بریج یا پل دندانی: علت، مزایا و هزینه

آیا دندان‌هایی که از دست داده‌اید باعث شده است که حس بدی نسبت بخود و ظاهر خود داشته باشید؟ مسئله‌ی از دست دادن دندان‌ها، تنها به زیبایی مربوط نمی شود، بلکه این مسئله تاثیر زیادی بر نحوه‌ی جویدن غذا و احتمالا صحبت کردن شما دارد. ممکن است قبلا چیزهایی در مورد بریج یا پل دندان شنیده باشید، اما واقعا چقدر در مورد آن اطلاعات دارید؟ برای مثال، این که این روش درمانی برای چه کسانی مناسب است و دقیقا چگونه عمل می‌کند؟ آیا شما برای دندان‌هایی که از دست داده‌اید می‌خواهید بریج دندان کودکان یا بزرگسالان بگذارید و یا برای دندان‌هایی که کارایی لازم را ندارند؟ در این جا ما به این سوالات و سوالات دیگر پاسخ می‌دهیم، تا به شما کمک کنیم در مورد انجام این روش درمانی برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌های خود، تصمیم بگیرید.

بریج دندانی چیست؟


 بهترین تعریف برای بریج دندانی این است که، بریج یکی از درمان‌های زیبایی دندان است که به‌طور موفقیت‌آمیز و موثر، وجود فواصل بین دندان‌ها را برطرف می‌کند. در واقع بریج یا پل دندانی دقیقا مشابه با اسمی است که دارد. بریج دندانی به صورت یک پل است که دو سر یک فاصله بین دندان‌ها را به هم وصل می‌کند، در دو طرف این پل دو روکش دندانی قرار دارد. در واقع ما برای آن که جای دندان از دست‌رفته را پر کنیم، روی دندان‌های دو طرف آن روکش قرار می‌دهیم و در میان این دو روکش یک دندان مصنوعی قرار دارد که به روکش‌ها متصل است. دندان مصنوعی با حمایت روکش‌های دو طرف سر جای خود محکم می‌شود. روکش‌های دندانی مانند کلاهی هستند که به‌طور کامل دندان را می‌پوشانند و در میان این دو روکش نیز دندان (یا دندان‌ها) از دست‌رفته جایگزین می‌شود و بنابراین با کمک بریج دندان، ظاهر دندان‌های شما کاملا به حالت اولیه باز می‌گردد.

زمانی که یکی از دندان‌ها از دست می‌رود، صورت حالتی فرورفته پیدا می‌کند که به لحاظ ظاهری، خوشایند نیست. برای برطرف کردن این مشکل، دندانپزشک از بریج‌های دندانی استفاده می‌کند و دندان مصنوعی جایگزین را از جنس سرامیک، طلا یا دیگر آلیاژهای پایه (یا ترکیبی از این مواد) درست می‌کند.

سه نوع مختلف از بریج‌های دندانی


بعد از آن که دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه کرد، یکی از سه روش بریج دندانی زیر به شما پیشنهاد می‌شود. انتخاب نوع بریج دندانی بر اساس شرایط شما و تشخیص پزشک می‌باشد:

 • بریج‌های معمول یا سنتی و یا بریج‌های دندانی ثابت، یکی از پرکاربردترین انواع بریج هستند که از جنس پرسلن ذوب شده با فلز یا سرامیک ساخته می‌شوند.مراقبت از بریجهای ثابت بسیار ساده است.
 • بریج معلق برای شرایطی ایده‌آل است که امکان حمایت از بریج دندانی تنها در یک طرف وجود دارد، به این خاطر که دندانی که در سمت دیگر فاصله قرار دارد نیز از دست رفته است.
 • بریج‌های مریلند یا بریج‌های رزین، توسط روکش دندانی به دندان‌های مجاور متصل نمی شوند. این روکش‌ها از پلاستیک ساخته می‌شوند و دارای یک چهارچوب فلزی هستند که دارای دو بال در دو طرف دندان مصنوعی است. این بریج دندانی را می‌توان روی یک دندان معیوب و یا در یک فاصله‌ی دندانی (وقتی دندان از دست رفته است) قرار داد.

مراحل و نحوه‌ی گذاشتن بریج دندانی


 1.  در صورتی که دندان‌های موجود در هر دو طرف فضای خالی، سالم باشند. دندانپزشک شما این دندان‌ها را برای گذاشتن روکش آماده می‌کند. در صورتی که شما دندان سالم نداشته باشید و یا دندان‌های موجود برای حمایت از بریج دندانی مناسب نباشند، با کمک جراحی، ایمپلمنت‌هایی در لثه‌ی شما کاشته می‌شوند تا از آن‌ها برای پشتیبانی از بریج استفاده شود.
 2. ایمپلنت‌ها نوعی ریشه‌ی مصنوعی هستند که از تیتانیوم ساخته شده‌اند و در استخوان فک قرار می‌گیرند تا جایگزین ریشه‌های طبیعی دندان‌ها شوند. ایمپلنت‌های کاشته شده مانند یک کارگاه ثابت برای اتصال دندان‌های مصنوعی یا بریج دندانی عمل می‌کند.
 3. در مرحله‌ی بعد، دندانپزشک از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند. از این قالب برای تهیه‌ی دندان مصنوعی و دو روکش دندانی استفاده می‌شود. به این مجموعه (روکش‌ها و دندان‌های مصنوعی) بریج دندانی گفته می‌شود.
 4. در این مدت زمان (تا وقتی بریج دندانی آماده شود)، دندانپزشک شما یک روکش یا بریج موقتی روی دندان‌های شما می‌گذارد تا از دندان‌های تراشیده شده و لثه‌های شما محافظت کند.
 5. طی دومین جلسه‌ی مراجعه‌ی شما به دندانپزشک، بریج دندانی موقتی برداشته می‌شود و بریج دندانی که از روی قال دندان‌های شما ساخته شده، بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. روکش‌های دندانی که در دو طرف بریج قرار دارند یا بر روی دندان‌های خودتان یا بر روی ایمپلنت‌های دندانی که در دو طرف فضای خالی قرار دارند، چسبانده می‌شوند.

چگونه از بریج دندانی خود مراقبت کنم؟


بسیار مهم است که دندان‌های باقی مانده‌ی خود را سالم و مستحکم نگه دارید، چرا که موفقیت درمان با بریج و کارایی آن کاملا به دوام و استحکام دندان‌های اطراف آن بستگی دارد. روزانه دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا دندان‌های شما دچار پوسیدگی نشده و لثه‌ها نیز دچار عفونت نشوند. دندانپزشک شما می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه به روش صحیح دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. لازم است به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا به صورت تخصصی دندان‌های شما را جرمگیری و تمیز کند و همچین با معاینه‌ی دندان‌های شما، هر گونه مشکلی در سلامت دندان‌ها زود تشخیص داده شده و درمان شود. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل (خوردن میوه و سبزیجات و غذاهای فیبر دار بیشتر از گوشت) هم برای سلامت عمومی بدن و هم سلامت دندان‌ها ضرورت دارد.

مزایای بریج دندانی


بازسازی دندان‌های از دست رفته بریج‌های دندانی مزایای بسیاری دارد. در صورتی که دندانپزشک کار خود را به خوبی انجام دهد و بیمار نیز به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کند، بریج دندانی برای بیمار بسیار راحت خواهد بود و کارایی خواهد داشت و از طرف دیگر به لحاظ ظاهری، تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی فرد خواهد گذاشت و بیمار بسیار زود به بریج دندانی خود عادت خواهد کرد.

 • بریج‌ها، پروتزهای دندانی ثابت هستند که نیازی نیست به‌طور منظم از دهان بیرون آورده شده و تمیز شوند. بسیاری از بیماران، به خاطر همین مزیت بریج است که آن را به دندان‌های مصنوعی که قابل در آوردن از دهان هستند، ترجیح می‌دهند. بریج‌های دندانی توسط چسباندن روکش دندانی روی دندان‌های مجاور، کاملا سرجای خود فیکس و ثابت می‌شوند و نیازی به در آوردن آن‌ها به صورت دوره‌ای و منظم نیست. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که به جای داشتن دندان‌های مصنوعی متحرک و قابل درآوردن، دندان‌های ثابت داشته باشند.
 • بیماران ظرف مدت زمان کوتاهی به بریج دندان خود عادت می‌کنند. بریج‌های دندانی بسیار کم حجم و سبک هستند. به همین خاطر در مقایسه با دندان‌های مصنوعی متحرک و قابل درآوردن (یا سایر روش‌های بازیابی دندان‌های از دست رفته که مواد سنگین و حجیمی دارند)، عادت کردن به بریج‌های دندانی برای بیمار زمان بسیار کوتاهی می‌برد.
 • بریج‌های دندانی هنگام جویدن غذا برای بیمار بسیار راحت هستند. در هنگام جویدن غذا، فشار ناشی از جویدن به دندان‌های دو طرف فضای خای وارد می‌شود و فشاری به لثه (در محل فضای خالی که روی آن بریج قرار دارد) وارد نمی شود و به همین خاطر است که جویدن غذا با انواع بریج دندان برای بیماران بسیار آسان‌تر است و بیمار هنگام جویدن غذا، احساسی کاملا طبیعی دارد. از طرف دیگر دندان‌های مصنوعی متحرک و قابل در آوردن، در هنگام جویدن بر روی لثه‌ها فشار وارد می‌کنند.

بریج‌های دندانی چه قدر ماندگاری دارند؟


بریج‌های دندانی می‌توانند بین 5 تا 7 سال یا حتی بیشتر ماندگاری داشته باشند. در صورتی که بیمار به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کند و به صورت منظم برای جرم‌گیری و سفید کردن دندان و همچنین معاینه به دندانپزشک مراجعه کند، دور از ذهن نیست که بریج ثابت بیمار تا 10 سال ماندگاری داشته باشد.

قیمت بریج دندانی


قیمت بریج دندان به نوع بریج و میزان پیچیدگی درمان توسط دندانپزشک و هزینه‌های کلی که توسط کلینیک گرفته می‌شود، بستگی دارد. در صورتی که هزینه‌ی مواد استفاده شده در بریج، هزینه‌ی ساخت توسط تکنسین ماهر و هزینه‌ی تولید بریج را در نظر بگیرید، دیگر گران بودن هزینه‌های بریج دندان ، برایتان تعجب‌آور نخواهد بود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره رایگان در واتساپ