مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) : نتایج و عوارض

Nose-surgery

رینوپلاستی یک عمل زیبایی بینی برای شکل دادن به بینی است. طی این عمل می توان بینی را بزرگ تر و یا کوچک تر کرد، زاویه ی بینی را تغییر داد؛ به گونه ای که با لب بالایی متناسب باشد، نوک بینی را تغییر داد، قوز بینی و سایر نقص های بینی را برطرف کرد.

در طول عمل رینوپلاستی، جراح برش های کوچکی ایجاد می کند تا بتواند به استخوان و غضروف نگه دارنده ی بینی دسترسی داشته باشد. معمولا این برش ها داخل بینی زده می شوند، بنابراین بعد از عمل قابل مشاهده نخواهند بود. بسته به نتیجه ای که مورد نظرمان است، قسمتی از غضروف یا استخوان ممکن است برداشته شود یا ممکن است به آن اضافه شود (یا از قسمت دیگری از بدن فرد و یا توسط پرکننده های مصنوعی). پس از آن که جراح تغییرات مورد نظر را بر روی غضروف و استخوان اعمال کرد، پوست و بافت نرم را در جای خود بر روی استخوان بینی قرار می دهد. از اسپلینت یا گچ بینی بر روی بینی استفاده می شود تا طی بهبودی بینی، از آن محافظت کند.

عمل رینوپلاستی ممکن است تحت عمل بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام شود. این عمل معمولا به صورت سرپایی انجام می شود، اما گاهی اوقات نیاز است که فرد 1 شب در بیمارستان بستری شود.

جراحانی که عمل رینوپلاستی را انجام می دهند، یا در جراحی پلاستیک تخصص دارند و یا متخصص گوش و حلق و بینی هستند؛ و یا هر دو.

هدف از انجام عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی می تواند سایز، شکل و زاویه ی بینی شما را تغییر دهد و آن را با سایر اعضای صورت تان متناسب و هماهنگ کند.رینوپلاستی همچنین مشکلات ساختاری بینی که موجب گرفتگی مزمن بینی و مشکلات تنفسی می شود را رفع می کند.

انتظارات پس از عمل جراحی

پس از یک هفته، گچ و بانداژ اطراف بینی تان برداشته می شود.برای چندین روز صورتتان پف کرده است و در اطراف چشم ها و بینی تان کبود و متورم خواهد بود. توسط کمپرس سرد، می توان به کاهش درد کمک کرد و ورم دور چشم را به حداقل رساند. ممکن است پزشک شما داروهای مسکن نیز توصیه کند. حدود 10 تا 14 روز طول می کشد تا بیشتر ورم و کبودی بینی، برطرف شود.

چند روز اول بعد از عمل، سرتان را بالا و نسبتا بی حرکت بگیرید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بتوانید فعالیت های سخت را از سر بگیرید.

نتایج

نتایج حاصل از عمل رینوپلاستی، بسته به نوع کاری که می خواهید بر روی بینی شما انجام شود، ممکن است خیلی جزیی و یا بسیار قابل توجه باشد. مهم است که شما و جراحتان در اهداف عمل جراحی توافق داشته باشید. چنانچه اهداف شما واقع بینانه باشد و جراحتان نیز با آن ها موافق باشد، می تواند به شما نتایج دلخواهتان را ارائه دهد.

نتایج حاصل از عمل رینوپلاستی دائمی است، با این وجود ضربه و آسیب های جدی و یا سایر عوامل می توانند ظاهر بینی را تغییر دهند. عمل جراحی زیبایی بینی باید بر روی بینی که کاملا رشد کرده است، انجام شود. رشد بینی معمولا در زنان تا سن 15 یا 16 سالگی و در مردان تا سن 17 یا 18 سالگی کامل شده است. چنانچه قبل از این سن عمل جراجی رینوپلاستی انجام شود، رشد بینی ادامه یافته و می تواند نتایج عمل بینی را تغییر دهد و یا ایجاد عوارض کند.

عوارض و خطرات

پس از عمل رینوپلاستی، همواره می توانید انتظار تورم و کبودی موقت در اطراف چشم ها و بینی تان داشته باشید. سایر عوارض جراحی بینی شامل موارد زیر هستند:

  • خونریزی
  • آسیب یا ایجاد حفره در سپتوم (دیواره ی بین سوراخ های بینی)
  • مشکلات پوستی، شامل تخریب بافت پوست (نکروز پوست) و یا سوزش ناشی از بانداژ و پانسمان از عوارض عمل زیبایی بینی است.
  • عفونت. ممکن است بعد از عمل جراحی برای پیشگیری از عفونت، مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.
  • مسدود شدن مسیر بینی ناشی از ورم درون بینی
  • عوارض ناشی از بیهوشی

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی زیبایی بینی‌ بستگی به نیازها و اهداف زیبایی بیمار دارد. در طی مشاوره، جراح‌تان قیمت جراحی بینی را با توجه به فاکتورهای فردی شما به طور تخمینی بیان می‌کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)