مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

کنترل دست های مصنوعی با مغز

پژوهشگران ایتالیایی یک دست مصنوعی ساخته اند که به فرد معلول امکان احساس تفاوت بین اشیای مختلف را می دهد.   دنیس آبو سورنسن، اهل دانمارک است و ده سال پیش دست چپ خود را در نتیجه یک تصادف از دست داد. او برای آزمایش این دست مصنوعی داوطلب شده است. دنیس آبو سورنسن می گوید: «احساس کردن اشیا پس از ۹ سال شگفت انگیز بود زیرا ناگهان، دستم با مغزم دوباره ارتباط برقرار کرد و این باورنکردنی بود.»   پزشکان بیمارستان «جملی» در رم، الکترودهای ظریفی در دو عصب زند زیرین و میانی جای دادند. وقتی پژوهشگران سیگنال های ضعیف الکتریکی به این الکترودها فرستادند، سورنسون گفت که احساس کرد انگشت های از دست داده اش حرکت می کنند، یعنی هنوز این اعصاب قادر به انتقال اطلاعات به مغز هستند. دانشمندان در دو انگشت این دست مصنوعی حسگرهایی قرار دادند تا اطلاعات را درباره آنچه انگشت های مصنوعی لمس می کنند، دریافت کنند.   سیلوسترو میسرا، دانشیار مهندسی پزشکی در دانشگاه پیزا و لوزان می گوید: «الکترودها واقعا حساسند، به این معنی که قادر به برقراری ارتباطی بسیار دقیق با دسته های عصبی هستند. این برای داشتن حس طبیعی، بسیار مهم است.»   پژوهش های مشابهی در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی در حال انجام است.   پائولو ماریا روسینی، رییس بخش اعصاب بیمارستان «جملی» رم می گوید: «اول از همه جراح، دو عصب را در معرض دید قرار می دهد. سپس او باید این عصب را باز کند و دسته های عصبی درون را تشخیص داده و سپس الکترودها را دقیقا بین این دسته ها قرار دهد.»   گروه پزشکی دانشگاه جان هاپکینز موفق شدند دو دست مصنوعی هوشمند که توسط ذهن به طور همزمان کنترل می شود را پیوند بزنند. این جراحی موفقیت آمیز نشان داد که فناوری هوشمند رباتیک سرعت یادگیری بالایی دارد و چنین پیوندی در آینده بدعت جدیدی در عرصه جراحی های اعضای مصنوعی می باشد.

 double-amputee-mind-controlled-prosthetics

کنترل دست های مصنوعی با مغز

انجام امور ساده از جمله برداشتن یک فنجان قهوه و یا استفاده از عابر بانک برای افرادی مانند لزلی باف (Leslie Baugh) که حدود چهل سال پیش بر اثریک سانحه برق گرفتگی دو دست خود را از دست داده است به سادگی انجام پذیر نیست. محققان توسعه فناوری و پیشرفت اعضای مصنوعی همواره در تلاش می باشند تا در جهت هوشمند تر کردن اعضای مصنوعی گام های بهتری بردارند و آقای باف اولین کسی است که تحت عمل جراحی پیوند دو دست رباتیک هوشمند قرار گرفته است، طراحی دستهای مصنوعی به نحوی است که توسط اعصاب کنترل می شود و می تواند آنها را حرکت دهد.

برای انجام این جراحی از یک الگوریتم نرم افزاری برای شناسایی الگوهای رفتاری هریک از عضلات که به دستها مرتبط می باشند استفاده کرده اند و با مطالعه بر روی ارتباطات و نحوه عمکلرد آنها، اطلاعات جمع آوری شده را ترجمه کرده و به دستورات حرکتی برای دست مصنوعی تبدیل نمودند. این روش موسوم به (MPL) است و بیمار می تواند با کمک ذهن اعضای مصنوعی خود را به حرکت درآورد.

محققان امیدوارند کاربرد این دستان رباتیک برای انجام امور روزمره به مانند دستان طبیعی باشد، بدین منظور سرعت حرکات دستان رباتیک با تمرین و یادگیری روز به روز بهتر می شود و برای به کنترل در آوردن تمام حرکات دست مانند دستان طبیعی به مدت زمان بیشتری نیاز است.