edam001

لنف ادم تورم غیر طبیعی عضو، ناشی از تکامل ناقص بافت لنفاوی یا آسیب بافت لنفاوی می باشد. لنف ادم بیماری مزمن و آسیب رساننده ای می باشد. اگر چه لنف ادم بطور کامل قابل درمان نیست اما به راحتی می توان آن را کنترل کرد.

بیماری لنف ادم تورمی ناشی از یک سیستم لنفاوی معیوب است. سیستم لنفاوی معیوب ممکن است درنتیجه‌ی یک سیستم لنفاوی درست رشد نکرده یا آسیب دیده و ضربه دیده باشد. این مشکل ممکن است روی هر بخشی از بدن تأثیر بگذارد اما اغلب بصورت ورم بازو یا ورم پا دیده می‌شود. به منظور فهمیدن اینکه چگونه لنف ادم اتفاق می‌افتد، داشتن یک دید کلی از سیستم لنفاوی مهم است؛ اینکه سیستم لنفاوی چیست و چگونه کار می‌کند.

بدون درمان موثر به تدریج عضو دچار لنف ادم بزرگ و بزرگتر شده . پوست متورم عضو ،قابلیت ارتجاع خود را از دست داده و به تدریج ظاهر آن تغییر می کند.

لنف ادم کنترل نشده می تواند سبب عفونت هایی شود که حتی زندگی را به مخاطره بیندازد. با درمان زود هنگام و مداوم پیشرفت بیماری بطور مشخصی آهسته شده و آسیب های بافتی به حداقل می رسد. هرچه درمان لنف ادم سریعتر آغاز شود شانس بهبودی بالاتر است.

تورم یا ادم پاسخ طبیعی بدن به یک آسیب مثلا “رگ به رگ شدن” می باشد. این تورم ناشی از جریان یک مایع کم پروتیین  به ناحیه آسیب دیده است و قسمتی از روند بهبودی می باشد. در طی مراحل بهبودی آسیب ،مایع اضافی به تدریج از محل جذب شده و تورم از بین می رود. اما تورم ناشی از لنف ادم بدین گونه عمل نمی کند. این تورم توسط لنفی که قادر نیست از بافت خارج شود ایجاد می گردد. این مایع پر پروتئین محیط بسیار مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند اگر میکروبی از طریق آسیب پوستی وارد عضو شود به سرعت در مایع لنفی تکثیر میابند و می تواند منجر به عفونت شدید شود.

مرحله بندی لنف ادم

مرحله اول: در این مرحله بافت ها نرم است و pitting وجود دارد. تورم ممکن است بطور موقتی با بالا بردن عضو کاهش یابد. اما تورم به سرعت بازمی گردد. در این مرحله با درمان ، بهبودی به سرعت رخ می دهد.

در مرحله دوم لنف ادم بافت ها سفت تر به نظر می رسد. و با فشار وارد کردن بر عضو فرورفتگی کوچکی ایجاد می شود.

تغییرات بافتی در این مرحله ،‌خطر تورم بیشتر ،فیبروز، عفونت و  مشکلات پوستی را افزایش می دهد.فیبروز تشکیل بافت های شبیه به محل التیام زخم می باشد که سبب می شود بافت سخت شود.

مرحله دوم لنف ادم با درمان دقیق و مداوم بهبود می یابد.

در مرحله سوم لنف ادم و فیبروز بافتی موجب سفتی شدید و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی  و نرمال بافت می شود. این تغییرات سبب ایجاد چین هایی در پوست و عضو شده و ظاهر آن را نیز تغییر می دهد. افزایش این چین های پوستی سبب ایجاد عفونت های قارچی و زخم هایی می شود که به سختی بهبود می یابد. مرحله سوم لنف ادم با مراقبت و درمان دقیق رو به بهبودی رفته و می تواند از بدتر شدن و ضعیت عضو جلوگیری کند. اما به ندرت ممکن است به وضعیت قبلی برگردد.

مشکلات ناشی از لنف ادم

لنف ادم فرد مبتلا را مستعد به مشکلات متعددی می کند.

-عفونت پوستی مثل سلولیت ،بادسرخ ،پای ورزشکار و قارچ ناخن

– ایجاد مشکلات ارتوپدی و  بدتر کردن مشکلات ارتوپدی قبلی به علت متورم شدن عضو.

-ایجاد مشکلات پوستی مثل فیبروز،‌هیپرکراتوز(شاخی شدن پوست)

– لنفانژیوسارکوم :سرطان بسیار کشنده و خطرناک که در موارد لنف ادم درمان شده رخ می دهد.

این مشکلات ناشی از لنف ادم ممکن است دردناک ، ناتوان کننده و یا حتی کشنده باشد. درمان و سپس انجام توصیه ای پزشک ، درمانگر باعث کم شدن ورم عضو و کاسته شدن از خطر کلیه این مشکلات می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان