مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

دانستنیهای شرعی رحم اجاره ای

بیشتر از 10 سال است که این اجاره کردن و اجاره دادن برای عده ای شده راهی برای خوشبختی؛ یک طرف که نابارور است در ازای پولی که می دهد و چند ماهی که دندان روی جگر می گذارد بالاخره فرزندش را در آغوش می کشد و یک طرف 9 ماه بار شیشه می برد و با پولی که از اجاره دادن تکه ای از بدنش می گیرد زخم های زندگی اش را تیمار می کند.

این دو زن، کار هم را راه می اندازند، این وسط هم عده ای که گیرنده و دهنده رحم را به هم وصل می کنند به عنوان واسطه، حق دلالی می گیرند و کارهای دو طرف را پیش می برند.

ظاهر داستان رحم اجاره ای یا حقوقی ترش، رحم جایگزین، داستانی آسان و گره گشاست، ولی کسانی که در این ماجرا افتاده اند سختی هایش را کمتر از شیرینی اش نمی یابند.

مشکل اصلی اعتماد است، دیوار بدبینی بین دو طرف این معامله بلند است، دهنده و گیرنده خیلی سخت به هم اعتماد می کنند و با وسواس زیاد پیش می روند. اجاره کنندگان رحم جایگزین البته بدبین تر و وسواسی ترند، چون نمی دانند زنی را که برای پرورش فرزند خود انتخاب می کنند تا چه حد برای جنین آنها دل می سوزاند.

ولی به هر حال تاکنون زوج های زیادی پای معامله با دارندگان رحم جایگزین رفته اند و نتیجه هم گرفته اند.

65555

رعنا یکی از همین دلال هاست که به ما می گوید چهار نفر از زنانی که رحم اجاره می دهند و با او کار می کنند، اکنون چهار پنج ماهه حامله اند.

زهرا هم با تعدادی از زنان اجاره دهنده کار می کند و می گوید چند ماه پیش یکی از این زنان اجاره دهنده وضع حمل کرده و نوزاد را بی عیب و نقص به پدر و مادرش تحویل داده است. با این حال روایت زنان اجاره دهنده ای که حاضر نمی شوند پس از تولد نوزاد او را به پدر و مادر اصلی اش بازگردانند یا قبل از به دنیا آمدن نوزاد، بی خبر می گذارند و می روند یا در طول دوران بارداری به سلامت خود و جنین بی توجهی می کنند، دهان به دهان بین زوج های نابارور می چرخد و این دیوار بی اعتمادی به اجاره دهندگان را بلندتر می کند.

دلالان رحم اجاره ای اما می گویند این فقط مشتریان نیستند که گاهی سرشان کلاه می رود، که برخی زوج ها نیز ریگ به کفش دارند و دلال و صاحب رحم اجاره ای را یکجا دور می زنند. زهرا می گوید تا به حال چند مورد برایش پیش آمده که زوج ها وسط کار ول کرده اند و رفته اند و بعد معلوم شده با هم اختلاف پیدا کرده اند و قید بچه دار شدن را زده اند، سرانجام آن جنین بلاتکلیف درون رحم اجاره ای هم شده سقط.

ولی با این حال احتمال سوءاستفاده و تو زرد درآمدن از جانب اجاره دهندگان رحم محتمل تر از مشتری هاست، چون آنها سواره اند و مشتری پیاده، گرچه اولین حرف دلال ها این است که زنان اجاره دهنده قابل اعتمادند و مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

محمد و همسرش یکی از متقاضیان استفاده از رحم اجاره ای اند. آنها می ترسند اجاره دهنده مورد نظر اعتیاد داشته باشد یا دخانیات مصرف کند یا بدتر این که مشکل اخلاقی داشته باشد و آن طور که تضمین می دهد پایبند اخلاقیات نباشد.

آنها حق دارند نگران باشند چون رفتارهایی از این جنس بشدت موفقیت روش رحم جایگزین را به مخاطره می اندازد، چنانچه صفیه عشوری مقدم، متخصص زنان، زایمان و نازایی به ما می گوید گرچه جنینی که در رحم مادر جایگزین لانه گزینی می کند ویژگی های ژنتیکی پدر و مادر واقعی را دارد و هیچ شباهتی به صاحب رحم اجاره ای ندارد، ولی اگر این اجاره دهنده مثلا سیگار دود کند، باعث کاهش وزن جنین می شود و اگر شرایط روحی خوبی نداشته باشد و آرامش خود را حفظ نکند، بر خلق و خوی نوزاد اثر می گذارد.

دلال ها ولی می گویند زنانی که معرفی می کنند هیچ کدام از این مشکلات را ندارند و مادری کردنشان برای جنین مهمان، تضمینی است اما با وجود همه این تضمین های شفاهی، دیوار بلند تردید و بددلی در میان اجاره کنندگان رحم وجود دارد، هرچند برای تحقق رویای بچه دار شدن چاره ای جز اعتماد کردن ندارند و با وجود همه سختی ها و ترس ها در این راه گام برمی دارند.

زوج هایی که به دلایلی چون نبود رحم در بدن زن، وجود فیبرم های متعدد رحمی یا ابتلای او به بیماری های پیشرفته مزمن مثل اختلالات تنفسی و قلبی امیدشان برای بچه دار شدن را از دست می دهند، سه راه پیش رو دارند: این که قید فرزنددار شدن را بزنند، به فرزندخوانده فکر کنند یا اسپرم همسر و تخمک خود را در آزمایشگاه لقاح دهند و در رحم زنی دیگر بکارند.

55656565656

دانستنیهای شرعی رحم اجاره ای

.زوج ها تحت چه شرایطی قادر به استفاده از رحم اجاره ای هستند ؟

قطعا پس از بررسی های پزشکی ، به زوج نابارورتوصیه می شود که  برای بچه دار شدن از چه روشی می توانند استفاده کنند ،اما حقیقتا زوجی نیازمند واقعی دریافت رحم جایگزین است که

1- به هر دلیل فاقد رحم باشد یا سقط های مکرر بدون علت داشته باشد

2- چسبندگی شدید رحمی که  مانع بارداری شود،داشته باشد

3–بیماری هایی که هنگام بارداری جان مادر به مخاطره بیفتد، مانند :شریان ریوی ،عارضه پیشرفته قلبی ،کبدی داشته باشد

4– یا بیماری هایی که در اثر سرطان و بسیاری از علل دیگر ایجاد شده باشد،بنابراین بدون علت و صرف اینکه مادری علاقه ای به خود فرزند آوری نداشته باشد، استفاده از روش های باروری امکان پذیر نیست .

آیا مراحل درمانی خاصی برای اهدا نیاز است ؟

بله . قبل از هراقدامی باید صلاحیت اخلاقی فرد مورد نظر و همسر وی تایید شود ضمن اینکه اغلب خانمی برای اهداء انتخاب می شود که با شوهر،همسر قانونی و رسمی یکدیگر باشند و در موارد بسیار نادر به دلیل تبعات اجتماعی آن ،برای دریافت رحم اجاره ای از خانمی که به هر دلیل مجرد است ،استفاده می شود .پس از اینکه آزمایشات مربوط به بیماری های مقاربتی ، ایدز و هپاتیت انجام شد ،بررسی های کروموزومی و ژنتیکی و بعد از آن معاینه و سنوگرافی ، عکس از رحم و به طور کلی تمامی اقدامات موشکافانه برای تایید سلامتی فردی که قرار است رحمش اجاره گرفته شود، مرحله به مرحله انجام می شود .

بعد از آن باید مفاد فرم قرارداد رحم جایگزین مبنی براینکه پس از زایمان، فرد هیچ حقی نسبت به نوزاد ندارد یا چنانچه نوزاد نقصی با علت محیطی داشت پدر و مادر حقیقی نمی توانند از تحویل آن خودداری کنند و موضوعاتی از این دست ،توسط وکیل و کارشناس مربوطه به طور دقیق  قرائت و به امضاء طرفین برسد و در مجموع نوبت به مرحله آماده سازی رحم  با خوراندن دارو به فردی می شود که قرار است جنین را نگهداری کند از آن طرف به مادری که توانایی بارداری ندارد نیز برای تقویت ورشد تخمک ها دارو تجویز می شود ،نمونه اسپرم مرد شستشو و پس از جدا سازی اسپرم های سالم طی مراحلی با تخمک لقاح داده می شود و بعد از آماده سازی به رحم منتخب شده انتقال می یابد .البته این احتمال هم وجود دارد که حاملگی انجام نشود  .

چند درصد احتمال ایجاد نقص در نوازدی که با رحم اجاره ای متولد می شوند ،وجود دارد ؟

البته تست های غربالگری ژنتیکی که امروزه انجام می شود، شانس تولد چنین نوزادانی را بسیار کاهش می دهد، اما چنانچه قبل از هفته 17 -16 عدم سلامت جنین محرز شد، با مجوز رسمی از پزشکی قانونی سقط انجام می شود به هر ترتیب گاهی  ممکن است جنین در اثر عوامل محیطی دچار ناهنجاری شود که این احتمالات در قرارداد ذکر شده و والدین اصلی نوزاد حق صرف نظر از وی را ندارند .

گفته می شود داروهایی که ضمن بارداری باید مصرف شوند، برای جنین عوارضی به همراه دارد .این گفته تا چه حد صحت دارد؟

بله . از طرفی مصرف دارو برای فردی که رحمش جایگزین می شود، ضروریست .با این هدف که رحم تحت کنترل تیم پزشکی قرار گیرد زیرا نمی توان از تخمدان خود فرد (رحم دهنده )استفاده شود و با غیر فعال کردن تخمدان احتمال سقط کاهش می یابد ،اما عوارضی که ممکن است در اثر مصرف این داروها بر جنین ظاهر شود ،لب شکری نقص عضو – یا ناهنجاریهای مخفی است که البته احتمال آن بسیار اندک است .

تغذیه کودک پس از تولد چگونه است :

از آنجا که پس از تولد سریعا کودک از مادر خوانده جدا می شود ،مادراصلی با مصرف دارو توانایی شیر دهی پیدا کرده و کودک با شیر مادر اصلی تغذیه می شود .بنابراین لزوما همه بچه های رحم اجاره ای شیر خشکی نیستند .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)