WomanLeaningInPain

درد لگن بیماری شایعی است که مشکلات مختلفی باعث آن می شوند. محل خاص بروز درد لگن می تواند برای پیدا کردن علت آن کمک مفیدی باشد. مشکلات مفصل لگن می تواند باعث بروز درد در داخل لگن و یا کشاله ران شود.

علت و دلایل

آرتریت ها

– آرتریت روماتوئید جوانان

– استئوآرتریت

– آرتریت پسوریازیس

– آرتریت روماتوئید

– آرتریت عفونی

آسیب ها

– بورسیت (التهاب کیسه مفصلی)

– دررفتگی مفصل لگن

– شکستگی استخوان لگن

– پارگی لبروم مفصل لگن

– فتق کشاله ران

– پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن

– التهاب تاندون ها

فشردگی اعصاب

– فتق دیسک

سیاتیک

– تنگی کانال نخاع

– درد بیرون ران در اثر آسیب عصب ران

– التهاب مفصل لگن خاصره ای خاجی

سرطان ها

– سرطان متاستاز (پخش سرطان در بدن) که به استخوان ها رسیده است

– سرطان استخوان

– لوسمی (سرطان خون)

سایر مشکلات

– استئومیلیت (عفونت استخوان)

– پوکی استخوان

– راشیتیسم

– التهاب روکش مفصل (التهاب غشای سینوویال)

– استئونکروز (مرگ سلول های استخوان)

– ضعف تدریجی سر استخوان ران در محصل اتصال ران به لگن

درمان با حرکات ورزشی

نجام نرمش و تمرینات ورزشی از مهمترین مراحل بازپروری بعد از بسیاری از اعمال جراحی ارتوپدی است. بعد از اعمال جراحی تعویض مفصل زانو، بعد از اعمال جراحی که برای درمان شکستگی های ناحیه لگن (مفصل ران) بکار می رود و در بسیاری جراحی های دیگر انجام نرمش از نیازهای اساسی است و بدون انجام درست نرمش ها نتیجه درمان ناقص خواهد ماند.

انجام نرمش ها مانع ایجاد بسیاری از عوارض درمانی خواهد شد، موجب می شود لنگش بیمار خیلی زود برطرف شود و با انجام آن ها بیمار خیلی زودتر می تواند به زندگی طبیعی خود برگردد. نرمش های لگن در درمان بسیاری از بیماری های لگن و دردهای ناشی از آن ها هم کاربرد دارد.

نرمش های لگن به دو دسته نرمش های کششی و نرمش های تقویتی تقسیم می شوند. هدف از انجام نرمش های کششی همانطور که از نام آن ها پیدا است کشش عضلات، تاندون ها و رباط های اطراف مفاصل لگن است. با کشش این بافت ها قابلیت انعطاف آن ها افزایش یافته و دامنه حرکتی مفصل بهبود میابد. فشار بر روی بسیاری از بافت ها کم شده و درد بیمار کاهش میابد.

از طرف دیگر نرمش های تقویتی با قوی تر کردن عضلات اطراف مفصل ران موجب کاهش فشار به مفصل و در نتیجه کاهش درد بیمار می شود و همچنین انجام آن ها بعد از اعمال جراحی لگن موجب کاهش لنگش بیمار و بازگشت سریعتر وی به فعالیت های عادی زندگی می گردد.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”

مشاوره رایگان