لیزر موهای زائد، یک روش پزشکی است که در آن از لیزر(پرتوهای موازی از نور با طول موج و شدت مشخص) استفاده می شود تا موهای زائد بدن را به طور دائمی از بین ببرد. طی این روش، یک پرتو نور از طریق پوست به یک فولیکول مو می رسد. شدت گرمای حاصل از لیزر، موجب تخریب فولیکول مو می شود و در نتیجه از رشد مو در آینده جلوگیری می کند. لیزر موهای زائد بر روی افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند، موثرتر است.

با وجود این که لیزر موهای زائد سرعت رشد مو را کاهش می دهد، حذف دائمی آن را تضمین نمی کند. معمولا به چندین بار درمان لیزر نیاز است تا مدت زمان حذف موهای زائد را افزایش دهیم. ممکن است هر چند ماه یک بار نیز به درمان های دوره ای برای تکرار روش لیزر نیاز باشد.

در طول انجام روش لیزر موهای زائد صورت و بدن پزشک، یک دستگاه لیزر دستی را بر روی پوست شما قرار می دهد. بسته به نوع لیزر، ممکن است از یک وسیله ی خنک کننده در سر دستگاه و یا از ژل خنک کننده برای حفاظت پوست استفاده شود. وقتی که پزشک دستگاه را فعال می کند، اشعه ی لیزر از طریق پوست به فولیکول های مو، محل تولید مو می رسد. شدت گرمای حاصل از اشعه ی لیزر، فولیکول مو را تخریب می کند و در نتیجه از رویش مو جلوگیری می کند. کمی ایجاد احساس ناراحتی در پوست، ممکن است و احتمال احساس سرمای ناشی از دستگاه یا ژل خنک کننده وجود دارد.

123

کاربرد ها

لیزر موهای زائد به منظور کاهش موهای زائد انجام می شود. نواحی رایج از بدن که تحت درمان با لیزر قرار می گیرند، شامل پاها، زیر بغل، بالای لب، چانه و خط بیکینی می شود. به هر حال می توان از این روش برای حذف موهای هر قسمت از بدن، به جز پلک ها و نواحی اطراف آن استفاده کرد. رنگ مو و نوع پوست، بر موفقیت عمل از بین بردن موهای زائد توسط لیزر تاثیر می گذارد. برای مثال، لیزر موهای زائد بر روی افرادی که پوست روشن و موی تیره دارند، موثر تر است؛ چون اشعه ی لیزر، رنگدانه (ملانین) موجود در مو را مورد هدف قرار می دهد. به هر حال پیشرفت های به وجود آمده در تکنولوژی، لیزر موهای زائد را برای افرادی که پوست تیره دارند نیز قابل استفاده کرده است. به طور کل، روش حذف موهای زائد توسط لیزر بر روی موهای سفید، خاکستری، قرمز و یا بلوند موثر نیست چون لیزر نمی تواند موهای روشن را تشخیص دهد. به هر حال، گزینه های درمان برای موهای روشن، در حال تحقیق و بررسی است. خطرها  لیزر موهای زائد، حذف دائمی موها را تضمین نمی کند. برخی از انواع موها می توانند به درمان توسط لیزر مقاوم باشند یا پس از درمان، دوباره رشد کنند. با این وجود موی جدید نازک تر و روشن تر است.

مدت زمان انجام لیزر موهای زائد

درمان ناحیه ی کوچکی از بدن مثل لب بالایی ممکن است تنها چند دقیقه طول بکشد؛ درمان یک ناحیه ی وسیع تر مثل پشت، ممکن است چندین ساعت طول بکشد. پس از انجام روش لیزر موهای زائد ممکن است برای چند ساعت پس از لیزر موهای زائد بدنتان، قرمزی و تورم در ناحیه ی تحت درمان مشاهده کنید. به منظور کاهش هر نوع احساس ناراحتی، بر روی محل تحت درمان، یخ قرار دهید. چنانچه بلافاصله پس از لیزر موهای زائد، دچار واکنش ناخواسته ی پوست شدید، در این صورت، پزشک ممکن است بر روی آن ناحیه ی تحت تاثیر قرار گرفته، کرم استروئید توصیه کند. پس از انجام این عمل، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید (نور طبیعی خورشید و تخت سولاریوم) خودداری کنید. پس از بهبودی پوست، هنگام قرار گرفتن در آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید.

نتایج 

نتایج حاصل از عمل رفع موهای زائد بدن با لیزر، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و ممکن است به ناحیه ای از بدن یا صورت که تحت درمان قرار می گیرد، بستگی داشته باشد. جلسات متعدد درمان، می تواند مدت زمان رفع موهای زائد را (در برخی موارد تا چندین سال) افزایش دهد.  اما هنوز احتمال رشد مجدد مو وجود دارد. برای کسب بهترین نتیجه، ممکن است به 4 تا 6 جلسه ی درمانی با فاصله ی 6 هفته نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است هر 6 تا 12 ماه یک بار، به جلسات دوره ای درمان برای تکرار عمل لیزر نیاز داشته باشید.

عوارض

عوارض جانبی لیزر موهای زائد بدن شامل موارد زیر است:

• التهاب پوست: پس از حذف موهای زائد توسط لیزر، امکان ناراحتی، قرمزی و تورم موقتی وجود دارد. هر گونه از این علایم و عوارض، معمولا پس از چند ساعت برطرف می شود.

• تغییرات رنگدانه ها: لیزر موهای زائد ممکن است پوست ناحیه ی تحت درمان را تیره تر یا روشن تر کند و معمولا این تغییر رنگ، موقتی است. روشن شدن پوست، در درجه ی اول افرادی که پوست تیره تر دارند را تحت تاثیر قرار می دهد، مخصوصا اگر از لیزر اشتباه و با تنظیمات اشتباه استفاده شده باشد.

• به ندرت، لیزر موهای زائد موجب تاول زدن، زخمی شدن و یا هر تغییر دیگر در بافت پوست می شود. سایر مشکلات غیر رایج که ممکن است ایجاد شود، شامل سفید شدن موهای تحت درمان و یا برعکس، رشد بیش از حد مو در ناحیه ی تحت درمان یا نواحی اطراف آن می شود.

استفاده از روش لیزر موهای زائد برای پلک ها و نواحی اطراف آن توصیه نمی شود، چون امکان آسیب جدی به چشم وجود دارد. قبل از انجام روش لیزر موهای زائد قبل از از انجام روش لیزر موهای زائد، موهای ناحیه ی تحت درمان توسط قیچی کوتاه می شوند. همچنین به شما عینک های مخصوصی برای حفاظت چشم هایتان در برابر اشعه ی لیزر داده می شود. ممکن است پزشک در ناحیه ی تحت درمان به منظور کاهش هر نوع ناراحتی طی درمان، از بی حسی موضعی استفاده کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان