مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

ترمیم و کشیدن دندان شیری

children

مقدمه

دندان های شیری 20 دندان اولیه کودک هستند. زمان دندان در آوردن بچه در کودکان مختلف، متفاوت است اما معمولا به تدریج  بعد از سن 6 سالگی، دندان های دائمی به جای آنها قرار می گیرند. دندان های شیری کودکان بعد از مدتی دچار خرابی و پوسیدگی می شوند و یا ممکن است بر اثر ضربه دچار لقی و شکستگی شوند و نیاز به کشیدن  و یا ترمیم آنها با استفاده از روش هایی مانند پر کردن دندان یا ترمیم ریشه (عصب کشی) باشد. بسته به اینکه دندان کشیده شود و یا اینکه کدام روش برای ترمیم دندان انتخاب شود، هزینه درمان و کشیدن دندان متفاوت خواهد بود. کشیدن زود هنگام دندان ها ممکن است عوارضی داشته باشد.

ایا دندان شیری باید کشیده شود؟

نشانه های متعدد برای کشیدن دندان شیری وجود دارد. انتخاب اینکه دندان کشیده شود یا بازگرداننده شود یا اصلا درمان صورت نگیرد یک تصمیم مشترک است که بستگی به نظر دندانپزشک و بیمار دارد. در کودکان فرایند تصمیم گیری ممکن است ساده یا دشوار باشد. در مواردی که دندان نیاز به ترمیم مجدد دارد یا عفونت کرده است به راحتی میتوان تصمیم به کشیدن دندان گرفت و یا در مواردی که دندان به علت ضربه شکسته باشد یا تجربه لق شدن دندان را داشته باشید نیز میتوان دندان را کشید ولی در هر صورت باید عوامل دیگر در نظر گرفته شود.
واضح است که بهترین راه برای مدیریت پوسیدگی های پیشرفته در دندان جلوگیری از پوسیدگی در اولین مراحل پوسیدگی است. مسواک زدن روزانه دندان و مراقبت در منزل، معاینات منظم دندانپزشک اطفال و کنترل مصرف قند فرآوری شده برای جلوگیری ازپوسیدگی نیز مهم است. کشیدن دندان موقعی انجام میشود که ترمیم دندان شیری دلیل پوسیدگی گسترده امکان پذیر نباشد و دندان قابل پرکردن و ترمیم نباشد. طی مراحل کشیدن دندان های شیری نیز زمانی که پوسیدگی منجر به ایجاد عفونت و تشکیل ابسه در ریشه دندان  شده باشد ،اجتناب ناپذیر است.
سن کودکان برای تصمیم گیری در باره کشیدن دندان شیری کودکان نیز مهم است و توانایی کودک برای همکاری در طی روند درمان باید درنظر گرفته شود. در صورتی که یک درمان طولانی مدت مثل بازسازی دندان با پوسیدگی پیشرفته و یا درمان ریشه دندان شیری کودکان (عصب کشی دندان شیری) نیاز باشد همکاری قابل توجهی از کودکان مورد نیاز است. در نهایت نتیجه درمان های تهاجمی در سنین جوانی بستگی به تحمل افراد بعد از پروسه دندانی طی شده دارد. این ممکن است نگرش کودکان را نسبت به پروسه های دندانی و عصب کشی دندان  منفی کند و انجام روش های غیر تهاجمی درمانی را در اینده مشکل کند.
در درمان های ارتودنسی ممکن است نیاز به کشیدن دندان های شیری باشد. شلوغی دندان ها درکودکان نیز ممکن است به کشیدن دندان های شیری منجر شود. با یک برنامه ریزی استراتژیک میتوان با کشیدن دندان ها فضای لازم برای دندان های دائمی را برای رشد اماده کرد انجام این عمل ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی و اصلاح طرح لبخند در اینده را کم کند.
زمان قبل از افتادن طبیعی دندان باید درنظر گرفته شود. دیر افتادن دندان ها ممکن است بر رویش دندان های دائمی و زمان درمان ارتودنسی تاثیر گذار باشد و این امکان وجود دارد که زمان باقیمانده برای افتادن دندان ها را تعیین کرد. زمان افتادن دندان در کودکان مختلف متفاوت است و در برخی از کودکان این زمان ممکن است دیرتر یا زودتر باشد. وقتی مشخص شود که دندان های دائمی در طی چند ماه اینده یا کمتر رشد میکنند، بعد از ان شرایط برای افتادن طبیعی دندان شیری مساعد میشود. فضا نگهدارنده جا را برای رویش دندان‌های دائمی حفظ می‌کند. اگر دندان شیری کودک زودتر از آن که دندان دائمی برای خارج شدن از لثه آمده شود، بیفتد یا از دست برود، باید از فضا نگهدار دندان در کودکان به جای دندان شیری استفاده کرد. اگر دندان شیری زودتر از موعد بیفتد، ممکن است دندان آسیاب دائمی به جای درآمدن در فضای مختص به خود در این فضای خالی دربیاید. به این ترتیب زمانی که دندان‌های دائمی بیشتری آماده جوانه زدن باشد، فضای کافی برای درآمدن آن‌ها وجود نخواهد داشت، چون دندان آسیاب جای آن‌ها را پر کرده است. دندانپزشکان برای جلوگیری از نامرتب شدن دندان‌ها توصیه می‌کنند که از فضا نگهدار دندان شیری برای باز نگه داشتن فضای دندان غائب استفاده شود.

علائم و نشانه های عفونت دندان شیری

درد شایعترین نشانه مشکلات در دندان است. دندان درد میتواند خود به خود و متناوب باشد و در صورت ابسه دندان این درد بیشتر است که با تخلیه ابسه دندان این درد کمتر میشود. اگر درد ازبین برود نشان دهنده این نیست که مشکل دندان رفع شده است. این نمایانگر این است که بدن با عفونت ها همچنان درگیر است و مشکل هنوز باقی است. این عفونت میتواند رشد و ظاهر دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار دهد و در سلامت کلی کودک تاثیر گذار باشد.
خونریزی و تورم نشانه های دیگری از اسیب یا عفونت است. تورم ممکن است همراه با برامدگی لثه باشد. تاج دندان در این موارد ممکن است اسیب ببیند و یا ترک بخورد و یا کلا از بین برود . باتوجه با اسیب دندان ،دندان درد کودکان میتواند متفاوت باشد و حتی در مواقعی که درد وجود ندارد ممکن است اسیب وجود داشته باشد. گاز گرفتن و جویدن ممکن است دردناک شود و کودکان در برابر غذا خوردن مقاومت کنند. اگر در زمان رشد یک دندان دائمی عفونتی وجود داشته باشد میتواند منجر به بدشکلی دندان دائمی یا تغیر رنگ دندان شود. در این موارد همواره سرنوشت دندان دائمی باید در اولویت قرار داده شود.
تحرک و تغیر رنگ در دندان ها باید ارزیابی شود. زیرا که در دندان های سست ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد. دندان های شیری که ضربه خورده اند اما نشانه هایی از نکروز و یا عفونت حاد ندارند ممکن است در طول زمان دیده شوند. تغیر رنگ به سیاه ،قهوه ای و یا خاکستری که دلیل بر خونریزی و تجزیه سلول های خونی است ممکن است دیده شود. این علائم ممکن است برای کشیدن دندان در نظر گرفته شود.

عوارض

اکثر کودکان با کشیدن دندان های شیری کنار میایند و عوارض و عواقبی برای آنها ندارد. از دست دادن دندان های شیری در موارد بد فرمی ها و ازدحام دندان ها ممکن است به صورت زودرس انجام بگیرد. کشیدن دندانهای شیری به ویزه دندان های خلفی به دندانهای دائمی در حال رشد اجازه میدهد در فضای باز جلو رشد کنند و باعث میشود به دندان های دیگر مانند دندان های جلویی و دندان های نیش فشار وارد کند و فضای فک را تنگ کند. درنهایت در رشد دندانهای دائمی دیگر اثر گذار خواهد بود. ممکن است درمان ارتودنسی در این موارد نیاز شود. بعد از کشیدن دندان ممکن است یک دستگاه نگهدارنده فضا توسط دکتر دندانپزشک کودکان برای کودک در نظر گرفته شود تا از تغییر جایگاه دندان های دائمی در حال رشد جلوگیری شود.

هزینه

قیمت کشیدن دندان کودک و ترمیم دندان های شیری، بسته به اینکه کدام دندان باید کشیده شود یا ترمیم شود و نحوه ترمیم آن چگونه است متفاوت است. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر منتظری و یا تماس با کلینیک و دریافت مشاوره، علاوه بر کسب اطلاعات مورد نیاز برای کشیدن دندان کودکان، از هزینه آن نیز مطلع شوید. در صورتی که محل پوسیدگی دندان، جایی بین دندان‌های کودک شما باشد، احتمال آن که پوسیدگی دندان دوباره بازگردد، زیاد است و بنابراین لازم است که پرکردگی دندان بعد از مدتی تعویض شود که این موضوع هزینه ترمیم دندان را همچنان بیشتر می‌کند.

نتیجه گیری

اگر دندان های شیری کودک خراب و یا اینکه پوسیده شود و یا اینکه در اثر ضربه دچار لقی و شکستگی شود، نیاز به ترمیم و یا کشیدن دندان شیری است که با صلاحدید متخصص دندانپزشکی، روش مناسب انتخاب می شود و هر روش ممکن است هزینه و قیمت متفاوتی داشته باشد. اگر دندان ها به موقع کشیده نشوند ممکن است عوارضی داشته باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه کاشت دندان هم می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.