مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

مرکز آموزش بیمار

16

شهر, 1393

روش های ترمیم دندان (پر کردن دندان)

By: | Tags: | Comments: 0

ترمیم دندان ها که اکثرمردم آن را به نام پرکردگی می شناسند ، در واقع شامل حذف قسمت پوسیده و تخریب شده دندان و جایگزینی آن با مواد مختلف است .

هرچند دندان های پوسیده در برخی موارد و در مراحل اولیه درد ندارند ؛‌ اما باید هرچه سریع تر برای رفع پوسیدگی دندان اقدام شوند ، زیرا پوسیدگی دندان ها یک بیماری پیشرونده است که در صورت عدم درمان ترمیمی اولیه ، می تواند باعث درگیری عصب و نیاز به عصب کشی دندان شود بنابراین ترمیم پوسیدگی (لمینت دندان) از آسیب  ساختمان های سالم دندان و از دست دادن دندان ، جلوگیری می کند. به علاوه باعث می شود که قسمت تخریب شده ناشی از پوسیدگی بازسازی شده و تا حد امکان شکل و عملکرد دندان سالم را داشته باشد.

بسته به شدت دندان پوسیده ،‌مواد و روش های مختلفی می توانند جایگزین ساختار از دست رفته دندان شوند. انواع ترمیم دندان عبارتند از : مواد سیاه رنگ ( آمالگام )، مواد همرنگ ، ترمیم هایلابراتواری ( استفاده از روکش ها ، لمینیت دندان ، … )

باید توجه داشت که مراقبت از دندان ترمیم شده نیز باید همانند دندان سالم با رعایت بهداشت دهان صورت گیرد زیرا قسمت های سالم اطراف ترمیم همچنان به پوسیدگی مستعد هستند . سیم کشی دندان شامل استفاده از وسایلی است که بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا آنها را حرکت دهند. برای بیشتر ما، سیم‌کشی متداول‌ترین روش جهت دستیابی به دندان‌های مرتب است. جدا از صاف کردن دندان‌ها، سیم‌ کشی‌ها به منظور بهبود نحوه‌ی قرار گرفتن فک بالا و پایین استفاده می‌شوند. انجام سیم‌کشی جهت حرکت دندان‌ها تخصص ارتودنسی است که مطالعه‌ای جهت درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. درمان ارتودنسی از طریق سیم‌کشی به دلایل زیبایی و بهبود عملکرد از طریق اصلاح نحوه قرارگیری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌ کشی شامل وسایلی است که به دندان‌ها متصل می‌شوند. این ابزار معمولاً شامل براکت‌هایی که به دندان‌ها وصل می‌شوند و سیم فلزی که از بین براکت‌ها عبور داده می‌شود، هستند. سیم‌های فلزی محکم شده و در کنار براکت‌ها باعث حرکت دندان‌ها به موقعیت مورد نظر می‌گردند.

آیا هر دندانپزشکی می تواند بازسازی و طراحی لبخند را انجام دهد ؟

بیمار باید دندانپزشکی را انتخاب کند که به خوبی در انجام این درمان تجربه داشته باشد. بهبود طرح لبخند بنا به دلایل متعدد و متناسب با خواسته‌ها و شرایط منحصر به فرد هر بیمار انجام می‌شود.

پرکردن دندان با لیزر

خیلی از بیماران ترمیم دندان هایشان با مواد همرنگ دندان و نور دستگاه ویژه ای را که نور آبی تولید می کند، پر کردن دندان با لیزر می دانند ولی این به هیچ وجه لیزر نیست، دستگاهی ویژه به اسم “لایت کیور” است و نوری با طول موج خاص تولید می کند که می تواند مواد همرنگ دندان را به دندان تان بچسباند و در اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد .

از مواد مختلفی می توان برای پر کردن دندان استفاده کرد از جمله طلا، آمالگام، کامپوزیت دندان و پرسلاین. هر کدام از این روش ها مزایای خاص خود را دارند و دندانپزشک با توجه به شرایط شما و هزینه پر کردن دندان که می خواهید برای اینکار صرف کنید، بهترین روش را برایتان تجویز می کند. برخی افراد ممکن است دچار حساسیت دندان ها پس از پر کردن دندان با مواد کامپوزیت و  آمالگام شوند، که البته این مشکل موقتی است. در صورتی که بعد از پر شدن دندان ها درد داشتید، به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است موقعیت پر  کردگی نسبت به دیگر دندان ها مناسب نباشد.  قیمت کامپوزیت دندان نیز با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

منبع: پورتال دندانپزشکان ایران

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید