مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

علت ورم زانو چیست

ورم-زانو-11

درد زانو (در صورتی که شایع ترین نباشد) یکی از شایع ترین اشکال درد مفصل در بدن انسان است و یکی از علائمی که غالبا با درد زانو مرتبط است ورم می باشد.

ورم زانو ممکن است ایجاد ناراحتی کند و باعث شود مفصل پف کرده به نظر برسد. مایع نواحی اطراف زانو (که در برخی موارد این مایع خون است) می تواند مفصل را پر کرده و بنابراین باعث ورم پشت زانو یا جلوی زانو شود.

علت و دلایل

تورم زانو علل بسیار متعددی دارد. البته وقتی این تورم بدنبال ضربه و آسیب به زانو ایجاد میشود عوامل ایجاد کننده آن محدود ترمی شوند. مهمترین این عوامل آسیب های رباط های جانبی و صلیبی، پارگی منیسک و شکستگی های اطراف مفصل زانو هستند.

ممکن است هر نوع آسیب یا بیماری مزمن زانو علت درد و ورم زانو باشد. وجود تورم، زانو درد، سرعت ورم کردن یک ناحیه و محل ورم همراه با سابقه بیماری می توانند به تشخیص نوع آسیب بوجود آمده کمک کنند. اگر گمان می کنید زانویتان مشکلی دارد برای تشخیص علت ورم و درد زانو با پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر زانویتان به تازگی بر اثر نوعی ضربه (مانند آسیب در ورزش یا افتادن) آسیب دیده است و کل مفصل به سرعت در حال ورم کردن است این احتمال وجود دارد که  یکی از رباط ها یا غضروف (مینیسک) زانو پاره شده باشد. اگر زانویتان به تازگی بر اثر ضربه آسیب دیده و به آهستگی در حال ورم کردن است باز هم احتمال آسیب مینیسک یا رباط وجود دارد.

در صورت تاخیر در ورم کردن، ممکن است قسمت داخلی مینیسک پاره شده باشد. معمولا در چنین وضعیتی رباط رگ به رگ (بیش از حد کشیده) می شود ولی پاره نمی شود. معمولا در آسیب های همراه با درد و ورم زانو، کل زانو ورم می کند نه یک محل خاص مانند پشت زانو. با این وجود، در برخی موارد ممکن است ورم زانو بیشتر به یک طرف یا طرف دیگر زانو متمایل باشد.

اگر آسیب ندیده اید و زانویتان به سرعت ورم کرده است وزانو درد شدید دارید، احتمال عفونت یا نقرس وجود دارد. اگر هم آسیب ندیده اید و زانویتان به آهستگی ورم کرده است، احتمال آرتروز یا نوع دیگری از بیماری های مزمن وجود دارد. ورم پشت زانو ( که به آن بورسیت پوپلیتئال پشت زانو هم می گویند) اغلب کیست بیکر است یعنی هنگامی که کیسه مایع پشت زانو ملتهب می شود.

ورم پشت زانو بر اثر کیست بیکر می تواند عارضه جانبی هر آسیبی باشد. دیگر علل ورم زانو و همچنین زانو درد می توانند بیماری هایی مانند نقرس و بورسیت باشند

عفونت

عفونت می تواند باعث تجمع مایع در مفصل زانو شود و زانو درد را به همراه داشته باشد. عفونت ها می توانند بر اثر وجود آلودگی در زانو که مثلا ناشی از عمل جراحی یا زخمی شدن زانو است بوجود آیند یا عفونتی سیستمیک باشند که به مفصل گسترش می یابند. عفونت های درون مفصل مشکل سازند زیرا مقابله با عفونت های درون این فضا برای بدن دشوار است و ممکن است برای پاکسازی عفونت به عمل جراحی نیاز باشد.

نقرس ناشی از تجمع بلورهای اسید اوریک در مایع زانو است.اسید اوریک ماده ای است که به عنوان بخشی از فرایند هضم تولید می شود. به منظور هضم درست غذا و رها کردن بدن از مواد زائد، بدن موادی مانند اسید اوریک را برای انتقال مواد زائد تولید می کند. در افراد مبتلا به نقرس بلورهای اسید اوریک در مفاصل جمع می شوند که چنین چیزی منجر به التهاب و تورم می شود.

نقرس کاذب هم مشکل مشابهی است فقط نوع متفاوتی از بلورها در مفصل جمع می شوند. در افراد مبتلا به نقرس کاذب، بلورهای کلسیم باعث تحریک واکنشی التهابی در مفصل می شوند که این منجر به ورم زانو می شود.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”