مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

عوامل موثر در ایجاد گودی کمر

درمان-کمردرد-سنتی

در گودی کمر ، لگن به سمت جلوتر رفته و باعث بیرون زدگی ناحیه شکم شده است.این شکل ستون مهره ها و فشاری که بر آن ها وارد می شود می تواند در دراز مدت باعث ایجاد دردهای شدید در ناحیه کمر ، شانه ، لگن و حتی باعث ایجاد فتق دیسک کمر و قوس کمر شود.

هنگامی که گودی کمر باعث ایجاد تغییر در وضعیت ستون فقرات می شود ، ماهیچه های مرتبط نیز دچار تغییر وضعیت می شوند و کشیده شدن آن ها و خروج از حالت استراحت برای مدت طولانی باعث احساس درد در ناحیه کمر می شود.

بنابراین انجام تمرینات ورزشی مرتبط با عضلات کمری و لگن به صورت مستمر و ایجاد تعادل این تمرینات با تمرینات تقویتی عضلات ران و شکم می تواند در درمان گودی کمر موثر باشد و تا حدود زیادی دردها را کم کند، همچنین وضعیت ستون مهره ها و گودی کمر را بهبود بخشد.

علائم گودی کمر

از علائم گودی کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد

– گودی کمرباعث درد می شود که گاهی مواقع در توانایی حرکت اثر نامطلوب می گذارد.

-اغلب گودی غیر طبیعی در قسمت کمر دیده می شود وباعث می شود باسن برجسته تر بنظر برسد.

-اگر  روی یک سطح سفت دراز بکشید فاصله گودی کمر تا آن سطح خودش را نشان می دهد.

علت و عوامل

به دلیل عدم مراقبت بعد از زایمان، وزن زیاد، کم تحرکی و بی‌تحرکی، میزان گودی کمر در زنان افزایش یافته است. در بزرگسالی اسپاسم و دیسک کمر از علت گودی کمر شناخته می‌شوند.

گودی کمر به حرکات شدید که موجب تغییر حالت کمر به بالای 140 درجه است، گفته می‌شود. در سنین رشد جوانان باید ستون فقرات را در حالت نرمال و معمولی نگه دارند و درصورتی که بیش از حد به عقب خم بشوند گودی کمر در آنها ایجاد می‌شود همچنین خانواده‌ها نیز باید توجه بیشتری به حالت نشستن و ایستادن فرزندان خود داشته باشند.

اضافه وزن یکی از دلایل مهم و عمده‌ی ایجاد قوس زیاد کمر است افرادی که گودی کمر دارند باید وزن اضافه خود را کاهش دهند و به تقویت استخوان‌های شانه و لگن بپردازند که انجام حرکات ورزشی، نشستن و ایستادن‌های مناسب می تواند از راه های کاهش و رفع گودی کمر به شمار بیاید.

گودی کمر معمولا در سنین پایین رخ می دهد.

انجام کارهای کمری، کشیدگی، ضربه به ستون فقرات و بد ایستادن می‌تواند گودی کمر را ایجاد و به آن شدت ببخشد. پوکی استخوان در مراحل اولیه از عوامل ایجاد کننده گودی کمر به شمار می آید و اغلب افرادی که دارای پوکی استخوان هستند به گودی کمر نیز گرفتار می شوند.

در سالمندان نیز گودی کمر وجود دارد که می تواند به دلیل اضافه وزن باشد و یا اینکه این بیماری از سنین پایین همراه آن ها بوده است

” از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)