سفید کردن و بلیچینگ دندان با لیزر: مزایا و هزینه

یک لبخند زیبا می‌تواند بر میزان اعتماد به نفس شما و نحوه نگاه دیگران نسبت به شما تأثیر مثبت بسیار زیادی داشته باشد. زیبایی دندان‌های شما بخش مهمی از زیبایی طرح لبخند و ظاهر کلی شما را تشکیل می‌دهد. متأسفانه بسیاری از عوامل مربوط به سبک زندگی و عادات و رفتارهای به ظاهر عادی که شما هر روز در زندگی روزمره خود انجام می‌دهید، می‌تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود و بر زیبایی لبخند شما اثر منفی داشته باشد. برخی از این رفتارها شامل مصرف زیاد قهوه، چای و نیز غذاها و نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌های قوی و یا سیگار کشیدن می‌باشد. خوشبختانه روش های سفید کردن دندان با لیزر می‌تواند راهکار مؤثری برای حل مشکل تغییر رنگ دندان‌ها باشد.

سفید کردن دندان با لیزر چیست؟


 سفید کردن دندان با لیزر یکی از روش‌های بلیچینگ دندان است که موجب روشن شدن رنگ مینا و عاج دندان می‌شود. ما با استفاده از روش سفید کردن با لیزر می‌توانیم در عرض کمتر از یک ساعت و نیم، رنگ دندان‌های شما را بین دو تا شش درجه روشن‌تر کنیم.

مزایا


 سفید کردن دندان‌ها با لیزر می‌تواند بهترین و جذاب‌ترین شکل ممکن را برای طرح لبخند شما ایجاد نماید. روش لیزر در صورتی برای شما مناسب است که به دنبال روشی با شرایط زیر برای سفید کردن دندان‌هایتان هستید:

 • سریع و راحت
 • دارای نتایج بادوام
 • حساسیت پایین
 • شناخته شده به عنوان روشی ایمن و مؤثر
 • اجرا شده توسط متخصصین حرفه‌ای

چه کسانی می‌توانند از مزایای سفید کردن دندان‌ها با لیزر بهره‌مند شوند؟

متأسفانه این روش به دلیل مواد رنگ‌زدا و سفید کننده قدرتمندی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمی‌تواند برای همه افراد روش مناسبی باشد و ممکن است دچار عوارض سفید کردن دندان گردند  . متخصصین از روش سفید کردن دندان برای افراد ذیل استفاده نمی‌کنند:

 • زنان باردار و مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند.
 • افراد با سن کمتر از 16 سال
 • افرادی که از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنند یا طی 6 ماه اخیر به تازگی سیم‌کشی‌ دندان‌هایشان را برداشته‌اند.

در صورتی که مطمئن نیستید که آیا سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها با لیزر برای شما قابل انجام است یا خیر، متخصصین ما می‌توانند در یک جلسه مشاوره خصوصی، این موضوع را برای شما روشن کنند. شما همچنین می‌توانید در این رابطه با دندانپزشک یا جراح دهان و دندان خودتان مشورت کنید.

سیستم سفید کردن دندان‌ها با لیزر چگونه عمل می‌کند؟

ماده مؤثر اصلی در ترکیب ژل‌های سفید کننده حساس به نور که در روش سفید کردن دندان با لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند، پراکسید هیدروژن می‌باشد. هنگامی که ژل حاوی پراکسید هیدروژن تجزیه می‌شود، اکسیژن حاصل از آن به مینا و عاج دندان وارد می‌شود و بدون آنکه تغییری در ساختار دندان‌ها ایجاد نماید، مواد رنگی موجود بر روی سطح آنها را سفید می‌کند. نور لیزری که در این روش استفاده می‌شود به فعال شدن پراکسید هیدروژن و نفوذ آن به سطح دندان کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از لامپ لیزر برای سفید کردن دندان‌ها موجب افزایش کارآیی ژل‌های سفید کننده تا 33 درصد یا حتی بیشتر می‌شود و رنگ دندان‌ها را به طور متوسط تا هشت درجه سفیدتر می‌کند.

خطر قرار گرفتن در معرض پرتوهای لیزر در زمان سفید کردن دندان‌ها چگونه کنترل می‌شود؟

فرایند سفید کردن دندان‌ها با لیزر در ابتدا با تمیز کردن کامل سطح دندان‌های شما شروع می‌شود و پس از آن یک ژل مخصوص که معمولاً از ژل‌های بر پایه پراکسید هیدروژن می‌باشد (البته در بعضی موارد هم از ژل پراکسید کارباماید استفاده می‌شود)، بر روی سطح دندان‌ها مالیده می‌شود. در مرحله بعد یک قطعه دهانی در دهان گذاشته می‌شود و ژل بر روی سطح دندان‌ها مالیده می‌شود. این ژل سفید کننده در مقایسه با محصولات سفید کننده دندان که به صورت بدون نسخه در بازار به فروش می‌رسند، نتایج بسیار بهتری حاصل می‌کند، زیرا عامل سفید کننده قوی‌تری در ترکیب آن وجود دارد. پس از آنکه ژل سفید کننده بر روی دندان‌ها مالیده شد، دندانپزشک از یک دستگاه به نام Cool Light برای فعال کردن گیرنده‌های نوری استفاده می‌کنند. به این ترتیب ژل سفید کننده بهتر می‌تواند به درون مینای دندان‌ها نفوذ کند.

