درد دندان بعد از بلیچینگ: حساسیت دندان ها بعد از سفید کردن

سفید کردن دندان‌ها روشی نسبتاً ساده است که می‌تواند در مطب دندانپزشکی یا در منزل شما انجام شود. تنها نکته منفی در سفید کردن دندان‌ها حساسیت و دردی است که بعضی اوقات ایجاد می‌شود. حساسیت دندان معمولاً به عنوان واکنشی در برابر هوا یا آب سرد به صورت درد تیز یا موج درد احساس می‌شود. اگر از حساسیت دندان رنج می‌برید، ممکن است لازم باشد روش سفید کردن دندان خود را دوباره بررسی کنید. روش‌هایی برای مقابله با این مسئله وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد دندان‌های خود را سفیدتر کنید و به لبخند زیبای مورد نظر خود برسید.

اقدامات قبل از بلیچینگ برای پیشگیری از درد و حساسیت دندان

  • ابتدا باید توسط یک دندانپزشک معاینه شوید. مهم است که سلامت عمومی دهان و دندان شما قبل از رفتن به سمت درمان‌های زیبایی تضمین شده باشد.
  • دندانپزشک شما بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و تری‌های سفیدکننده مخصوص را که کاملاً مناسب دندان‌های شما هستند، درست می‌کند. تری‌های با کیفیت بالا برای رسیدن به نتیجه خوب بسیار مهم هستند.
  • از دندانپزشک خود بخواهید به شما نشان دهد که چگونه باید ژل را درون تری قرار دهید. اکثر بیماران از ژل خیلی زیاد استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود پول شما هدر برود، می‌تواند به لثه‌های شما آسیب برساند و سرعت سفید شدن دندان‌ها را بالا نمی‌برد.
  • حدود یک هفته قبل از شروع به سفید کردن دندان‌هایتان از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید. استفاده از این خمیردندان را در طول درمان و بعد از آن حدود یک هفته ادامه دهید.

چرا بعد از بلیچینگ دندان، حساسیت دندان ایجاد می‌شود؟

برای اینکه بدانیم علت ایجاد حساسیت دندانی چیست، مهم است که چگونگی عملکرد سفید کردن دندان‌ها را در نظر بگیرید. ماده سفید کننده بر روی سطح دندان اعمال می‌شود. محلول سفید کننده باعث می‌شود که نه تنها لکه روی دندان، بلکه کل ساختار دندان از بین برود. از آنجا که محلول سفید کننده به لایه‌های ساختار دندان نفوذ می‌کند، می‌تواند از زیر لایه مینای دندان به لایه عاج منتقل شود. عاج متخلخل است و هنگام سفید کردن دندان‌ها، ماده سفید کننده حساسیت لوله‌های عاج دندان را افزایش می‌دهد.

علائم حساسیت دندان 

حساسیت دندان بعد از بلیچینگ ممکن است خفیف تا متوسط باشد، در حالی که برخی از بیماران ممکن است بعد از درمان هیچ گونه افزایش حساسیت دندان را تجربه نکنند. از نظر بیشتر افراد، حساسیت دندان فقط هنگام تنفس هوای سرد یا خوردن غذاها و نوشیدنی‌های گرم یا سرد احساس می‌شود. غذاهای اسیدی و قندی نیز می‌توانند باعث حساسیت دندان شوند. برخی از رایج‌ترین علائم حساسیت دندان عبارتند از:

  • تیر کشیدن ناگهانی دندان‌ها که ممکن است تا ریشه‌ها گسترش یابد
  • درد ناگهانی دندان هنگام قرار گرفتن دندان در معرض نوسانات دما
  • درد دندان هنگام خوردن غذاهای شیرین، ترش یا اسیدی

حساسیت دندان چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً حساسیت دندان بعد از بلیچینگ دندان فقط برای چند روز ادامه دارد. بیشترین میزان آن در یک یا چند روز اول درمان است و هر روز از میزان آن کاسته خواهد شد. تا پایان یک هفته، دیگر حساسیت دندان نباید یک نگرانی اساسی برای شما باشد. با اینکه حساسیت دندان یک مشکل موقتی است  اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توانند آن را مدیریت کنند. این روش‌ها هم توسط تیم ما در کلینیک و هم در خانه توسط بیمار انجام می‌شود.

راه های رفع درد بعد از بلیچینگ دندان

اگرچه حساسیت دندان‌ها بعد از سفید کردن دندان بسیار شایع است اما معمولاً مدت کوتاهی طول می‌کشد و به طور معمول بعد از 24 تا 48 ساعت از بین می‌رود. سال‌ها پیش، بیشتر محصولات سفید کننده دندان حاوی مواد بسیار سختی بودند که مشخص شد در واقع به دندان‌ها آسیب می‌زند و باعث ایجاد حساسیت شدید می‌شود. محصولات سفیدکننده دندان از آن زمان به بعد بسیار بهبود یافته‌اند و اکنون از موادی با کیفیت بالا استفاده می‌شوند که با ملایمت روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند. در صورت بروز حساسیت هنگام سفید کردن دندان‌های خود، روش‌های زیر را در خانه امتحان کنید. اگر بلیچینگ را در مطب دندانپزشکی انجام داده‌اید و دچار حساسیت دندانی شده‌اید، آرام باشید و برخی از این تکنیک‌ها را امتحان کنید اما حتماً تمام دستورالعمل‌هایی را که دندانپزشک به شما توصیه کرده‌ است، انجام دهید.

دستورالعمل‌ها را دنبال کنید 

رعایت دستورالعمل‌های دندانپزشک در هنگام استفاده از یک محصول حرفه‌ای، یا پیروی از دستورالعمل‌های شرکت سازنده آن محصول بسیار مهم است. (هرگز طولانی‌تر از حد توصیه شده از مواد سفیدکننده دندان استفاده نکنید.) در صورت بروز حساسیت دندانی، تعداد دفعات استفاده از مواد سفیدکننده را به یک روز در میان کاهش داده و زمان استفاده از آن را نیز کوتاه‌تر کنید. گاهی اوقات فقط یک فاصله کوتاه بین دفعات استفاده از سفیدکننده‌های دندانی می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. بررسی کنید که آیا از محصولی با سطح پراکسید پایین‌تر استفاده می‌کنید یا خیر (6 تا 10 درصد برای اکثر افراد سطح پراکسید نسبتاً پایینی است). ممکن است فکر کنید که هرچه سطح پراکسید بالاتر باشد نتیجه بهتر می‌شود اما اگر دندان‌های شما ضعیف باشند، ارزش استفاده از آن را ندارد. همچنین، استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده می‌تواند باعث ایجاد حساسیت شود. استفاده بیش از حد از این محصولات می‌تواند دندان‌های شما را بسیار حساس کرده و یا حتی به آن‌ها آسیب برساند.

داروهای تسکین دهنده درد

مصرف Advil یا Aleve می‌تواند به شما در کاهش علائم قبل از استفاده از محصول سفید کننده کمک کند. مصرف به موقع این داروها ممکن است از بروز علائم پیشگیری کند.

تنظیم رژیم غذایی

زمانی که دندان‌های خود را سفید کرده‌اید مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد را محدود کنید. ممکن است دندان‌ها در شرایط عادی حساس به دما باشند، اما سفید کردن واقعا می‌تواند مشکلات حساسیت را بیشتر کند. یکی از راه‌های کاهش حساسیت دندان بعد از بلیچینگ دندان‌ها، تنظیم رژیم غذایی برای چند روز است. حتما از غذاهای نرم یا اسموتی استفاده کنید. از خوردن غذاهای ترد یا سفت بپرهیزید. فشار لازم برای گاز زدن و جویدن این نوع غذاها می‌تواند منجر به ناراحتی شود. هنگامی که حساسیت دندان از بین رفت می‌توانید دوباره غذاهای سفت‌تر را میل کنید. در حالی که غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد می‌توانند باعث درد دندان شوند، اجتناب از این هشت غذای خاص ممکن است به تسکین درد و حساسیت دندانی شما کمک کند:

نوشابه 

این یکی از بهترین مواد غذایی است که می‌توانید برای جلوگیری از حساسیت دندانی خود از آن پرهیز کنید. نوشابه دو ماده دارد كه می‌توانند اعصاب دندان‌ها را تحریک كنند: قند و اسید، “بنابراین ضرر آن دوبرابر است.”

بستنی 

بستنی نه تنها سرد است، بلکه حاوی قند است که می‌تواند باعث حساس‌تر شدن دندان‌ها شود. افراد دارای دندان‌های حساس فاقد لایه مینایی هستند که به عنوان محافظ دندان عمل می‌کند. پزشکان می‌گویند مینای دندان از اعصاب دندان محافظت می‌کند و در صورت نبودن آن، دمای غذا می‌تواند آزار دهنده‌تر باشد.

قهوه داغ 

غذاهای گرم نیز می‌توانند باعث صدمه زدن به دندان‌های شما شوند و شیرین کردن قهوه داغ با شکر می‌تواند درد را حتی بدتر کند. پزشکان پیشنهاد می‌کنند مقداری شیر به قهوه خود اضافه کنید. آن‌ها می‌گویند که شیر به کاهش اندک درجه حرارت قهوه و همچنین کاهش میزان اسیدیته آن کمک می‌کند، بنابراین برای دندان‌های شما آسیب کمتری دارد.

آب نبات سفت 

اگر دندان‌های شما دچار حساسیت شده‌اند، از خوردن آب نبات‌های سفت خودداری کنید. آب نبات‌ها نه تنها پر از قند هستند، بلکه می‌توانند باعث درد دندان و ترک خوردن یا شکسته شدن دندان شوند.

آب نبات چسبناک

این خوشمزه‌های شیرین مانند تافی، کارامل، پاستیل و شیرین بیان آسیب زیادی به دندان وارد می‌کنند، خصوصاً به دندان‌های حساس. این مواد علاوه بر این که پر از قند هستند، می‌تواند به دندان شما بچسبند.

مرکبات 

آناناس، گریپ فروت، لیمو و لیموترش همه میوه‌هایی بسیار اسیدی هستند و این اسید باعث می‌شود دندان شما حساس‌تر شود. این امر به این دلیل است که آن‌ها مینای دندان را از بین می‌برند. به خاطر داشته باشید که هم خوردن این میوه‌ها و هم نوشیدن آب میوه آن‌ها می‌تواند باعث حساسیت و درد دندان شود.

گوجه فرنگی 

اگرچه گوجه فرنگی منبع خوبی از ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین C است، اما بسیار اسیدی است. بنابراین در صورت حساس بودن دندان‌های خود حتما از مصرف آن خودداری کنید. توجه داشته باشید که سس گوجه فرنگی نیز مانند گوجه فرنگی خام باعث ایجاد حساسیت دندان می‌شود.

یخ 

حتی اگر می‌توانید نوشیدنی‌های سرد را تحمل کنید، در مقابل عادت جویدن یخ مقاومت کنید. یخ می‌تواند برای دندان‌های حساس مشکل ساز باشد زیرا هم سرد است و هم سخت. اگر دندان‌های حساس دارید و علائم شما بیش از چند هفته باقی مانده و یا غیرقابل تحمل شده‌اند، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندان‌های حساس ممکن است نشانه‌ای از یک مسئله جدی برای سلامتی مانند حفره یا آبسه باشد که باید درمان شود.

خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس و مسواک 

استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس مناسب می‌تواند روشی مناسب و اقتصادی برای مدیریت حساسیت دندان‌ها باشد و به شما این امکان را می‌دهد که از غذاها و نوشیدنی‌های دلخواه خود از جمله قهوه، چای، بستنی و غذاهای اسیدی لذت ببرید و همزمان حساسیت دندان خود را نیز کنترل کنید. خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس یا با پوشاندن کانال‌های دندانی در معرض مواد غذایی و یا با از بین بردن حساسیت انتهای عصب کانال‌های عاج دندان کار می‌کنند. این خمیردندان‌ها همچنین حاوی فلوراید هستند که به نظر می‌رسد مینای دندان را تقویت می‌کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. برای کامل مراقبت از دهان و دندان خود، خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس را با یک مسواک برقی مجهز به حالت حساسیت، یک یدکی نرم مسواک برقی، دهانشویه و نخ دندان نرم و پهن ترکیب کنید. استفاده ازدهانشویه حاوی فلوراید یا خمیردندان مناسب دندان‌های حساس می‌تواند به کاهش علائم حساسیت دندانی کمک کند. بعضی اوقات، قبل یا حین بلیچینگ دندان‌هایتان، استفاده از فلوراید توصیه می‌شود. حتما هنگام مسواک زدن از یک مسواک نرم استفاده کنید. موهای نرم‌تر روی دندان‌ها و لثه‌های شما فشار ملایم‌تری وارد می‌کنند و می‌توانند به کاهش علائم شما کمک کنند.

با دندانپزشک مشورت کنید

در صورت تداوم یا بدتر شدن مشکلات حساسیت دندان خود، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. ممکن است علت دیگری مانند پسرفت لثه یا حفره وجود داشته باشد. از دندانپزشک خود در مورد محصولات مخصوص دندان‌های حساس که می‌تواند در مطب استفاده کند سوال کنید. در صورت استفاده صحیح از آن‌ها حساسیت‌ دندانی که به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شده باشد، کاهش می‌یابد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان