مشاوره رایگان در تلگرام از طریق شماره 09336970213

مرکز آموزش بیمار

6

آبا, 1393

لکه های سفید روی دندان

By: | Tags: | Comments: 0

آیا لکه ­های سفید ایجاد شده روی دندان فقط یک مسئله تاثیرگذار بر زیبایی فرد است یا یک مشکل مربوط به سلامتی می­باشد؟ خانمی از مراجعین من می گفت:

«من دو لکه سفید و خال سیاه روی دندان  بر روی هر یک از دندان­های جلوی خود دارم و . چگونه می­توانم از این لکه­ها خلاص شوم؟ به نظر می­رسد وضعیت این لکه­ ها هر روز بدتر می­شود و فکر می­کنم با مسواک زدن این لکه­ ها روشن­تر می­شوند. لطفا به من کمک کنید!» لکه‌های قهوه‌ای، سفید، زرد یا حتی سبز زمانی که بر روی دندان‌ها ایجاد شوند، می‌توانند خجالت‌آور باشند. دندان‌های لکه‌دار اغلب می‌توانند بر میزان اعتماد بنفس افراد در هنگام خندیدن و ظاهر کلی آنها تاثیر بگذارد.
جدا از دلایل زیبایی، برطرف کردن لکه قهوه‌ای روی دندان  و سایر لکه‌ها به این دلیل مهم است که این لکه‌ها می‌توانند به طرق مختلف بر سلامتی شما اثر بگذارند.

نگرانی این خانم درباره انواع لکه ­های دندان و لکه های سیاه روی دندان تعجب­ برانگیز نیست. اگر این خانم دارای احساسات مشابه در اکثر خانم­ها باشد، در حدود 62 بار در طول روز لبخند می­زند (بسیار بیشتر از میانگین تعداد دفعات لبخند زدن مردان که حدود 8 لبخند در روز است). بنابراین، احتمالاً این زن بطور عادی می­داند که در زمان لبخند زدن در نظر دیگران ظاهر و طرح لبخند مطلوبی ندارد و به همین خاطر دچار نگرانی شده  به دنبال اصلاح طرح لبخند خود است.

به هر حال، بطور خاص وجود لکه­های سفید و سیاهی دندان در دندان­ها  رایج و عادی است. شما ممکن است افرادی را بشناسید که دارای لکه­های سفید در دندان­های جلوی خود هستند یا ممکن است خود شما نیز به این عارضه بر روی دندان­هایتان مبتلا باشید.

لکه­ های سفید بر روی دندان­ها دقیقاً چه هستند؟

لکه­ های سفید بر روی دندان معمولاً نشان دهنده از بین رفتن ماده موجود بر روی سطح دندان است (مینای دندان). دندان­پزشکان به این موضوع به عنوان هیپوکلسیفیکاسیون اشاره می­کنند و لکه سفید روی دندان ناشی از این موضوع را هیپوپلازی می­نامند.

صرف نظر از نگرانی­های مربوط به حفظ زیبایی در بسیاری از افراد، این مشکل در واقع می­تواند باعث ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن دندان­ها نیز بشود. در حقیقت، دندان­پزشک ممکن است به شما بگوید اولین شواهد پوسیدگی دندان مربوط به ایجاد لکه­های سفید بر روی دندان­ها است… به این معنی که مینای دندان در محل لکه سفید روی دندان کودک دچار تغییر رنگ می­شود و از این نقاط، فرآیند پوسیدگی دندان شروع می­شود.

چه عواملی باعث ایجاد لکه­های سفید بر روی دندان می­شود؟

با توجه به اینکه دلایل مختلف و متنوع برای ایجاد لکه­های سفید وجود دارد، بهتر است دندان­پزشک وضعیت دندان­­های شما را بررسی کرده تا به این ترتیب بتواند دلیل اصلی ایجاد لکه­های سفید را تشخیص دهد.

علت ها و دلایل

 • خشکی دهان. اگر شما به خشکی دهان مبتلا هستید و بزاق کافی برای حفظ سطح پی هاش نرمال در دهان شما ترشح نمی­شود، اسیدهای ایجاد شده در نتیجه فعالیت باکتری­ها افزایش پیدا کرده و به دندان­های شما حمله می­کنند.
 • استفاده از غذاها و نوشیدنی­های اسیدی. لکه­های سفید می­توانند در نتیجه مصرف زیاد مواد غذایی و نوشیدنی­های اسیدی ایجاد شوند. برای مثال، اگر شما حجم زیادی از نوشیدنی­های تقویتی برای انجام فعالیت­های ورزشی مثل آب ویتامینه، نوشیدنی­های غیر الکلی، لیموناد، یا سرکه سیب استفاده می­کنید، سطح اسید بالای موجود در این نوشیدنی­ها می­تواند به سرعت باعث از بین رفتن مینا و مواد معدنی موجود در سطح دندان شما شود. استفاده از غذاها و خوراکی­های ترش که از لیمو یا سرکه تولید می­شوند نیز می­توانند باعث ایجاد این لکه­ها شوند.
 • رفلکس اسیدی معده. اگر شما از رفلکس اسیدی معده رنج می­برید، سطح اسید موجود در دهان شما بیشتر از سطح عادی آن خواهد بود. این محیط اسیدی می­تواند به دندان­ها آسیب وارد کرده و باعث ایجاد لکه­های سفید شوند.
 • ایجاد پلاک به خاطر عدم رعایت مناسب بهداشت دهان. پلاک یک لایه چسبنده و بدون رنگ از باکتری و مواد غذایی است که پس از خوردن کربوهیدرات­ها (همچون شکر و نشاسته) بر روی دندان ایجاد می­شود.
 • بیماری سیلیاک. این بیماری یک اختلال در سیستم خود ایمنی است که 4% جمعیت را تحت تاثیر قرار می­دهد. بیماری سیلیاک می­تواند باعث ایجاد لکه­های سفید بر روی دندان شود. برای مثال، اگر شما در ناحیه­ای زندگی می­کنید که آب آشامیدنی حاوی سطح بالای فلوراید است، احتمال ابتلای شما به این بیماری افزایش پیدا می­کند.
 • استفاده از نوارهای سفید کننده. گزارش­هایی وجود دارند که نشان می­دهد برخی از مارک­های نوار سفید کننده می­توانند باعث ایجاد لکه­های سفید شوند، به خصوص اگر این نوارها برای چند ماه بر روی دندان قرار بگیرند. این نوارها به شدت اسیدی هستند و در طول زمان می­توانند باعث از بین رفتن مینای دندان شوند.
 • ناهنجاری­های ژنتیک. در برخی موارد، لکه­های سفید موجود بر روی دندان شما می­توانند به خاطر ناهنجاری­های ژنتیک ایجاد شوند.
 • استفاده از سیم­کشی بر روی دندان. سیم­کشی دندان­ها نمی­توانند بطور مستقیم باعث ایجاد لکه­های سفید شوند، اما عدم رعایت مناسب بهداشت دهان در زمان استفاده از آنها می­تواند این مشکل را به همراه داشته باشد.

لکه­های سفید بر روی دندان­های کودک

فرزندان بسیار کوچک نیز می­توانند به لکه­های سفید بر روی دندان­های خود مبتلا شوند، اما دلیل این موضوع متفاوت از دلایل ابتلای افراد بزرگسال است. این مشکل معمولاً تحت عنوان تغییر رنگ دندان کودکان تازه راه افتاده شناخته می­شود و معمولاً در نتیجه بیماری، مصرف دارو، فقر ویتامین و کمبود برخی از مواد معدنی، استفاده از مقدار زیاد فلوراید، پوسیدگی دندان، عدم رعایت مناسب بهداشت دهان، و استفاده از برخی غذاهای خاص ایجاد می­شود.

سفید کننده های دندان

بسیاری از افراد تلاش می­کنند از روش­های خاص مربوط به سیستم­های متعدد سفید کننده دندان لکه­های سفید دندان را در خانه از بین ببرند. به هر حال انجام این کار می­تواند در برخی مواقع اشتباه باشد. آنچه در عمل اتفاق می­افتد این است که محصولات سفید کننده فقط دندان شما را سفید نمی­کنند، بلکه لکه­های سفید را نیز روشن­تر می­کنند و به همین خاطر فقط جلب توجه این لکه­ها را بیشتر می­کنند. بهترین راهکار برای حل این مشکل ملاقات با دندان­پزشک در اولین فرصت ممکن است. تا زمان ملاقات با دندان­پزشک، سعی کنید از غذاها و نوشیدنی­های اسیدی کمتر استفاده کنید و نکات حفظ سلامت دهان را رعایت کنید.

درمان

آنچه دندان­پزشک می­تواند برای درمان لکه های سفید روی دندان شما انجام دهد، بستگی به عوامل مختلف همچون اندازه لکه­های سفید، دلیل پیدایش آنها، وضعیت مینای دندان، یا کل تعداد لکه­ های سفید بر روی دندان کودکان و بزرگسالان دارد.

بهتر است شما هنگامی که برای اولین بار متوجه وجود این لکه­ها می­شوید به دندان­پزشک مراجعه کنید تا به این ترتیب از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. اگر وضعیت دندان شما در مراحل اولیه شناسایی شود، یکی از راه­های متداول برای حل مشکل روش میکرو ابریژن است.

دندان­پزشک با این روش می­تواند با استفاده از یک ماشین از جنس الماس لکه­های ایجاد شده را از روی دندان پاک کند و سپس ناحیه درمان شده را با مواد مخصوص بپوشاند. در برخی موارد، دندان­پزشک می­تواند از این روش به همراه روش­های سفید کردن دندان به همراه جرم گیری دندان استفاده کند تا نتایج بهتری به واسطه آن ایجاد شود.

از طرف دیگر، اگر لکه­های سفید بزرگ باشند یا تعداد آنها بسیار زیاد باشد، دیگر استفاده از روش درمانی میکرو ابریژن بهترین راهکار نخواهد بود. در این حالت، دندان­پزشک ممکن است استفاده از روش­های زیبایی دندان را برای رفع مشکل به شما پیشنهاد کند که شامل روکش دندان، استفاده از پرکردگی سفید رنگ یا مواد پرسلین است.

اگر لکه­های سفید روی دندان­ها نشان دهند شما با کمبود مواد معدنی یا مشکل در مینای دندان مواجه هستید، دندان­پزشک ممکن است به شما توصیه کند از دهان­شویه­ های حاوی فلوراید استفاده کنید. در عمل ممکن است با استفاده از دهان­شویه لکه­های سفید دندان محو شوند. این موضوع متفاوت از تاثیرات ناشی از مصرف فلوراید در حالت عادی است. علاوه بر این دندان­پزشک یا متخصص  ارتودنسی دندان می­توانند به شما استفاده از خمیردندان­های دارای فرمول خاص یا ژل­هایی را توصیه کنند که می­تواند به تامین مواد معدنی مورد نیاز مینای دندان کمک کنند.

چگونه می­توان از ایجاد لکه­های سفید بر روی دندان جلوگیری کرد؟

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز به ویژه پس از مصرف مواد غذایی حاوی شکر و مشروبات و ملاقات با دندان­پزشک هر شش ماه یک بار برای کنترل و تمیز کردن دهان و دندان می­تواند تاثیر خاص در جلوگیری از ایجاد این لکه­ها داشته باشد؛
 • استفاده از مقدار کافی کلسیم در رژیم غذایی؛
 • استفاده از دهان­شوی حاوی فلوراید؛
 • اجتناب از مواد غذایی شیرین و اسیدی و نیز مشروبات الکلی؛
 • توجه به رویه­ های خاص سلامت دهان در صورتی که از سیم­کشی دندان استفاده می­کنید.

علاوه بر این شما می­توانید از مسواک اورال بی یا مسواک برقی استفاده کنید. این نوع از مسواک­ها می­توانند تاثیر بهتری بر کاهش سطح پلاک در دهان در مقایسه با مسواک­های دستی داشته باشند. در عمل دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی می­تواند به شما پیشنهاد دهند از جرم­گیرهای آبی برای کمک به حذف مواد غذایی باقیمانده پشت سیم­کشی دندان­ها در دهان و یا از روی بافت لثه استفاده کنید.

اگر لکه­ های سفید دندان شما جدی نباشند و بیشتر یک مسئله زیبایی محسوب شوند، احتمالاً دندان­پزشک از شما می­خواهد بطور منظم این لکه­ها را مورد معاینه قرار دهد. از طرف دیگر، اگر مشکل جدی بوده و احتمال ایجاد پوسیدگی در دندان به واسطه لکه­ های سفید زیاد باشد، شما ممکن است نیاز به تاج دندان داشته باشید. همچنین اگر لکه ها بر روی یک ناحیه کوچک باشند که بتواند باعث ایجاد پوسیدگی شود، می­توان از پرکردگی سفید کوچک بر روی محل لکه­ها استفاده کرد.

اگر لکه­ های سفید بر روی دندان­های جلو فاقد پوسیدگی باشد، احتمالاً استفاده از روش میکرو ابریژن و سفید کردن دندانها در این رابطه می­تواند مفید باشد. البته، اگر دندان جلو یا سایر دندان­ها بطور جدی­تر تحت تاثیر لکه­ها قرار گرفته باشند، احتمالاً شما نیاز به استفاده از پرکردگی سفید و مواد پرسلین خواهید داشت.

در برخی موارد، لکه­ های سفید فقط مشکلات زیبایی برای فرد به همراه دارد و می­تواند اعتماد به نفس را از بین ببرد. اما در بسیاری از موارد، این لکه­ها نشانه وجود مسائل جدی­تر هستند. اگر شما متوجه شدید لکه های سفید بر روی دندان­هایتان ایجاد شده است، در اسرع وقت با دندان­پزشک خود تماس بگیرید.