مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

مرکز آموزش بیمار

19

مهر, 1393

دکتر دندانپزشک خوب

By: | Tags: | Comments: 0

مقدمه

ترس از دندانپزشکی در بین همه ی اقشار جامعه و همه ی سنین خصوصاً کودکان و اطفال وجود دارد. روکش، ارتودنسی و ایمپلنت، جرم گیری دندان، پرکردن دندان و مشکلات دهانی مانند سوزش دهان و سایر کارها با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در مراجعه به دندانپزشک باید مد نظر باشد تا رضایت کامل حاصل شود. تمام خدمات دندانپزشکی به خوبی ارائه نمی شوند مگر اینکه توسط بهترین دکتر دندانپزشک که کارکشته و البته با اخلاق باشد، انجام گیرد. در مقاله ی حاضر سعی کردیم تا ویژگی های دندانپزشک خوب و بهترین کلینیک دندانپزشکی را ارائه کنیم.

چگونه می­ توان یک دندان­پزشک خوب پیدا کرد

بهداشت دهان یک جنبه با اهمیت از زندگی است، و در این رابطه نباید از هیچ چیزی فروگذار کرد. به هر حال پیدا کردن یک دکتر دندانپزشک خوب موضوعی است که دارای پیچیدگی خاص بوده و باید برای آن اقدامات احتیاطی لازم انجام شود. شما باید حتماً به دنبال پیدا کردن یک دندان­پزشک زیبایی خوب باشید، مشابه حالتی که به دنبال یک عینک می­گردید یا به دنبال یک دکتر خوب هستید. پیدا کردن بهترین دکتر دندانپزشک در این حالت معادل دسترسی به سطح بالایی از مراقبت­های مربوط به دندان است! بهداشت دندان یکی از الزامات اساسی برای حفظ سلامت کلی دهان در بین اعضای بدن است. برای دستیابی به سطح مراقبت کافی برای دندان، لازم است شما از خدمات یک دندان­پزشک خوب برای اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی، ایمپلنت دندان، کشیدن دندان و … استفاده کنید، ولی احتمالاً پیدا کردن بهترین دکتر دندان­ پزشک یا متخصص ایمپلنتدر شهر می­تواند در عمل بسیار سخت و دشوار باشد.

تحقیقات خود را انجام دهید. از دوستان و خانواده خود درباره پیشنهاد یک دندان­پزشک خوب که قبلاً از خدمات وی استفاده کرده­اند، سوال و پرس و جو کنید. این افراد ممکن است دندان­پزشکی را سراغ داشته باشند که برای مدت طولانی به وی مراجعه می­کنند و به نظر آنها خدمات وی استثنایی است.

محیط وب را جستجو کنید. استفاده از اینترنت یک روش آسان برای کسب اطلاعات زیاد درباره خدمات مختلف قابل دسترسی در این حوزه است، بدون اینکه زمان زیادی از شما تلف شود.

از دکتر خود بپرسید. یا از برخی مراکز بهداشتی و درمانی معروف فهرستی از پیشنهادات در این رابطه را دریافت کنید.

با یک دکتر ارتودنسی یا یک متخصص بیماری­های دهان مشورت کنید. این متخصصان می­توانند بهترین راهنمایی را درباره بهداشت ارتودنسی و پیدا کردن بهترین دندان­پزشک به شما ارائه کنند.

راهنمایی­های جمع­ آوری شده را دنبال و بررسی کنید. با کلینیک­ها تماس بگیرید و از آنها درباره نوع خدمات، تکنولوژی مورد استفاده، نرخ هزینه­ های خدمات درمانی مختلف و موارد مانند آن سوال کنید.

وبلاگ­ها را مطالعه کنید. وبلاگ­های ایجاد شده توسط دندان­پزشکان و دکتر ارتودنسی را جستجو کرده و محتویات آنها را مطالعه کنید.

هنگام جستجو به دنبال جزئیات زیر باشید

سابقه کاری دندان­پزشک مورد نظر شما چند سال است؟ هر چه تجربه دکتر دندانپزشک کودکان بیشتر باشد، احتمالاً کیفیت خدمات وی نیز بهتر است! موقعیت جغرافیایی و محل مطب دندان­پزشک را بررسی کنید و نزدیکی آن با محل زندگی خود را مورد توجه قرار دهید.

گزینه­ ها و انتخاب­هایی که هنگام مراجعه به دندان­پزشک امکان استفاده از آنها وجود دارد.

تکنولوژی مورد استفاده برای درمان توسط دندان­پزشک.

هزینه و بهای استفاده از خدمات درمانی (حق ­الزحمه دندان­پزشک).

محیط کاری کلینیک دندان­پزشکی.

بیمه و سایر مزایای درمانی مربوط به آن (در صورت وجود).

ویژگی­های یک دندان­پزشک خوب

در عمل تردیدی وجود ندارد که یک فرد باید با تعداد زیادی از ابزارها و روش­های مختلف برای دندان­پزشک شدن یا اشتغال به سایر انواع خدمات حرفه­ای دندان­پزشکی آشنا باشد، اما مطمئناً دندان­پزشکی چیزی بیشتر از جمع­آوری ساده ابزارها و آشنایی با روش­های درمانی در یک دانشکده دندان­پزشکی است. بهترین دندانپزشک باید نه تنها دارای دانش کافی برای انجام وظایف حرفه ­ای خود باشد، بلکه علاوه بر این باید از یک مجموعه از ویژگی­های ذاتی دیگر برخوردار بوده یا این ویژگی­ها را در خود پرورش دهد.

اولین ویژگی که یک دندان­پزشک خوب باید داشته باشد، برخوردار بودن از احساس رضایت هنگام کمک به دیگران است. مسئولیت اصلی هر دندان­پزشک خوب کمک به افراد برای نگهداری از دندان­ها و تسکین درد و مسائل مربوط به بیماری­های دهان و نیز سایر مشکلاتی است که ممکن است در این رابطه برای افراد ایجاد شود. یک دندان­پزشک نباید فقط در انجام وظایف خود به فکر وجه یا پولی باشد که برای ارائه خدمات تخصصی دریافت می­کند، بلکه علاوه بر این باید به دنبال کمک به افراد باشد. در این رابطه احساس رضایت هنگام کمک به دیگران به این دلیل اهمیت دارد که کسانی که به سادگی در انجام فعالیت­های دندان­پزشکی به دنبال پول هستند مطمئناً پزشک خوبی نخواهند بود و به ندرت احتمال دارد بتوانند بیماران و پولی را که به دنبال آن هستند، بدست آورند.

دومین ویژگی که بهترین دکتر دندانپزشک باید داشته باشد اعتماد به نفس و اطمینان در رفتار و عملکرد است. در عمل بسیاری از افراد بیمار نسبت به خدمات دندان­پزشکی احساس راحتی نمی­کنند یا حتی در برخی موارد، از این خدمات وحشت دارند. این عدم راحتی یا ترس معمولاً در نتیجه این حقیقت ایجاد می­شود که افراد بطور طبیعی احساس خوبی از روش­های درمانی مورد استفاده در دهان ندارند و احتمالاً این موضوع می­تواند به خاطر وجود عقاید نادرست باشد که مطابق آنها دندان­پزشکی از عملکرد ضعیف­تر نسبت به سایر علوم برخوردار است (این اعتقاد مربوط به خرافاتی است که مطابق آنها دندان­پزشکی ریشه در هزاران سال فعالیت دارد که از این تجربیات در حال حاضر استفاده نمی­شود). به هر حال، دندان­پزشکی که دارای سطح بالای اعتماد به نفس و اطمینان است معمولاً توانایی کاهش مقدار از ترس افراد و ایجاد احساس راحتی و امنیت بیشتر در مطب خود را دارد.

سومین ویژگی یک دندان­پزشک خوب و دندان پزشک کودکان مربوط به برخورداری از مهارت­های بین فردی است. یک دندان پزشک نه تنها باید راحتی بیمار خود را در طول انجام عملیات درمانی تامین کند و حواس وی را تا حد ممکن به مسائل دیگر جلب کند، بلکه علاوه بر این باید مشکلات احتمالی موجود در دهان بیمار را برای وی توضیح دهد، روش­هایی که برای اصلاح مشکل می­توان استفاده کرد را مشخص کند و نیز بیان کند چه تکنیک­هایی برای اجتناب از بروز مشکل در آینده برای فرد قابل استفاده است.

چهارمین ویژگی بهترین دکتر دندانپزشک باید تمایل و توانایی وی برای دنبال کردن یک روش درمانی مناسب است. یک دندان­پزشک مجبور است از یک مجموعه خاص از روش­ها و رویه­های درمانی برای حفاظت یا درمان مشکلات موجود در دندان فرد استفاده کند و هر گونه انحراف از این روش­های استاندارد نه تنها می­تواند سلامتی بیمار را در معرض خطر قرار دهد، بلکه علاوه بر این می­تواند منجر به تعقیب قانونی پزشک در دادگاه شود.

پنجمین ویژگی یک دندان­پزشک خوب مربوط به توانایی وی برای سخت­گیری در فعالیت­های درمانی و نیز توجه به جزئیات فعالیت است. یک دندان­پزشک باید توانایی پیش­بینی مشکلات بسیار کوچک را داشته باشد که امکان بی­ توجهی به آن برای یک فرد عادی بسیار زیاد است و هنگام شناسایی این مسائل باید توانایی اطلاع از چگونگی حل هر یک از مشکلات شناسایی شده را داشته باشد.

ششمین و آخرین ویژگی کیفی بهترین دندانپزشک در وجود سطح هماهنگی مناسب و چالاکی در انجام فعالیت­های درمانی است. این ویژگی در عمل یکی از مهمترین ویژگی­های مورد نیاز برای یک دندان­پزشک خوب است، زیرا در عمل دندان­پزشک نیاز به انجام حرکت­های جزئی باورنکردنی در دهان بیمار برای حذف و یا اصلاح مسائل شناسایی شده دارد. در این رابطه یک خطای ساده و ناچیز می­تواند مشکلات دائمی برای دهان یا دندان بیمار به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید، رضایت در کمک به هم نوع، اعتماد به نفس، مهارت های بین فردی، استفاده از روش مناسب، توانایی در پیش بینی از حوادث غیر منتظره و در آخر مهارت و چالاکی از ویژگی های یک دندان پزشک خوب به شمار می روند. چنین دندانپزشکی را می توان با تحقیق و پرس و جو در میان دوستان و آشنایان و همچنین جستجو در اینترنت و یا حضور در مطبش شناخت. یک دکتر دندانپزشک خوب یا متخصص ایمپلنت در ایجاد تعادل روانی به خصوص در بین کودکان و اطفال می تواند نقش به سزایی در هنگام مراجعه داشته باشد. همواره سعی کنید بهترین دندانپزشک را انتخاب کنید تا به نتایج مناسبی دست پیدا کنید.

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید