بریج یا پل دندان: مزایا، مراحل و هزینه

از دست دادن یک دندان کل ساختار دندان‌های پیرامون را ضعیف می‌کند و وجود فضای خالی باعث می‌شود که بقیه دندان‌ها به طرف این فضا حرکت کنند و کج شوند. دندان غائب پوسیدگی دندان را نیز در پی دارد، چون تمیز کردن دندان‌های کج و نامرتب دشوارتر است. به علاوه نمی‌توان دندان‌ها را مانند گذشته به خوبی روی هم گذاشت و با بروز یافتن اختلال بایت فشار مضاعفی به دندان‌ها و فک‌ها تحمیل می‌شود و خطر آسیب دیدن دندان ها افزایش می‌یابد.

گاهی اوقات آسیب دیدن یا بیماری موجب می‌شود که دندان با بالا رفتن سن بیفتد یا چاره‌ای جز کشیدن آن باقی نماند. تصور لبخند زدن با دندان‌های افتاده و به نمایش گذاشتن جای خالی دندان شاید وحشتناک باشد، اما خوشبختانه روش‌های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند و جایگزینی دندان غائب وجود دارد که یکی از آن‌ها بریج یا پل دندان است.

بریج دندان چیست؟

کاربرد بریج دندان برای پر کردن فضای خالی یک یا چند دندان غائب می باشد. بریج دندان از یک یا چند دندان مصنوعی به نام پونتیک تشکیل می‌شود که بین دو دندان طبیعی یا ایمپلنت (موسوم به دندان اباتمنت یا پایه) قرار داده می‌شود. بریج با روکش به دندان‌های پایه متصل می‌شود. البته زیبا کردن لبخند تنها مزیت بریج نیست و بریج به حفظ سلامتی دهان و دندان‌ها نیز کمک می‌کند.

مزایا


مزایای پل دندان به شرح زیر است:

  • بهبود عملکرد جویدن دندان‌ها و واضح‌تر شدن گفتار
  • جویدن یک دست غذا و توزیع یکنواخت فشار روی دندان‌ها
  • نامرتب نشدن دندان‌های باقیمانده
  • حفظ شکل صورت

انواع بریج دندان


 از آنجایی که هیچ دو مجموعه دندانی شبیه هم نیست، گونه‌های متفاوتی از انواع بریج دندان ابداع شده است تا دندانپزشک بهترین نوع را با توجه به نتایج دلخواه، محل دندان غائب و بودجه بیمار انتخاب کند. سه نوع بریج ثابت معمولی، بریج پیوندی رزینی و بریج معلق وجود دارد که دندانپزشک بهترین نوع را با در نظر گرفتن شرایط و ترجیح بیمار تعیین می‌کند.

 بریج ثابت معمولی

بریج ثابت معمولی از دو روکش تشکیل می‌شود که با سیمان به دندان‌های اباتمنت دو طرف فضای خالی چسبانده می‌شود. این روکش‌های سرامیکی دندان مصنوعی را در جای مورد نظر نگه می‌دارند. سپس دندان مصنوعی بین روکش‌ها جوش داده می‌شود. پل ثابت را برخلاف دندان مصنوعی تکه‌ای نمی‌توان از دهان خارج کرد. چنانچه از پل ثابت به خوبی نگهداری شود و بهداشت دهان و دندان رعایت شود، پل بیش از ده سال ماندگاری خواهد داشت.

 بریج پیوند مریلند

بریج رزینی پیوندی زمانی به کار برده می‌شود که دندان‌های پایه‌ سالم باشد، پرکردگی وسیع نداشته باشد و دندان‌های کناری به آماده‌سازی و تراش زیادی نیاز نداشته باشد. این پل برای دندان‌های جلو به کار برده می‌شود. دندان مصنوعی به نوارهایی فلزی جوش (fused) داده می‌شود که با رزین به دندان های پایه چسبانده شده است. بریج پیوند مریلند بریج با باندینگ اسیدی نیز نامیده می‌شود.

 بریج معلق

زمانی که دندان فقط در یک طرف فضای خالی وجود داشته باشد، از پل معلق استفاده می‌شود. دندان مصنوعی بریج معلق از یک طرف روی یک یا چند دندان مجاور ثابت می‌شود.

آمادگی قبل از قرار دادن بریج


 بیمار باید تمام داروهای مصرفی و بیماری‌های فعلی را به دندانپزشک اطلاع دهد تا دندانپزشک مطمئن شود که بیمار متقاضی مناسبی برای بریج دندان محسوب می‌شود. آگاهی دندانپزشک از سابقه پزشکی بیمار به ویژه در صورت ابتلا وی به ناراحتی‌های قلبی مهم است، چون عمل‌های دندانپزشکی خطر بروز اندوکاردیت را افزایش می‌دهد؛ اندوکاردیت عارضه‌ای است که در اثر عفونت قلب توسط باکتری‌های دهان ایجاد می‌شود. دندانپزشک توصیه می‌کند که آنتی بیوتیک قبل از عمل مصرف شود تا از برزو عفونت پیشگیری شود. به علاوه مصرف داروهای رقیق کننده خون نیز خطر خونریزی در طول عمل را افزایش می‌دهد.