در هنگام استفاده از روش سفید کردن دندان‌ها با لیزر لازم است تمامی بافت‌های نرم در داخل و اطراف دهان بیمار در برابر پرتوهای مخرب لیزر محافظت شود. متخصصی که با دستگاه کار می‌کند باید دقت و نظارت کاملی بر مراحل کار داشته باشد و اطمینان حاصل کند که تمامی بافت‌ها یا پوست بیمار در برابر اشعه لیزر پوشیده شده و محافظت می‌شود. در زمان انجام این روش باید حتماً از عینک‌های محافظ استفاده شود.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر چقدر طول می‌کشد؟

انجام این روش به طور کامل معمولاً کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. فرایند کار با یک دوره آماده‌سازی اولیه شروع می‌شود و پس از آن کار سفید کردن دندان‌ها به مدت حدود 45 دقیقه انجام خواهد شد (معمولاً توصیه می‌شود که قبل از جلسه سفید کردن دندان‌ها، یک جلسه مجزا به تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌های بیمار اختصاص داده شود).

آیا سفید کردن دندان‌ها بی‌خطر است؟


بله، تحقیقات و مطالعات بالینی گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که سفید کردن دندان‌ها تحت نظر یک دندانپزشک باتجربه، کاملاً ایمن و بی خطر خواهد بود. در واقع بسیاری از دندانپزشکان، سفید کردن دندان‌ها را به عنوان ایمن‌ترین روش دندانپزشکی زیبایی می‌شناسند. البته سفید کردن دندان‌ها با لیزر به مانند استفاده از هر محصول سفید کننده دیگر، برای کودکان کمتر از 13 سال و زنان باردار و مادران شیرده به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

در بعضی از افرادی که از روش سفید کردن دندان‌ها با لیزر استفاده می‌کنند، حساسیت دندان‌ها نسبت به سرما به طور موقت در حین انجام این روش افزایش پیدا می‌کند. اما این علائم معمولاً ظرف یک تا سه روز بعد از درمان به طور کامل برطرف خواهد شد.

نتایج سفید کردن دندان‌ها با لیزر تا چه مدت دوام دارد؟


 شما با رعایت چند نکته ساده و انجام مراقبت‌های بعد از این درمان می‌توانید دندان‌هایتان را برای همیشه سفیدتر از آنچه که در گذشته بوده است، نگه دارید. برای حفظ بهترین و زیباترین حالت دندان‌هایتان، ما توصیه می‌کنیم که روزی دو بار دندان‌هایتان را با خمیردندان سفید کننده مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر چند وقت یک بار از ژل‌های سفید کننده که توسط دندانپزشک برای استفاده در منزل تجویز می‌شود، استفاده کنید. این ژل‌ها در واقع محصولاتی با فرمول‌های حرفه‌ای هستند که به طور اختصاصی برای حفظ درخشندگی دندان‌های شما طراحی شده‌اند. این ژل‌ها فقط با تجویز دندانپزشک قابل تهیه هستند.

مراقبت‌های بعد از درمان


 دندانپزشک احتمالاً به شما توصیه می‌کند تا وقتی که حساسیت دندان‌هایتان برطرف می‌شود (البته در صورتی که مشکل حساسیت دندان به وجود آمده باشد) از مصرف غذاها یا نوشابه‌های اسیدی و ترش خودداری کنید. همچنین برای جلوگیری از زرد شدن مجدد دندان‌ها به ویژه بلافاصله بعد از سفید کردن آنها با لیزر سعی کنید تا 48 ساعت بعد از درمان، سیگار نکشید و نوشابه‌های رنگ‌دار را کمتر مصرف کنید.

وقتی که فرایند سفید کردن دندان‌های شما با لیزر به پایان می‌رسد و رنگ‌ها و لکه‌های روی دندان‌هایتان برطرف می‌شود، به احتمال زیاد این سؤال برای شما مطرح می‌شود که برای حفظ زیبایی و درخشندگی دندان‌هایتان چه کاری می‌توانید انجام دهید. در واقع شما با رعایت چند نکته ساده می‌توانید شدت تغییر رنگ دندان‌هایتان در آینده را کمتر کنید و لبخند زیبا و درخشان خود را تا مدت طولانی‌تری حفظ کنید.

ما توصیه می‌کنیم که:

 • روزی دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
 • هر شب قبل از خوابیدن، نخ دندان بکشید.
 • سالی دو بار با مراجعه به دندانپزشک، دندان‌هایتان را به بهترین نحو تمیز کنید.
 • از مصرف نوشابه‌های حاوی مواد رنگی تیره خودداری کنید.
 • از میان‌وعده‌های غذایی سالم‌تر و حاوی قند کمتر مانند میوه‌ها، سبزیجات، مغزها و ماست کم چرب استفاده کنید.

شما با رعایت همین چند دستورالعمل ساده می‌توانید نه تنها زیبایی دندان‌ها و جذابیت طرح لبخند جدید خود را حفظ کنید، بلکه می‌توانید سلامت دهان و دندان خود را نیز بهبود ببخشید و خطر بروز پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را نیز کمتر کنید. به خاطر داشته باشید که یک لبخند زیبا اغلب نشانه‌ای از سلامت یک فرد است.

هزینه‌


 هزینه‌های سفید کردن دندان‌ها با لیزر به عوامل متعددی شامل نوع خدمات ارائه شده، شخصی که درمان توسط او انجام می‌شود، نوع مواد مورد استفاده، تجهیزات و خدمات مراقبتی بعد از درمان بستگی خواهد داشت. تمامی این عوامل در کیفیت نتایجی که در نهایت به دست می‌آید و نیز در کیفیت خدماتی که به بیمار ارائه می‌شود، نقش خواهند داشت.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان