انواع روش های سفید کردن دندان(بلیچینگ، ونیرهای دندان، کامپوزیت)

عامل‌های متعددی بر زیبایی لبخند اثر می‌گذارند که یکی از مهم‌ترین آنها رنگ دندان است. هر چقدر هم که دندان‌هایتان ردیف و مرتب باشد، اگر لکه روی آن‌ها وجود داشته باشد یا زرد و بدرنگ شده باشد، لبخندتان دیگر زیبا نخواهد بود. اکثر بیماران تمایل دارند که دندان‌هایشان را چند درجه سفیدتر کنند و بسیاری نیز می‌خواهند لکه‌های مقاوم روی دندان را از بین ببرند. خوشبختانه دندانپزشکی زیبایی روش‌های مختلفی را برای اصلاح طرح لبخند، سفید و درخشان کردن دندان‌ها و زدودن لکه‌های دندانی ارائه می‌دهد.

دندان‌های سالم و سفید در سراسر جهان نشانه جوانی و جذابیت به شمار می‌آید، بنابراین جای تعجب نیست که درمان‌های زیبایی متعددی برای سفید کردن دندان ها ابداع شده است. دندانپزشک بهترین روش سفید کردن دندان‌ها را با توجه به شرایط خاص هر بیمار پیشنهاد می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که دندانپزشک هنگام تعیین روش درمانی مناسب در نظر می‌گیرد نوع بدرنگی و لکه‌های دندانی است. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه باید دندان‌هایتان را سفید و درخشان کنید در ادامه با ما همراه باشید.

چرا سفید نگه‌داشتن دندان‌ها سخت است؟

نوشیدنی‌ها: مصرف مکرر قهوه، چای و توت‌های پررنگ باعث لکه شدن دندان‌ها می‌شود. کاهش مصرف این مواد لکه کننده یا مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف آنها در جلوگیری از زرد و لکه شدن دندان موثر است.
ژنتیک: علت زرد و بدرنگ بودن دندان‌های برخی بیماران صرفاً ژن‌هایی است که از والدین خود به ارث برده‌اند. خوشبختانه اکثر موارد زرد شدن ژنتیکی دندان‌ها قابل درمان است.
بالا رفتن سن: اگر در گذر سالیان متمادی اقدامی برای رفع لکه‌های درمان صورت نگیرد، انباشته شدن لکه‌ها به تیره و بد رنگ شدن دندان‌ها منجر می‌شود. به علاوه مینای دندان به مرور زمان ساییده می‌شود و عاج زیرین مشخص می‌شود. از آنجایی که عاج زردتر از مینای دندان است، ساییدگی مینا دندان را زرد نشان می‌دهد.
سیگار کشیدن و جویدن توتون: بدترین عامل لکه کننده دندان توتون است که هم دندان را زرد و بدرنگ می‌کند و هم بافت سالم لثه را از بین می‌برد. به این ترتیب سلامت عمومی بدن در معرض خطری جدی قرار می‌گیرد. ترک سیگار و توتون بدون شک مزایای متعددی دارد که بهبود لبخند، پوست و سلامت عمومی بدن تنها چند مورد از آنها است.

دیگر علل زردی دندان‌ها عبارت است از:

نوشابه
کاری و زردچوبه
بلوبری
پوسیدگی دندان
آسیب دیدن دندان
عفونت دندان
فلوراید
تتراسایکیلن

دندانپزشک بهترین روش های سفید کردن دندان را با توجه به علت زرد شدن دندان‌ها و نوع لکه‌های روی دندان توصیه می‌کند.

انواع تغییر رنگ دندان

شاید به نظرتان برسد که نوع زردی دندان چندان مهم نیست و آنچه اهمیت دارد این است که دندان‌ها دیگر سفید و درخشان نیستند. اما باید بدانید که نوع تغییر رنگ مهم است، چون هر نوع بد رنگی روش درمان مخصوص به خود را دارد. تلاش برای رفع زردی دندان به روش نامناسب محکوم به شکست است. در ادامه سه نوع شایع بدرنگی دندان و بهترین روش درمان آنها را توضیح می‌دهیم.

تغییر رنگ خارجی

تغییر رنگ خارجی همان‌طور که از نام‌ آن مشخص است به نوعی بدرنگی و زردی دندان گفته می‌شود که در اثر آن سطح خارجی دندان زرد و بدرنگ می‌شود. لکه‌های سطحی و زردی خارجی دندان فقط سطح دندان را در گیر می‌کند و از لایه محافظ دندان یعنی مینا نمی‌گذرد؛ بنابراین درمان آن آسان است. لکه‌های خارجی واکنش مناسبی به آن دسته از درمان‌های سفید کردن دندان نشان می‌دهند که در آنها از عامل سفید کننده استفاده می‌شود.

تغییر رنگ داخلی

تغییر رنگ داخلی لایه داخلی دندان یعنی عاج را درگیر می‌کند. اگر عاج به شدت تغییر رنگ داده باشد یا مینای دندان ساییده شده باشد، زردی داخلی مشخص می‌شود. تغییر رنگ داخلی به راه‌های سفید کردن دندان که در آنها از عامل بلیچینگ استفاده می‌شود، واکنش نشان نمی‌دهد؛ بنابراین باید به روش متفاوتی درمان شود. از بهترین راه‌های سفید شدن دندان‌های با لکه داخلی می‌توان به باندینگ، ونیر لمینت و لومینرز اشاره کرد.

تغییر رنگ ناشی از افزایش سن

دندان‌ها به موازات بالا رفتن سن مستعد لکه و زرد شدن می‌شود. اگر چه تغییر رنگ ناشی از سن غالباً به عنوان نوع جداگانه‌ای از بدرنگی دندان طبقه‌بندی می‌شود، اما در واقع ترکیبی از بدرنگی داخلی و خارجی است. زردی ناشی از افزایش سن تاحدی برطرف می‌شود، اما اگر تغییر رنگ دندان‌ها شدید باشد، بهتر است از درمان‌هایی مانند باندینگ یا ونیر برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود.

روش‌های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک یکی از بهترین روش‌های از بین بردن زردی دندان و زدودن لکه‌های خارجی دندان است. دندانپزشک ژل مخصوص سفید کننده را در مطب به دندان‌های بیمار می‌زند تا سطح دندان‌ها سفید و درخشان شود. سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی بسیار موثرتر از استفاده از کیت‌های بلیچینگ غیرتجویزی است که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. حتی جدیدترین و موثرترین کیت‌های غیرتجویزی نیز توان رقابت با بلیچینگ در مطب دندانپزشکی را ندارد.

غلظت مواد فعال سفید کننده در ژل مورد استفاده در مطب بیشتر است، بنابراین سفید کردن دندان توسط دندانپزشک نتایج چشمگیرتر و سریع‌تری را به دست می‌دهد.

سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ دندان با لیزر کارآمدترین و سریع‌ترین روش‌ درمان زردی دندان و سفید کردن دندان‌ها است که البته پرهزینه‌ترین روش نیز محسوب می‌شود. در این روش برای رفع زردی دندان از لیزر آرگون برای فعال کردن ژل روی دندان‌ها استفاده می‌شود. این ژل حاوی پراکسید کاربامید است که سفید می‌شود و پراکسید هیدروژن تولید می‌کند. پراکسید هیدروژن عامل سفید کننده‌ای است که دندان‌ها را تمیز می‌کند. عامل بلیچینگ روی دندان در اثر گرما فعال می‌شود. سفید کردن دندان با لیزر رمانی دقیق و کارآمد است که دندان‌ها را یک‌دست سفید و درخشان می‌کند.

ونیر لمینت

ونیر لمینت پوسته‌های نازکی است که از سرامیک مخصوص دندانپزشکی تهیه می‌شود. ونیر روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود تا لکه‌های دندان را بپوشاند.  با ونیر می‌توان بسیاری از نقص‌های دندان مانند لکه‌های خارجی و زردی داخلی دندان را پوشاند.

باندینگ دندان

رزین کامپوزیتی همرنگ دندان در روش باندینگ روی سطح دندان زده می‌شود. ماده باندینگ بسیاری از نقص‌های دندان را از نظر پنهان می‌کند و مرواریدی سفید را به نمایش می‌گذارد. باندینگ دندان درمانی مطلوب و مناسب برای از بین بردن لک‌های داخلی و خارجی است.

روکش دندان

دندان در اثر عفونت، پوسیدگی یا وارد شدن ضربه و صدمه به شدت تغییر رنگ می‌دهد، روکش کردن دندان معمولاً بهترین راه پوشاندن این بدرنگی قابل توجه است. روکش دندان به طور سفارشی برای دندان ساخته و روی آن قرار داده می‌شود تا از آن محافظت کند و نقص‌ها را بپوشاند. روکش تمام سرامیکی همرنگ دندان یکی از پرکاربردترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است.

یک راه‌حل منحصر به فرد برای  سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن لکه‌ها وجود ندارد. دندانپزشکان مجرب ما بهترین طرح درمانی را پس از بررسی دقیق تهیه می‌کنند. معمولاً متناسب با شرایط و نیازهای بیمار از ترکیبی از روش‌های درمانی مختلف استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. درمان اصلاح طرح لبخند به طور منحصر به فرد برای هر بیمار طرح‌ریزی می‌شود و درمان در نهایت دقت و با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و مواد مرغوب انجام می‌شود تا لب‌های بیمار به لبخندی زیبا و درخشان گشوده شود.

نگهداری پس از سفید کردن دندان

توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا مدت بیشتری از داشتن دندان‌های سفید و سالم لذت ببرید:

از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های لکه کننده دندان خودداری کنید.
دندان‌ها را بیش از حد در معرض فلوراید قرار ندهید.
اگر عادت به نوشیدن قهوه یا کشیدن سیگار دارید، این عادت را ترک کنید یا میزان مصرف را کاهش دهید.
دهان را پس از نوشیدن قهوه یا هر گونه خوراکی لکه کننده دندان بشویید.
با انجام عصب‌کشی می‌توان از ایجاد شدن بعضی لکه‌های داخلی جلوگیری کرد. بخش داخلی دندان پیش از پوسیدگی و تیره شدن برداشته می‌شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان