاد می‌گردد و مغز دندان از خود دندان و کانال‌ها خارج می‌شود. تعداد کانال‌ها، به نوع دندان و محل آن بستگی دارد. کانال‌ها با دقت تمیز و ضدعفونی می‌شوند. سپس برای اطمینان از اینکه تمام بافت آلوده خارج شده و فضای کافی برای پر کردن کانالهای ریشه وجود دارد، شکل دادن کانال‌ها آغاز می‌شود. در طی این مدت از اشعه ایکس برای پاکسازی کانالهای ریشه و شکل دادن صحیح آنها استفاده می‌شود.

برخی کانال‌های ریشه در یک جلسه عصب کشی می‌شوند؛ در حالی که برخی از آن‌ها به دو جلسه نیاز دارند. متخصص اندودنتیست در قرار ملاقات اول برای از بین بردن باکتری‌ها، دارو را در کانال ریشه قرار می‌دهد و سپس یک پرکننده موقتی روی دندان قرار می‌دهد. تجویز آنتی بیوتیک‌ها یک امر طبیعی است و سپس قرار ملاقات بعدی برای حدود یک هفته بعد تعیین می‌شود.

در یک جلسه عصب کشی، اندودنتیست کانال ریشه را با لاتکس طبیعی که گوتاپرچا نامیده می‌شود پر می‌کند. سپس یک محلول درزبندی استفاده می‌شود و یک پرکننده موقتی در آن قرار می‌گیرد. در جلسه دوم هم این روش برای کانالهای ریشه تکرار می‌شود، اگر چه پر کننده موقت اول، باید خارج شود.

دندانپزشک برای جلوگیری از شکستگی‌های آینده، یک تاج دائمی روی دندان قرار می‌دهد. یک پست یا پین در یک کانال قرار می‌گیرد که می‌تواند به عنوان یک لنگر برای پر کننده دائمی عمل کند.

چه مدت طول می‌کشد تا درد عصب کشی از بین برود؟


بسیاری از بیماران از عفونت دندان خود رنج می‌برند؛ بنابراین عصب کشی کانال ریشه می‌تواند این درد را تسکین دهد. چند دهه قبل، درد کانال ریشه آنقدر برای افراد آزار دهنده و غیر قابل درمان بود که لطیفه‌هایی درباره آن گفته می‌شد که افراد به واسطه آن‌ها، چیزهای ناخوشایند را به درد کانال ریشه تشبیه می‌کردند اما امروزه دیگر این گونه نیست. بی‌حسی خوب و تکنیک‌های جراحی مناسب به این معنا هستند که بسیاری از بیماران در حین درمان عصب کشی، هیچگونه دردی که ممکن است در سایر روش‌های دندانپزشکی تجربه کنند را احساس ‌نمی‌کنند. اگرچه بیماران ممکن است در روزهای پس از عمل عصب کشی احساس درد کنند اما این درد با داروهای مسکن و کاهش دهنده درد بدون نسخه قابل کنترل است. اگر هفته‌ها یا ماه‌ها پس از عمل عصب کشی همچنان درد زیادی را تجربه می‌کنید، می‌تواند نشان دهنده یک مشکل باشد؛ مثلاً بروز یک عفونت دیگر. در صورت بروز این مسئله، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پرکننده موقتی را چه مدت می‌توان نگه داشت؟


پرکننده‌های موقتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بین ۶ تا ۸ هفته می‌توانند باقی بمانند. اما مهم است که طبق برنامه تنظیم شده به دندانپزشک مراجعه کنید تا درزبندی دائمی و گذاشتن تاج روی دندان انجام شود. عدم مراجعه مجدد به دندانپزشک نه تنها دندان شما، بلکه سلامت عمومی شما را نیز به خطر می‌اندازد. باقی ماندن درازمدت پرکننده موقت در دندان می‌تواند منجر به عفونت، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود. همچنین با پرکننده‌های موقت نمی‌توانید به طور طبیعی غذا بخورید.

چرا دندان پس از عصب کشی درد می‌کند؟


ممکن است پس از عصب کشی، دندان آسیب دیده تا چند روز حساس باقی بماند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDها) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن برای کاهش درد پس از عمل عصب کشی کافی هستند. این داروها با نام های تجاری مانند Advil، Motrin یا Aleve و همچنین به صورت عمومی به بازار عرضه می‌شوند. اگر بیمار درد شدیدی را تجربه می‌کند که غیر معمول است، متخصص اندودنتیست می‌تواند داروهای مسکن قویتر را برای استفاده کوتاه مدت تجویز کند. همچنین ممکن است لازم باشد روزانه چند بار دهان خود را با محلول آب و نمک شستشو دهید تا هرگونه تورم کاهش پیدا کند. برای تهیه این محلول می‌توانید یک قاشق چای خوری نمک را در سیصد گرم آب حل کنید و قبل از استفاده خوب هم بزنید.

برای عصب کشی کانال ریشه چند جلسه درمانی لازم است؟


بسیاری از بیماران برای عصب‌کشی به تنها یک یا دو جلسه مراجعه نیاز دارند. در اولین جلسه، کانال ریشه دندان تمیز شده و شکل داده می‌شود و در جلسه دوم روی پرکردن دندان و درز بندی کردن آن تمرکز می‌شود. اگر دو جلسه درمانی تعیین شود، احتمالاً یک هفته با هم فاصله دارند. برنامه ریزی درمانی بیشتر به این بستگی دارد که مغز دندان شما هنوز زنده است یا مرده می‌باشد. اگر مغز دندان شما مرده – نکروتیک- یا دچار عفونت باشد، دو جلسه درمانی بهترین انتخاب است. اگرچه باید برای هر دو جلسه درمانی ویزیت بپردازید، اما بالاخره تمام عفونت‌ها یا مشکلاتی که در این بازه زمانی ظاهر می‌شوند توسط پزشک معالج درمان می ‌شوند. مرحله بعدی که توسط دندانپزشک عمومی انجام می‌شود آماده کردن تاج دندان است.

فرایند عصب کشی و تاج گذاری چیست؟


عصب کشی برداشتن و خارج کردن بافت عفونی شده درون دندان و کانال‌های آن است. در چند هفته‌ای که عصب کشی انجام می‌شود، فضای داخلی دندان مجدداً ساخته و جایگزین می‌شود. برای طراحی تاج، تصویری از دندان تهیه می‌شود.

دندان آسیب دیده بدون داشتن تاج احتمالاً از بین می‌رود. اگر این اتفاق بیفتد، لازم است دندان کشیده شده و بریج گذاری شود. تاج موقت زمانی که تاج دائمی در حال ساخت در لابراتوار است، در محلی که تاج دائمی قرار می‌گیرد نصب می‌شود. تاج موقت به طور کلی تا حدود ۲ هفته استفاده می‌شود. تاج دائمی از فلز یا پرسلین ساخته می‌شود و از سمنت ثابت برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده می‌شود. اگرچه تاج‌های دندان ارزان نیستند، اما به نحوی طراحی شده‌اند که ده‌ها سال ماندگار باشند.

آیا باید برای عصب کشی آنتی بیوتیک مصرف کنید؟


ممکن است دندانپزشک برای کاهش درد قبل از عصب کشی آنتی بیوتیک تجویز کند. اما آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند عفونت درون دندان را به طور کامل از بین ببرند. دلیل این امر این است که داروها نمی‌توانند به منبع عفونت در درون دندان برسند؛ زیرا خون به این ناحیه نمی‌رسد. ممکن است برخی بیماران پس از انجام عصب کشی آنتی بیوتیک دریافت کنند؛ اما اینکه یک بیمار پس از عصب کشی آنتی بیوتیک دریافت کند یا خیر، بسته به نیازهای پزشکی خاص وی دارد.

آیا می‌توان با یک پرکننده موقت غذا خورد؟


شما می‌توانید با پرکننده موقت خود غذا بخورید اما باید مراقب باشید. قبل از مصرف هر نوع غذا یا نوشیدنی گرم، تا از بین رفتن کامل اثر بی‌حسی صبر کنید. از جویدن غذا در طرفی از دهان که پر کننده موقت قرار گرفته است خودداری کنید. به طور کلی زمانی که پرکننده موقت دارید از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید و مواد غذایی سخت نخورید. وقتی پر کننده موقتی دارید آدامس نجوید.

آیا پس از پر کردن دندان می‌توان مسواک زد؟


بله رعایت بهداشت دهان و دندان پس از عصب کشی اهمیت بسیاری دارد. با این وجود باید هنگام مسواک کردن دندان‌ها مراقبت بیشتری داشته باشید. از یک مسواک نرم استفاده کنید و دندان‌ها را محکم مسواک نزنید. نخ دندان نیز مهم است؛ اما مراقب دندان پر شده خود باشید. نباید اجازه دهید نخ، لبه پرکننده را بگیرد و به طور تصادفی آن را جدا کند.

آیا ممکن است پرکننده موقت بیافتد؟


بله پرکننده موقت می‌تواند از دندان خارج شود. در صورت بروز چنین اتفاقی فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. با اجتناب از جویدن غذا با قسمتی از دهان خود که حاوی دندان پر شده است و اجتناب از مصرف غذاهای سخت، احتمال از دست دادن پرکننده موقت را کم کنید. از مسواک نرم استفاده کنید و هنگام زدن نخ دندان مراقب باشید . باید دقت کنید که نخ دندان به طور تصادفی به پرکننده موقت برخورد نکرده و آن را جدا نکند.

هزینه عصب کشی چقدر است؟


هزینه عصب کشی به دندان آسیب دیده بستگی دارد. از آنجا که در درمان مولر، کار بیشتری نیاز است، بیماران برای این دندان‌ها هزینه بیشتری می‌پردازند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان