مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

زانو درد : علت و پیشگیری

 chk

زانو درد چیز بسیار شایعی است. زانوان همیشه نسبت به وارد شدن ضربه و کبود شدن حساس بوده‌اند. و جوامع هر‌چه فعال‌تر می‌شوند، زانوان بیشتر در معرض سائیدگی قرار می‌گیرند و روز به روز بر مبتلایان به زانو درد افزوده می‌شود.

زانو درد به دردی گفته می شود که درون و اطراف مفصل زانو ایجاد می شود. زانو درد می تواند در پی مشکلات مربوط به خود مفصل زانو ایجاد شده باشد یا می تواند تحت شرایطی ایجاد شود که بافت های نرم احاطه کننده زانو، تاندون،  لیگامنت ها و رباط ها تحت تاثیر قرار گرفته اند.

شدت زانو درد متغییر است. برخی ممکن است تنها یک تیر کشیدن خفیف را احساس کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است درد ناتوان کننده ای را در زانو تجربه کنند که با انجام فعالیت های روزانه شان تداخل ایجاد کرده است. در اغلب موارد، اقدامات مراقبتی از سوی خود فرد می تواند به فایق آمدن بر زانو درد کمک کند.

علت و دلایل

اچند مورد از علت زانو درد می‌توان موارد زیر را نام برد

– درد زانوی قدامی یا درد جلوی زانو

– آرتریت: شامل روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس.

– کیست بیکرز یا کیست حفره زانو: تورم مایع مفصلی، در پشت زانو است. ممکن است تورم علل دیگر داشته باشد، مانند: آماس کیسه‌ای مفصلی.

– بورسیت (Bursitis ): التهاب در اثر فشار مکرر بر زانو، مانند: زانو زدن در طولانی مدت.

– اختلال در بافت‌های مرتبط دهنده، مانند لوپوس.

– جابجا شدن کاسه زانو

– عفونت مفاصل

– صدمه به زانو: آسیب رباط قدامی و یا آسیب رباط میانی ممکن است موجب خونریزی در زانو و درد شود.

– ورم زانو: اگر زیاد بالا و پایین بروید، غضروف پاره شده و درد بدتر می‌شود.

– پارگی غضروف: درد در داخل و یا خارج مفصل زانو احساس می‌شود.

– پارگی رباط: موجب درد و بی ثباتی در زانو می‌شود.

– پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن: آسیب‌های جزئی به رباط‌ ها، باعث این مشکل می‌گردند.

– سرطان استخوان

راه های پیشگیری

برای پیشگیری از زانو درد هیچگاه برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نایستید و هر چند دقیقه یکبار وزن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنید.

برای پیشگیری از زانو درد زمانی که مجبورید کاری را سرپا انجام دهید و یا مجبورید برای مدت طولانی یکجا بایستید مثل ایستادن در صف ، در آشپزخانه  و … پای خود را روی یک چهار پایه کوتاه قرار دهید و پس از چند دقیقه پای خود را عوض کنید این کار برای کمر شما نیز مفید است.

بهترین حالت برای استراحت زانو زاویه ۹۰ درجه است بنابراین بهتر است برای پیشگیری از زانو درد هنگام نشستن بر روی مبل بنشینید تا بر روی زمین نشسته و پاهای خود را دراز کنید.

نشستن دو زانو و چهار زانو نه تنها باعث استراحت زانو نمی شود بلکه برای زانو مضر هم هست و باعث زانو درد می شود .

برای پیشگیری از زانو درد حتی المقدور از توالت فرنگی استفاده کنید زیرا خم شدن کامل زانو بسیار زیان آور است .

برای پیشگیری از زانو درد  وزن خود را متعادل نگه دارید.

با کاهش وزن می توانید از بروز ساییدگی زانو و زانو درد  پیشگیری کنید. کاهش وزن می تواند حتی در کسانی که بیماری شدید زانو دارند ، در درمان زانو درد موثر بوده و درد را کاهش دهد.

برای پیشگیری از زانو درد با احتیاط ورزش کنید. اگر زانو درد مزمن دارید شنا برای شما بسیار مفید است. در آب وزن شما کم می شود و عضلات اطراف مفصل زانوی شما بهتر تقویت می شوند.

ورزش هایی که ضربات ناگهانی و شدیدی به زانوی شما وارد می کنند مانند فوتبال، بسکتبال یا تنیس زیاد مناسب زانو نیستند.

هر ورزشی می کنید به ندای مفصل خود گوش دهید. اگر زانو درد ایجاد شده است فعالیت خود را تغییر دهید. وقتی خسته شده اید ورزش را ادامه ندهید.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)