مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

ورزش دیسک کمر

 285-Weights3

دیسک کمر بیماری‌ است که محدود به سن و سال خاصی نمی‌شود و امروزه حتی جوانان دچار فتق دیسک کمر می‌شوند. بیشتر صدمه‌هایی که به کمر ومهره‌های ستون فقرات وارد می‌شود و باعث فتق دیسک کمر می‌شود به خاطر بی‌توجهی‌های ما در انجام کارهای ساده روزمره‌مان است که به راحتی قابل پیشگیری است. با کمی دقت و توجه به نحوه نشستن، ایستادن و جابه‌جا کردن وسایل می‌توانیم مانع فتق دیسک کمر شویم.

دیسک در دوران جوانی (زیر 30 سالگی) عمدتاً از ماده ژلاتینی تشکیل می‌شود، اما با بالا رفتن سن، بخشی از این ماده ژلاتینی از بین می‌رود و دیسک صاف‌تر می‌شود و از میزان انعطاف‌پذیری آن کاسته می‌گردد و در نتیجه راحت‌تر آسیب می‌بیند. این بخش مرکزی در بعضی موارد از میان شکاف ایجاد شده در بخش محیطی لاستیکی به بیرون رانده می‌شود و عارضه برجستگی دیسک یا پارگی آن رخ می‌دهد. رایج‌ترین محل بروز پارگی و بیرون زدگی دیسک، گردن (مهره‌های گردنی) و کمر (مهره‌های کمری) است. دیسک‌های کمر در نتیجه فرسایش تدریجی یا صدمه و ضربه دیدن آسیب می‌بینند. امروز با روش های نوین درمانی می تواند اقدام به ورزش دیسک کمر برای درمان بدون نیاز به جراحی نمود.

 زمانی فردی مبتلا به فتق دیسک می‌شود که دیسک آبش را از دست بدهد و دیگر حالت بازی‌پذیری نداشته باشد و با یک حرکت نابه‌جا رشته‌های دیسک پاره شود و هسته دیسک (غضروف) بیرون بیاید. در این شرایط می‌گوییم فرد دچار فتق دیسک شده است، درست مانند تخم مرغی که فرض کنیم سفیده آن در حکم رشته‌های دیسک است و وقتی پاره می‌شود زرده یا همان هسته دیسک بیرون می‌آید.

 پارگی دیسک کمر موجب کمر درد و کرختی کمر، باسن و پایین پا می‌شود که آن را در اصطلاح سیاتیک می‌نامند. سیاتیک رایج‌ترین علامت بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر است. اگر در نتیجه فتق دیسک فشاری به عصب وارد نشود، احتمال کمر درد وجود دارد، هر چند گاهی هیچ دردی حس نمی‌شود.

علائم و نشانه ها

-ممکن است علائم  دیسک کمرتدریجی  یا ناگهانی ایجاد شوند

-علائم  دیسک کمرممکن است پیوسته یا متناوب باشند

-دربیماری دیسک کمر ممکن است عطسه، سرفه، یا زورزدن درد را بدتر کند

– حرکاتی مانند نشستن، ایستادن طولانی، خم شدن به جلو و چرخیدن از کمر درد را تشدید می کند

-حس سوزن سوزن شدن یا بیحسی ممکن است در پا یا دست روی دهد.

-ممکن است عضلات یک یا هر دو پا یا دست قدرتشان کم شود

-ممکن است بسته محل درگیری حتی درد در جلوی ران حس شود.

حرکات ورزشی

بسته به نوع آسیب، تشخیص و مقدارکمر درد شما، نسخه ورزش برای دیسک کمر شما متفاوت خواهد بود؛ پس قبل از انجام هر نوع ورزشی با پزشک متخصص  مشورت کنید.

حرکت اول: برای بهبود دیسک کمر به یک سمت دراز بکشید طوری که پاها، لگن و شانه ی شما در یک امتداد قرار گیرند. به ساعد خود تکیه کرده و خود را از زمین بلند کنید، در این حالت آرنج شما باید درست در زیر شانه قرار گیرد.

سعی کنید ۱۵ ثانیه در همین وضعیت باقی بمانید و سپس به آرامی به وضعیت اول برگردید.

این حرکت را در طرف مقابل نیز تکرار کنید و سعی کنید به مرور زمان بالا ماندن را تا یک دقیقه افزایش دهید.

حرکت دوم: برای بهبود دیسک کمربه پشت بخوابید طوری که هر دو زانوی شما خم باشند و مچ یکی از پاهای خود را روی زانوی پای دیگر قرار دهید. ران پایی که پایین قرار گرفته را با دست بگیرید و زانوی همین پا را به سینه نزدیک کنید.

در این حالت باید در ناحیه باسن احساس کشش کنید. 15 تا ۳۰ ثانیه به همین وضعیت بمانید.این حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

حرکت سوم:برای بهبود دیسک کمر ابتدا برای مدت ۵ دقیقه روی شکم بخوابید. اگر برای تان دشوار است می ‌توانید یک بالش زیر شکم خود قرار دهید. این کار باعث می‌ شود کمردرد یا پای شما برطرف شود. وقتی توانستید بدون بالش ۵ دقیقه به شکم بخوابید می‌ توانید مراحل بعدی را دنبال کنید.

پس از آن که ۵ دقیقه به شکم دراز کشیدید، برای ۵ دقیقه دیگر در حالت درازکش به روی ساعدهای خود تکیه کنید. سپس مجددا برای یک دقیقه به حالت درازکش قرار بگیرید. بعد کف دست ‌ها را به زمین فشار داده و آرنج را باز و سعی کنید تنه ی خود را از زمین بلند کنید. دقت کنید که استخوان لگن نباید از زمین بلند شود.

فقط برای یک ثانیه در این حالت بمانید و دوباره تنه خود را روی زمین قرار دهید. در طول این حرکت نباید در پاهای خود دردی را احساس کنید ولی احساس کمردرد طبیعی است.این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت چهارم: برای بهبود دیسک کمر به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. عضلات شکم خود را منقبض کنید و در همین حالت یکی از دست‌ ها و پای مخالف را به طور همزمان از زمین بلند کنید.این موقعیت را برای ۵ ثانیه حفظ و حرکت را با دست و پای مخالف هم تکرار کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”