مراحل قرار دادن بریج در دهان


 قرار دادن بریج در دهان درمانی چند مرحله‌ای است که غالباً در دو یا سه جلسه انجام می‌شود تا دندانپزشک از اندازه و مناسب بودن پل مطمئن شود.

جلسه اول قرار دادن بریج در دهان

دندانپزشک ناحیه درمان را با تزریق دارو در لثه‌های اطراف محل قرار گرفتن بریج به طور موضعی بی‌حس می‌کند. محل درمان بسته به نوع بی‌حسی موضعی استفاده شده یک تا چهار ساعت بی‌حس می‌ماند. سپس دندانپزشک مقداری از دندان‌های پایه دو طرف بریج را تراش می‌دهد تا دندان‌ها آماده قرارگیری روکش شود. اگر دندان‌های پایه پر کردگی داشته باشد، بخشی از پرکردگی باقی گذاشته می‌شود تا به عنوان پایه روکش عمل کند.

دندانپزشک دندان را به شیوه خاصی آماده می‌کند تا روکش سرامیکی جوش داده شده به فلز را نگه دارد. نخ زیر لثه دور دندان قرار داده می‌شود تا مواد قالب‌گیری را به زیر لثه در محل انتهای روکش نیز ببرد. دندانپزشک یا دستیارش روکش موقت (یا در صورت نداشتن چند دندان پل موقت) را روی دندان می‌گذارد. این ترمیم‌های پلاستیکی برای محافظت از دندان و بافت‌های لثه در زمان بین ویزیت‌ها به کار برده می‌شود. دندانپزشک از فضای خالی قالب می‌گیرد، این قالب برای تهیه پل، دندان مصنوعی و روکش‌ها به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می‌شود. برای این که تا جلسه بعدی از از دندان‌ها و لثه‌ها محافظت شود، بریج موقت در دهان قرار داده می‌شود.

قرار دادن بریج دائم در جلسه دوم

بریج موقت در جلسه بعدی برداشته و بریج دائم قرار داده می‌شود. آماده شدن بریج دائم معمولاً یک هفته طول می‌کشد. دندانپزشک روکش‌ها و بریج را با محلول باندینگ یا سیمان مخصوص روی دندان‌ها و لثه‌ها ثابت می‌کند. دندانپزشک تاثیر بریج را بر بایت و اندازه بودن آن را بررسی می‌کند، تنظیمات و اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد و ظاهر زیبایی نیز داشته باشد.

دوران بهبود


 بیمار پس از جلسه اول ناراحتی مختصری را حس می‌کند که با مصرف داروهای غیرتجویزی و غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) مانند ایبروپروفن یا آسپرین کاملاً تسکین می‌یابد. حساسیت به گرما، سرما یا فشار نیز در چند روز نخست پس از جراحی طبیعی است. اما اگر حساسیت برطرف نشود یا تشدید شود، در اولین فرصت با دندانپزشک تماس بگیرید. دوران بهبود قرار دادن بریج یا روکش سریع است و دندان‌ها ظرف یک یا دو روز به حالت طبیعی برمی‌گردد. دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند که از خوردن غذاهای چسبناک مانند آدامس و تافی خودداری کند. خوردن خوراکی‌های سفت و جویدن یخ نیز مطلقاً ممنوع است.

مراقبت از بریج دندان


 باید از بریج دندان به خوبی مراقبت کرد تا عمر آن بیشتر شود؛ حداقل دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز مانند همیشه برای جلوگیری از پوسیدگی و آسیب دیدن دندان‌های سالم اطراف ضروری است. جرم‌گیری منظم و مراجعه مرتب و دوره‌ای به دندانپزشک نیز کمک می‌کند تا پوسیدگی در مراحل اولیه تشخیص داده شود. چنانچه از بریج و روکش‌ها به خوبی مراقبت شود، ماندگاری آنها حداقل بین 5 تا 15 سال خواهد بود. طول عمر بریج به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

هزینه


 هزینه بریج با توجه به نوع بریج انتخابی برای هر دندان محاسبه می‌شود. شرکت‌های بیمه معمولاً نیمی از هزینه بریج را می‌پردازند؛ حتماً قبل از شروع درمان با نماینده شرکت بیمه درباره تحت پوشش بودن درمان با بریج مشورت کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان